99 000 €56 m²

Kirstinsyrjä 6 C, Suvela, Espoo2-3 h, kt, rt, kph

Velaton hinta
99 000 €
Hoitovastike
238 € / kk
Asuinpinta-ala
56 m²
Huoneita
2
Kerros
4 / 8
Rakennusvuosi
1971
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Suvela
Kaupunki
Espoo

LVIS-remontin yhteydessä täysin uudistettu kolmio fiksulla pohjaratkaisulla – modernia asumista loistavalla sijainnilla palvelujen lähettyvillä

Asunto Oy Satokirsti Espoon Suvelassa tarjoaa harvinaisen mahdollisuuden hankkia kauttaaltaan uudistettu ja poikkeuksellisen toimivaksi muokattu koti. Kaksio on LVIS-linjasaneerauksen yhteydessä muutettu onnistuneesti kaksiosta kolmioksi, jossa tilankäyttö on viety uudelle tasolle.

Remontissa keittiö on avattu osaksi avaraa oleskelutilaa, jolloin tilasta on muodostunut valoisa ja viihtyisä kokonaisuus. Olohuone ja sen takaosaan sijoittuva ruokailutila toimivat luontevasti yhdessä. Keittiön kaapistot ja integroidut kodinkoneet istuvat harmonisesti asunnon ilmeeseen.

Asunnon vasemmassa päädyssä sijaitsee tilava päämakuuhuone, jonka takaosasta on erotettu käytännöllisin sisustein varustettu vaatehuone – käytännössä jopa pukeutumishuoneen mittakaavassa. Säilytystilaa on siis tarjolla reilusti. Aiemmin erillinen keittiö on muutettu makuuhuoneeksi, joka toimii hyvin myös työtilana.

Sisääntulosta oikealle sijoittuu tyylikkäästi uusittu kylpyhuone/WC, jonka moderni ilme ja varustelu tekevät arjesta sujuvaa. Normaalin varustuksen lisäksi tilasta löytyy mm. pyyhekuivausteline sekä pesukoneliitäntä, joten myös perheen pyykkihuolto hoituu asunnossa vaivattomasti.

Kaikki asunnon pinnat ovat täysin uusittu – lattioita koristaa kestävä vinyyli ja seinäpinnat on viimeistelty laadukkaasti. Lopputuloksena on raikas ja moderni koti, jossa ei ole jäljellä mitään vanhaa.

Taloyhtiötä on hoidettu huolellisesti: ikkunat on uusittu vuonna 2020 ja hissit on päivitetty juuri valmistuneen linjasaneerauksen yhteydessä. Linjasaneerauksen ja hissiremontin arvioitu kustannus tälle asunnolle on 49 000 euroa. Lainaosuus on mahdollista maksaa joko kerralla tai sitä voi lyhentää kuukausittain pääomavastikkeena n. 337,12 €/kk (arvioitu osuus ennen jyvitystä).

Sijainti Espoon Suvelassa on erinomainen. Läheltä löytyvät monipuoliset palvelut, kuten Alepa-lähikaupat 350-650 metrin etäisyydeltä sekä kauppakeskukset Entresse ja Espoontori. Espoon keskuksen kehittyvät palvelut, kuten tulevat Prisma ja Citymarket, ovat vain lyhyen kävelymatkan päässä.

Espoon keskuksen rautatieasema on helposti saavutettavissa, ja junalla pääset sujuvasti niin Helsingin keskustaan kuin Leppävaaraan tai Pasilaan. Myös ulkoilumaastot ja viheralueet avautuvat aivan lähietäisyydeltä tarjoten loistavat puitteet vapaa-aikaan.

Tule ja ihastu – tämän kodin toimivuus kannattaa todeta paikan päällä!

WHY YOU’LL LOVE THIS HOME

Smartly redesigned layout | Originally a one-bedroom, now a highly functional two-bedroom created during a full LVIS renovation.

Fully renovated throughout | Brand-new surfaces, durable vinyl flooring, and high-quality finishes with a fresh, modern feel.

Stylish bathroom | Fully upgraded with underfloor heating, towel warmer, and washing machine connection for everyday ease.

Open living concept | Bright living room with integrated kitchen and a dedicated dining area, perfect for both daily life and entertaining.

Extra bedroom added | Former kitchen converted into a practical second bedroom.

Spacious master bedroom | Includes a large dressing-room sized walk-in wardrobe.

Well-maintained housing company | Windows renewed (2020) and elevators upgraded during the recent LVIS renovation.

Flexible financing | Estimated share of renovation cost approx. €49,000, payable in full or monthly approx. €337.12 per month as part of housing costs.

Excellent location in Suvela | Close to Entresse and Espoontori, with local shops just a short walk away.

Great connections | Easy access to Espoon keskus railway station with direct train connection to Helsinki, Pasila, and Leppävaara.

Nature nearby | Green areas and outdoor routes right at your doorstep.

ONKO NYKYINEN ASUNTOSI VIELÄ MYYMÄTTÄ?

Kutsu minut veloituksettomalle arviokäynnille, niin saat kilpailukykyisen välitystarjouksen ja asiallesi omistautuneen välittäjän, joka toimii täysipainoisesti jokaisen asiakkaansa myyntitavoitteen toteutumiseksi.

Ota yhteyttä ja varaa oma yksilöllinen esittelyaikasi jo tänään ennen asunnon virallista ensiesittelyä:

Harto Pasonen myyntineuvottelija, BBA ROOF LKV Espoo Oy 050 529 9768 harto.pasonen@roof.fi

Get a roof. www.roof.fi

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Kirstinsyrjä 6 C, 02760 Espoo
Kaupunginosa
Suvela
Kohdenumero
80497737
Kerros
4 / 8
Asuinpinta-ala
56 m²
Tontin pinta-ala
3 777 m²
Kokonaispinta-ala
56 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi. Huoneiston pinta-ala on yhtiöjärjestyksen, isännöitsijäntodistuksen ja myyjän ilmoituksen mukaan 56,0 m2. Pinta-alaa ei ole tarkistusmitattu.

Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.

Kohteen markkinoinnissa käytetään mittatiedoilla varustettua pohjapiirrosta. Lukija on tietoinen, että pohjakuva on suuntaa antava, ei mittakaavassa, eikä perustu virallisiin piirustuksiin. Mitat tulee tarkistaa esim. remonttia suunniteltaessa.
Huoneiston kokoonpano
2-3 h, kt, rt, kph
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Kunnon lisätiedot
Täydellisen saneerauksen 2025-26 kokenut muuttovalmis huoneisto.
Lisätietoa vapautumisesta
Heti. Asunto vapautuu kaupanteossa.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin (Electrolux), erillisuuni (Electrolux), liesi (Hisense), liesituuletin (Electrolux), mikroaaltouuni (Logik) ja astianpesukone (Logik). Liesi: Induktioliesi. Työtason materiaali: Laminaatti. Keittiö siirretty linjasaneerauksen 2025-26 yhteydessä omasta huonetilastaan avoimeen oleskelutilaan avokeittiöksi. Vaaleasävyisessä keittiössä moderni varustus ja integroidut kodinkoneet. Työtaso laminaattia, vinyylilattia.
Parveke
Ei
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihkuseinä, pesukoneliitäntä, peilikaappi, allaskaappi ja pesuallas. Pesutilojen kuvaus: Linjasaneerauksen yhteydessä 2025-26 kokonaisuudessaan uusittu kylpyhuone/WC-tila modernilla varustuksella. Normaalin varustuksen lisäksi mm. pyyhekuivain ja pesukoneliitäntä.
Säilytystilat
Kellarikomero ja kaapistot. Lisätietoja säilytystiloista: Säilytystilaa makuuhuoneiden vaatehuoneessa sekä kaapistoissa. Eteisessä peililiukuovikomerot. Taloyhtiön tiloissa lisäksi huoneistokohtaiset kellarikomerot.
Näkymät
Avarat äkymät huoneistosta pohjoiseen Turuntien suuntaan.
Tulevat remontit
2026 Väestösuojan tiiveyskoe. 2027 Pihan kunnostus. Vesikaton kuntotarkastus. 2027-28 LTO. Aurinkopaneelien asennus. 2028 Parkkipaikkojen kunnostus. 2029 Sähköautojen latauspisteet. 2030 Talosaunojen kunnostus. 2031 Julkisivun kunnostus. Lukijan on huomattava, että kunnossapitotarveselvitys on hallituksen näkemys kunnossapitotarpeista viiden vuoden aikana. Päätökset mahdollisesti käynnistettävien kunnossapitotöiden ja muutostöiden suunnittelusta, toteutuksesta sekä rahoituksesta tehdään yhtiökokouksessa erikseen. Kunnossapitotarveselvityksessä mainitut toimenpiteet saattavat aikaistua tai myöhentyä. Myyjä ei vastaa taloyhtiön myöhemmin päättämistä kunnossapito toimenpiteistä ja niistä aiheutuvista huoneistolle tulevista kustannuksista.
Tehdyt remontit
2025-26 Linjasaneeraus. Hissien uusiminen. 2024 Linjasaneerauksen toteutussuunnittelu. 2023 Linjasaneerauksen hankesuunnittelu. 2022 Lukituksen uusiminen. Julkisivun pesu. Ulko-ovien uusiminen. 2021 Vesikatteen ja poistoilmakoneiden uusiminen, ilmamäärien säätö. Elementtisaumojen uusiminen. Kylpyhuoneiden seinäkaivojen muutoksia lattiakaivoiksi ja vesieristyksen uusiminen. 2020 Ikkunoiden ja parvekeovien uusiminen, ilmanottoaukkojen ja savunpoistoluukkujen tukkiminen. Jäteveden tarkastuskaivon TK1 kansiston esiinotto ja kaivon puhdistaminen juurikasvustosta, puun kaato. Parkkiruutujen numerointi. Kylpyhuoneiden seinäkaivojen muutoksia lattiakaivoiksi ja vesieristyksen uusiminen. Energiakartoitus ja tiiveysmittaukset, Raksystems Oy. 2019 LVV kuntotutkimuksen päivitys ja märkätilojen kosteuskartoitus, Raksystems. Hissien kuntokartoitus ja hankesuunnitelma, Hissikonsultit HS Oy. Ikkuna- ja oviurakan hankesuunnittelu ja urakan kilpailutuksen aloitus. Kylpyhuoneiden seinäkaivojen muutoksia lattiakaivoiksi ja vesieristyksen uusiminen. 2018 Kylpyhuoneiden seinäkaivojen muutoksia lattiakaivoiksi ja vesieristyksen uusiminen. 2017 Etupihan asfaltointi ja laatoituksen uusiminen. 2016 Lämmitysverkoston venttiilien ja linjasulkujen uusiminen ja säätötyöt laadittujen suunnitelmien mukaisesti. IV-kanavien mittaus, puhdistus ja säätötyö. 2014 Kaukolämmön alajakokeskuksen uusiminen. LVI-suunnittelutyöt laaditun kuntokartoituksen pohjalta. Kylpyhuoneiden kuntoarvio. 2013 Paikoitustason korjaustyöt. LVI-kuntokartoitus. 2011 Talosaunojen peruskorjaus. 2004 Julkisivuremontti. 2001 Autokannen kunnostus.
Palvelut
Palvelut: Alepa-lähikaupat Kirstintiellä (350 m) ja Sokinsuontiellä (650 m). S-Market viereisessä Entressen kauppakeskuksessa ja K-Supermarket viereisessä Espoontorin kauppakeskuksessa 700 metrin kävelyetäisyydellä. Kirjasto Entressen kauppakeskuksessa. Samarian terveysasemalle kävelymatkaa 1,3 km.
Paikallistiedot: Suvela on kaupunginosa Espoossa lähellä Espoon keskusta ja noin 20 kilometriä Helsinkin keskustasta länteen. Se on tiivis ja kaupunkimainen asuinalue, jonka asuinrakennukset ovat pääasiassa kerrostaloja. Alueella asuu monikulttuurinen väestö, ja siellä on hyvät arjen palvelut, kuten kouluja, päiväkoteja ja kauppoja. Liikenneyhteydet ovat toimivat erityisesti Espoon keskuksen kautta junalla ja bussilla, ja lähistöllä on myös viheralueita ja ulkoilumahdollisuuksia.
Lisätiedot
Muut kaupan kannalta merkittävät tiedot: Kohde sijaitsee lentomelualueen tuntumassa, mutta ei lentomelualueella.
Kohde on
Osakehuoneisto
Kiinteistötunnus
049-040-0010-0004
Postitoimipaikka
Espoo
Tietoliikennepalvelut
Telia , 10 M, laajakaista, Asukas tekee oman sopimuksen

Hinta

Velaton hinta
99 000 €
Myyntihinta
92 376,91 €
Neliöhinta
1 767,86 € / m²
Velkaosuus
6 623,09 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
238 € / kk
Pääomavastike
74,48 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
312,48 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
12,00 € kuukaudessa
Vesimaksun lisätiedot
€ / hlö / kk
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Lisätietoja maksuista: Vesimaksu 25,00 €/hlö/kk. Saunamaksu 12,00 €/kk. Kylmä autopaikka 6,00 €/kk. Lämmin pihapaikka 12,00 €/kk. Lämpökatospaikka 18,00 €/kk. Mopopaikka 4,00 €/kk. Asunnon C 78 vuokra 695,00 €/kk, vesimaksu sopimuskohtaisesti. Taloyhtiön hallitukselle on myönnetty valtuudet periä enintään kahden kuukauden ylimääräinen hoitovastike taloudellisen tilanteen niin vaatiessa. Valtuutus on voimassa seuraavaan varsinaiseen yhtiökokoukseen asti.
Autopaikan kustannukset
12 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Satokirsti
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön lisätiedot: YJ 17§ Kukin osakkeenomistaja vastaa hallitsemaansa huoneistoon tehdyistä muutostöistä, kuten julkisivun parvekeaukkoon asennetun lasituksen ja siihen liittyvän muun asennuksen ja tekniikan korjaus-, kunnossapito- ja huoltokustannuksista. Osakkeenomistaja vastaa lisäkustannuksista, jotka aiheutuvat näiden muutostöiden purkamisesta, takaisin asentamisesta tai yhtiölle aiheutuvasta muusta vahingosta. Mikäli osakkeenomistaja laiminlyö yllä mainitut velvoitteet, voi yhtiö poistaa tehdyn muutoksen osakkeenomistajan kustannuksella. Taloyhtiön kiinnitykset: 7 364 300 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi