798 000 €156 m²

Haukikuja 3, Haukilahti, Espoo4 h, k, kph, saunaos., vh, khh, wc, ter.

Velaton hinta
798 000 €
Hoitovastike
733,20 € / kk
Asuinpinta-ala
156 m²
Huoneita
4
Kerroksia
2
Rakennusvuosi
1972
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Kaupunginosa
Haukilahti
Kaupunki
Espoo

Ihastuttava hyväkuntoinen 156 m2:n koti lähellä venesatamaa ja upeaa rantaraittia.

Valoa, laatua ja arjen luksusta putkiremontoidussa taloyhtiössä. Talot ovat paikallavalettua betonia ja Haukilahden parhaimmistoa lähellä rantaa. Hoito- ja rahoitusvastikkeet tippuvat reilusti 1.7 alkaen.

Kodissa yhdistyvät käytännöllisyys, laadukkaat materiaalit ja harmoninen tunnelma.

Avara olohuone jatkuu parvekkeelle, josta avautuu vehreä näkymä yli kattojen. Etupihalla on lisäksi iso ja suojaisa terassialue. Keittiö on kauniisti remontotoitu, jossa yhdistyvät vaaleat sävyt, kauniit pinnat ja käytännöllinen suunnittelu. Tilaa löytyy myös ruokapöydälle.

Arkea helpottaa iso kodinhoitohuone sisäänkäynnin vieressä. Ylellinen saunaosasto jatkaa kodin modernia ja rauhoittavaa tyyliä ja makuuhuoneet ovat reilunkokoisia. Osa yhtiön asukkaista ovat tehneet yhden makuuhuoneen isoon alakerran oleskelutilaan.

Sijainti on vertaansa vailla: merenranta ja monipuoliset ulkoilureitit ovat lähes vieressä, ja palvelut sekä hyvät liikenneyhteydet löytyvät lyhyen kävelymatkan päästä. Täältä on myös turvalliset koulumatkat lähialueen kouluihin.

Tämä koti tarjoaa täydellisen yhdistelmän tilaa, toimivuutta ja tunnelmaa – muuttovalmiina ilman yhtiön isompia remonttihuolia.

Tule ihastumaan – tämä voi olla juuri se unelmiesi koti !

Mia Hollands LKV, LVV Maanmittauslaitoksen kaupanvahvistaja Strand Properties Partner mia@strand.fi 0400 54 8888

Perustiedot

Sijainti
Haukikuja 3, 02170 Espoo
Kaupunginosa
Haukilahti
Kohdenumero
20828724
Kerroksia
2
Asuinpinta-ala
156 m²
Tontin pinta-ala
1 388,5 m²
Kokonaispinta-ala
156 m²
Pinta-alojen lisätiedot
yhtiöjärjestyksen mukainen, isännöitsijäntodistuksen mukainen Pinta-ala 94 m2 sekä aputilat 62 m2, yhteensä 156 m2.

Pinta-alaa ei ole tarkastusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 1.1.1992) poiketa olennaisesti asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta.
Huoneiston kokoonpano
4 h, k, kph, saunaos., vh, khh, wc, ter.
Huoneita
4
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
sopimuksen mukaan
Keittiön varusteet
Moderni keittiö, jossa kaapistoja ja tasoa. Iso ikkuna kauniilla maisemalla. Jääkaappi, pakastin, induktioliesi, erillisuuni, liesituuletin, astianpesukone.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Suunta: etelä
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Tilava saunaosasto, joka putkiremontin yhteydessä remontoitu. Kylpyhuoneessa iso sadesuihku ja kylpyamme.

Yläkerran kph:ssa kaapistot allas, peili, suihku, wc. Erillisen WC:n kuvaus: 2024 remontoitu wc. .
Säilytystilat
Kuvaus: Varastotiloissa myös väestösuoja.
Näkymät
Talon takana vehreää puustoa ja metsämaisemaa. Olohuoneesta näkymät kattojen yli.
Tulevat remontit
As Oy Espoon Haukikuja 3 Viiden vuoden kunnossapitotarveselvitys Käsitelty Hallituksen kokouksessa 24.2.2026 Aikaväli 2026–2030 o 2026 Katon kuntotarkastus o 2026 Asuntojen palohälyttimet o 2027 Ulkokynnyskorokkeiden maalaus o 2026 Piha-alueen visuaalinen ilme ja istutukset o 2026 Ulkoportaiden rappausten korjaus o 2026 Ikkunoiden huolto ja kunnostus o 2026 Tuloilmaventtiilit o 2026 Salaojat kuntotarkastus o 2028 Pellityksien uusiminen / huolto / maalaus o 2028 Etupihojen laatoituksien kunnon ja kaatojen tarkistus
Tehdyt remontit
TALOYHTIÖSSÄ: Suoritetut korjaukset o 2025Piha-aitojenuusiminenjakunnostus o 2025Ulkomuurienpaikkamaalaus(sähköautoinfrahankkeenjäljiltä) o 2024-2025 Autojen sähkölatausinfra o 2024 Betonisten sokkelien, seinien ja pylväiden rappausten korjaus ja maalaus o 2024 Autokatoksen pellityksen uusiminen ja maalaus o 2024 Lukituksen uudelleen sarjoitus (Abloy Easy) o 2024 Lukkojen huolto o 2024 Energiatodistuksen päivitys o 2023 Pihapuiden huoltoleikkaus o 2022 Jätekatos huoltomaalaus o 2022 Ulko-ovet pintojen öljyäminen o 2022 ja 2017 Vesikatteen puhdistus ja osittainen kunnostus, sisäänvientien tilkitseminen. Huopakate uudistettu 1996. o 2022 Takkojen nuohous ja hormien kunnon tarkistus o 2022 ja 2010 Väestönsuojan porrasmuurin maalaus o 2020, 2019 ja 2008 Salaojaputkien kuvaus ja huuhtelu (7-10v välein suositus) ja 2008 kunnostus koko taloyhtiö. 2020 salaojaputket korjattu huoneistojen B ja C kohdalta Kokkovuoren hulevesivahinkoon liittyen o 2020 ja 2013 IV kanavien nuohous ja tasapainottaminen o 2020-2021 Linjasaneeraus hybridimenetelmällä sukittamalla viemärit ja uusimalla käyttövesiputket sekä sähkönousut, 2022 takuukorjaukset ja 2023 syksy lopputarkastus o 2015 ja 2006 Tiilisaumausten paikkaus / julkisivu o 2015 Patolevykunnostus ja 2008 sadevesiviemärit, kaivot, patolevyt tarkistus, o 2012 Ulkokynnyskorokkeiden maalaus / kunnostaminen o 2012 ja 1999 Taloyhtiön kuntokartoitus tehty o 2012 Ulko-ovien lukituksen uusiminen o 2010 Autokatoksen maalaus o 2000 Sokkelien ja perusmuurin maalaus / kunnon tarkistaminen ja 2015 silmämääräisesti
Palvelut
Koulut: Haukilahdessa on sekä ala- että yläaste. Haukilahden Lukio on siirtynyt uusiin tiloihin Otaniemeen. Niittykummussa ja
Haukilahdessa englannikieliset luokat ja Ruotinkieliseen
Mattlideniin lyhyt matka.
Lisätiedot
Lain mukaan purettavien materiaalien asbesti pitää kartoittaa ennen purkutyötä, jos rakennus on rakennettu ennen vuotta 1994. Jos osakas aikoo remontoida tällaisessa talossa olevaa huoneistoaan, hänen tulee teettää asbestikartoitus purettaviin materiaaleihin. Muuta kauppaan kuuluvaa: Sälekaihtimet
Kohde on
Osakehuoneisto
Tietoliikennepalvelut
laajakaista

Hinta

Velaton hinta
798 000 €
Myyntihinta
703 192 €
Lainaosuuden maksu
Kyllä
Neliöhinta
5 115,38 € / m²
Velkaosuus
94 808 €
Lisätietoa velkaosuudesta
Latausinfralainaa n. 1220 €. Summa tarkistetaan kaupantekoon.

Vastikkeet

Hoitovastike
733,20 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
733,20 € / kk
Lisätietoa vastikkeista

Pääomavastike latausinfra 89,24 €
Pääomavastike 3 linjasaneeraus 655,20 €
Vesimaksu ennakko 23 € / henkilö

1.7.2026 alkaen hoitovastike muuttuu 3,70 € / m2 eli 577,20 € (vastike pienenee)
Samalla pääomavastike; 3. linjasaneeraus muuttuu myös pienemmäksi eli 3,9 € m2 ja pääomavastike
4. latausinfra 0.30 €/ m2

Samalla päätettiin antaa hallitukselle valtuudet periä tai olla perimättä 1–2 yhtiövastiketta. Valtuus voimassa seuraavaan varsinaiseen yhtiökokoukseen.

Muut maksut

Vesimaksu
23 € / kk
Vesimaksun lisätiedot
henkilöluvun mukaan
Muut kustannukset
Muut maksut: Hallitukselle on myönnetty periä tai jättää perimättä enintään 1-2 kuukauden hoitovastikkeen sekä pääomavastikkeen määrä. Ostaja maksaa varainsiirtoveron 1,5 % velattomasta kauppahinnasta kaupantekotilaisuudessa.

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Espoon Haukikuja 3
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Rakennusvuosi
1972
Huoneistojen lukumäärä
18
Kerroksia
2
Rakennusmateriaali
betoni
Kattomateriaali
Huopakate
Kattotyyppi
Tasakatto
Energialuokka
D2018 Energiatodistus voimassa: 27.05.2034 asti.
Energiatodistus
Kyllä
Kiinteistön antennijärjestelmä
kaapeli-tv
Tontin koko
1 388,5 m²
Kiinteistönhoito
asukkaat. Kiinteistönhoidon lisätiedot: Talvella lumiaurauspalvelu.
Isännöinti
Hallituksen puheenjohtaja Marjo Martin Kirjanpitotoimisto TALOTILI OY Toimipiste Talotili Kevytisännöinti Osoite Turvalaaksonkaari 2, 01740 Vantaa Sähköposti info@talotilioy.fi Puhelinnumero 0207 488359