599 000 €108 m²

Rastasniityntie 10, Laaksolahti, Espoo4 h, keittiö, 2 x kph, s, autokatos

Myyntihinta
599 000 €
Asuinpinta-ala
108 m²
Huoneita
4
Kerroksia
1
Rakennusvuosi
2023
Rakennuksen tyyppi
Omakotitalo
Kaupunginosa
Laaksolahti
Kaupunki
Espoo

Viihtyisä vuonna 2023 valmistunut ja uutta vastaava kivitalo hyvällä sijainnilla Laaksolahdessa. - tehokkaan pohjaratkaisun ansiosta asunto tuntuu neliöitään suuremmalta - tilat yhdessä tasossa, korkeat huoneet, joissa osassa parvi - suurten ikkunoiden ansiosta valoisa - toimivien asuintilojen lisäksi kokonaisuuteen kuuluvat luonnollisesti terassi sekä autokatos - isohko aidattu ja helppohoitoinen piha - ajotie asfaltoitu, tilaa hyvin autoille ja sähköauton latausasema - valokuitu tilattu ja asennetaan vuoden 2026 lopulla

Koko kiinteistön pinta-ala on 1437 m2. Kiinteistöstä myydään hallinnanjakosopimuksen mukaan 517/1437 osaa.

Esittelyt sopimuksen mukaan: Seppo Kinnunen LKV, 0500 206688 seppo.kinnunen@houses4u.fi

Heli Pajari LKV, 040 5444447 heli.pajari@houses4u.fi

Perustiedot

Sijainti
Rastasniityntie 10, 02620 Espoo
Kaupunginosa
Laaksolahti
Kohdenumero
21630875
Kerroksia
1
Asuinpinta-ala
108 m²
Tontin pinta-ala
1 437 m²
Kokonaispinta-ala
139 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alatieto perustuu Espoon kaupungin rakennus- ja huoneistorekisteriotteeseen (huoneistoala 91 m2, kerrosala 114 m2 ja kokonaisala 139 m2) ja rakennuksen kerrosalakaavioon (kokonaisala 108 m2 + autokatos 25 m2 ja tekninen tila 6 m2, yhteensä 139 m2).
Kauppahinta ei perustu rakennuksen eikä kiinteistön pinta-alaan.
Huoneiston kokoonpano
4 h, keittiö, 2 x kph, s, autokatos
Huoneita
4
Kunto
Hyvä
Kunnon lisätiedot
Uutta vastaava
Lisätietoa vapautumisesta
sopimuksen mukaan
Keittiön varusteet
Laadukkaat Siemensin kodinkoneet: erilliset jääkaappi ja pakastin, astianpesukone, integroitu mikroaaltouuni, induktioliesi ja uuni.
Lattia vinyylikorkkia.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Sekä kylpy- että pesuhuoneessa allaskaappi, peilikaappi, seinä-wc ja kääntyvät mustareunaiset suihkuseinät.
Lattiat laattaa ja seinät kaakelia.
Rannan omistus
Ei rantaa
Asunnossa sauna
Kyllä
Saunan lisätiedot
Kuvaus: Uudenveroinen sauna, jossa lauteet ja seinät ovat haapaa, sähkökiuas.
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Koulut: Jupperin koulu luokat 1-2 (Ylänkötie 16) ja luokat 3-6 (Veininkatu 24), Rastaalan koulu (esiopetus ja ala-aste) ja Viherkallion koululuokat (esiopetus ja ala-aste), Karakalion koulu luokat 7-9. Päiväkoti: Alueella on useita päiväkoteja.
Kohde on
Kiinteistö
Kiinteistötunnus
49-60-242-21

Hinta

Myyntihinta
599 000 €

Muut maksut

Lämmityskustannukset
106.25 € / kk
Muut kustannukset
Puhtaanapito: 24.1 EUR/kk. Jätevesi: 35 EUR/kk. Muut maksut: Sähkö: 11729 kWh ja auton lataus 4442 kWh, yhteensä 16171kWh/1 275 €). Sähkökulut saattavat vaihdella huomattavastikin esim. lämpötilan vaihteluista, kulutustottumuksista, asukaslukumäärästä, sähkön hinnasta riippuen. Ilmoitetut kiinteistön hoitokustannukset ja kulutuslukemat perustuvat vuoden 2024 omistajan kustannuksiin. Ostaja vastaa tästä kaupasta aiheutuvista lainhuudatuskustannuksista ja varainsiirtoverosta 3%.
Kiinteistövero
849 / v. 2023. €/v

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Rakennuksen tyyppi
Omakotitalo
Rakennusvuosi
2023
Kerroksia
1
Rakennusmateriaali
Jämerä kivitalo/kevytbetoniharkko
Kattotyyppi
Loiva harjakatto/pelti
Energialuokka
B2018 E-luku 125. Viimeinen voimassaolopäivä 13.04.2033.
Energiatodistus
Kyllä
Tontin koko
1 437 m²
Kaavoitustiedot
Espoon kaupunki, puh 09 81621, https://www.espoo.fi/fi/asuminen-ja-rakentaminen
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Hyvät liikenneyhteydet bussi 214 Rastasniityntieltä ja bussi 214 sekä 229 Lähdenrannantieltä.
Lisätietoa rakennusoikeudesta
Talousrakennusoikeus käyttämättä 30 m2.
Lämmitys
Poistoilmalämpöpumppu, Sähkö
Lämmönjakelu
Vesikiertoinen lattialämmitys, Ilmalämpöpumppu
Tontin omistus
Oma

Tilat ja materiaalit

Muut tilat
Kahdessa makuuhuoneessa lisäksi parvitilaa.
Lisätietoja makuuhuoneen varusteista
Makuuhuoneissa liukuovelliset peilikaapit ja kahdessa makuuhuoneessa lisäksi parvitilaa. Lattia vaaleaa vinyylikorkkia ja seinät maalattu.
Olohuoneen varusteet
Kaunis olohuone ja keittiö ruokailutiloineen muodostavat yhdessäolon ytimen perheen arkeen, tunnelman tuojana käyttämätön takka. Olohuoneessa isot ikkunat lounaaseen ja korkea huonekorkeus. Lattia vaaleaa vinyylikorkkia ja seinät maalattu.