Tarjouskauppakohde

250 000 €77 m²

Anjankuja 3 B, Matinkylä, EspooMERINÄKÖALAT 14. krs | 3h, k, kph ja las. parveke

Velaton hinta
250 000 €
Hoitovastike
462 € / kk
Asuinpinta-ala
77 m²
Huoneita
3
Kerros
14 / 15
Rakennusvuosi
1974
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Matinkylä
Kaupunki
Espoo

Tervetuloa ihastumaan valoisaan 14. kerroksen huoneistoon, jonka kaikista huoneista avautuvat upeat merinäkymät!

Olohuoneesta, lasitetulta parvekkeelta ja tilavasta keittiöstä avautuvat esteettömät näkymät länteen merelle. Kahdesta makuuhuoneesta puolestaan avautuvat pitkälle kantavat merinäkymät itään, Haukilahden vesitornin suuntaan aina Helsinkiin saakka.

Hyvin hoidettu, putkiremontoitu taloyhtiö tarjoaa asukkailleen erinomaiset puitteet: käytössä ovat oma uima-allasosasto, kuntosali sekä talonmiespalvelut. Vesimaksu ja laajakaista sisältyvät vastikkeeseen. Mahdollisuus autohallipaikkaan Mahtiparkissa.

Sijainti on loistava, kaikki tarvittava löytyy kävelyetäisyydeltä. Läheltä löytyvät Iso Omenan monipuoliset palvelut, metroasema, merenranta sekä upeat ulkoilumaastot. Sujuvat liikenneyhteydet niin omalla autolla kuin julkisilla tekevät arjesta helppoa.

Tämä koti on heti vapaa, joten pääset muuttamaan ilman viivettä vaikka heti kaupanteon jälkeen.

Tulethan paikan päälle tutustumaan tähän kotiin ja ennen kaikkea sen upeisiin näkymiin, jotka on ehdottomasti koettava itse!

Tarjouskauppakohde

Tarjouskaupassa tarjoukset tehdään lähtöhinnasta ylöspäin.

Lähtöhinta
250 000 €
Uusin kirjallinen tarjous
-

Perustiedot

Sijainti
Anjankuja 3 B, 02230 Espoo
Kaupunginosa
Matinkylä
Kohdenumero
1412237
Kerros
14 / 15
Asuinpinta-ala
77 m²
Tontin pinta-ala
6 624 m²
Kokonaispinta-ala
77 m²
Pinta-alan lähde
Yhtiöjärjestyksenmukainen pinta-ala
Huoneiston kokoonpano
MERINÄKÖALAT 14. krs | 3h, k, kph ja las. parveke
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Kunnon lisätiedot
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Heti
Keittiön varusteet
Keittiö uusittu 2017. Valkoiset kaapistot, puinen työtaso, jääkaappi/pakastin, induktioliesi, kiertoilmauuni, liesituuletin/ aktiivihiilisuodatin, astianpesukone (uusittu 2025) ja kiinteät valaisimet.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
lasitettu. Parvekkeen suunta: länsi
Kylpyhuoneen varusteet
Kylpyhuone uusittu 2012-2013. Varustukseen kuuluu suihku, peilikaappi, allas ja allaskaapisto, kiinteät valaisimet ja pesukoneliitäntä. Allaskaappi ja peilikaappi uusittu 2025.
Säilytystilat
Kaapistot, kellarikomero.
Ikkunoiden suunta
länsi, itä
Näkymät
merelle
Tulevat remontit
Kunnossapidon periaateohjelma vuosille 2025-2026 (LTS): Hissien peruskorjaus tai uusimisen, Palovaroittimien asennus huoneistoihin 240 kpl, Jäte- ja sadeveden pohja- ja pihaviemärien painehuuhtelu, Allasosaton huippuimurien uusiminen, Julkisivujen uusimisen ja parvekkeiden peruskorjauksen toteutussuunnittelu, Julkisivuhankkeen suunnittelu, kilpailutus ja urakointi, Elsankujan paikoitusalueen peruskorjauksen suunnittelu. 2026- 2030 (KPTS): vesikatteiden kuntotarkastus, B-talon kylmäkellarin peruskorjaus - Ilmanvaihtojärjestelmien puhdistus ja säätö - Ikkunoiden korvausilmaventtiilien suodattimien vaihto 1080 kpl - Elsankujan paikoitusalueen peruskorjaaminen. (PTS): kts. kunnossapidon periaateohjelma 2025-2034.
Tehdyt remontit
Viimeisimmät / merkittävimmät korjaukset ja remontit: Julkisivujen uusimisen suunnittelu, Sähkökeskuksen kuntotarkastus ja liitosten kiristys 2025. Automaation päiivitys uimahalli-ravintola, Uimahallin ja ravintolan tuloilmapattereiden ja jäätymissuojien kunnostus 2024. Tornitalojen vesikatteiden huoltokuunostus, Asuinhuoneistojen ikkunoiden uusiminen (puu-alumiini), Pihatyö uimahallin pohj. puolella 2023, Uimahallin / liikerakennuksen vesikaton peruskorjaus 2021, Tornitalojen vesikatteiden huoltokunnostus 2023, Hissien huoltokorjaus 4kpl 2020, Lukituksen uusiminen (sähköinen Iloq S5) 2022, Vesijohtojen uusiminen (kokonaan uutta reittiä) 2005-2006, A- ja B- talon ilmanvaihtokojeiden uusiminen 2016, Jäteveden pysty- ja pohjaviemärien kunnostus (sukitus) 2016-17, Pihan päävesijohtojen uusiminen 2019, Jätevesiviemärien sukituskunnostus 2023, Sähköautojen latausvalmius MK20 parkkihallissa (49 ap) 2021, Julkisivujen ja parvekkeiden kunnostuksen hankesuunnittelu 2022-23.
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Palvelut
Matinkylän koulu (etäisyys n. 0.3 km), Tiistilän koulu (etäisyys n. 0.5 km), Mattlidens skola (ruotsinkielinen) (etäisyys n. 1 km), Mattlidens gymnasium (ruotsinkielinen) (etäisyys n. 1 km), Matinkylän lukio (etäisyys n. 0.5 km), Päiväkoti (useita suomenkielisiä) (etäisyys n. 0.2 km), Mattbergets daghem och förskola (etäisyys n. 1 km), Matinkylän Alepa (etäisyys n. 0.2 km), Iso Omena (etäisyys n. 0.35 km), Matinkylän terveysasema ja neuvola (etäisyys n. 0.5 km)
Lisätiedot
Yhtiökokous 3.6.2025: Myönnettiin hallitukselle valtuudet enintään kahden kuukauden ylimääräisen hoitovastikkeen perimiseen tai perimättä jättämiseen, taloudellisen tilan sitä edellyttäessä tai sen salliessa sekä määrittämään rahoitusvastikkeiden taso korontarkistuspäivän mukaan..
Kohde on
Osakehuoneisto
Osakeluettelo on siirretty huoneistojärjestelmään
Kyllä
Tiedustelut
Petra Saijola
petra.saijola@km.fi | 045 851 7260

Henrietta Hampspinnare
henrietta.hampspinnare@km.fi | 040 761 4515

Hinta

Velaton hinta
250 000 €
Myyntihinta
246 178,21 €
Neliöhinta
3 246,75 € / m²
Lainalaskuri

Vastikkeet

Hoitovastike
462 € / kk
Pääomavastike
80,08 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
542,08 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
10,00 EUR/kk
Muut kustannukset
Hallipaikka Mahtiparkissa 35 €/kk, Elsankujalla lämmin paikka 10 €/kk, kylmä 6 €/kk..
Autopaikan kustannukset
35 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Anjankuja 3
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1974
Rakennusvuoden lisätiedot
1974
Huoneistojen lukumäärä
179
Liiketilojen pinta-ala
231 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
2
Kerroksia
15
Energialuokka
D2018
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV liittymä
Tontin koko
6 624 m²
Liikenneyhteydet
Bussipysäkki (etäisyys n. 0.1 km), Metro (etäisyys n. 0.35 km)

Pysäköintitilan kuvaus
autohallipaikkoja: 49, piha-autopaikkoja: 58, lisätietoa: Toteutetut autopaikat 107 kpl: 49 ap Mahtiparkissa ja 58 ap Elsankujan paikoitustontilla. Jonotusperiaate.
Yhteiset tilat
Huoneistokohtaiset varastot, väestönsuojat 2 kpl, saunat 4 kpl, kylmäkellarit, kuivaushuoneet, ulkoiluvälinevararastot, askarteluhuone, kerhohuone, kuntosali, wc-tilat, uimahalli, takkahuone, leikkipiha, jätehuone. Tv-järjestelmä: kaapeli (Telia). Laajakaistayhteys: data-kaapelointi, Telia 50M/10., hissit. Yhtiöllä on erikseen vuokrattavia kellarikomeroita A-talossa 20 kpl, B-talossa 20 kpl. Kylmäkellareita A-talossa 40 kpl, B-talossa 40 kpl.