2 197 000 €340 m²

Mellstenintie 13 A, Haukilahti, EspooOh, k, rt, kirjasto, 4-5mh, takkah., sauna- ja allasosasto, 3 kph, 2wc, varastot

Velaton hinta
2 197 000 €
Hoitovastike
1 416,70 € / kk
Asuinpinta-ala
340 m²
Huoneita
8
Rakennusvuosi
1966
Rakennuksen tyyppi
Paritalo
Kaupunginosa
Haukilahti
Kaupunki
Espoo

Hurmaavassa Haukilahdessa monien mahdollisuuksien kivitalo, jonka kruunaavat esteetön merinäköala ja maalämpö!

Tämä upea koti edustaa 1960-luvun ainutlaatuista ja valoisaa atriumarkkitehtuuria, joka tarjoaa houkuttelevan yhdistelmän yksityisyyttä ja elintilaa. Autotalleineen ja harrastetiloineen kokonaisuus on yli 500 neliötä.

Neljän huoneiston paritaloyhtiö on rakennettu aivan rantariviin, loivaan rinteeseen, joka laskee kohti Mellsteninrantaa. Vehmas, yksityinen piha-alue suorastaan kutsuu iloisiin pihajuhliin ja lasten leikkeihin.

Yhtiöstä ja huoneistosta on vuosien saatossa pidetty erinomaista huolta, viimeisimpänä on valmistunut LVIS-remontti, jonka yhteydessä on siirrytty kaukolämmöstä maalämpöön.

Yläkerran muodostavat olohuone, ruokasali, tv-huone, tilava erillinen keittiö sekä päämakuuhuone ensuite-kylpyhuoneineen ja vaatehuoneineen. Oleskelutilat jatkuvat lasikatteen alla 10 metrin levyiselle parvekkeelle ja aikakaudelle tyypilliset suuret tammikehysikkunat ulottavat merinäköalan olohuoneen ja ruokasalin lisäksi suojaisalle atriumpihalle asti.

Alakerrassa sijaitsevat asunnon kolme muuta makuuhuonetta. Erilaisin tilajärjestelyin makuu- tai työtiloja on toteutettavissa asuntoon jopa kuusi. Alakerrasta löytyy myös tunnelmallinen takkahuone sekä oma uima-allasosasto saunoineen. Myös näistä avautuvat suorat merinäkymät.

Atrium-pihan alla on vielä iso varasto- ja harrastetila, jonne luonnonvalo suodattuu kauniisti kasvisäleikön suojaamasta kattoikkunasta. Tilan perälle on jo rakennettu tyylikäs viinikellari, muuten mahdollisuudet ovat rajattomat - tilan puolesta tänne mahtuisi sekä kuntosali että kotiteatteri!

Haukilahti rantaraitteineen on laadukasta elämää arvostavan unelma. Täällä asut omassa rauhassa ja kuitenkin lähellä kaikkea. Tontit ovat säilyneet väljinä ja vehreinä ja kimmeltävä meri tarjoaa sielunrauhaa ja harrastusmahdollisuuksia. Kävelyetäisyydellä ovat niin koulut ja urheilukentät kuin rannan kahvilat ja ravintolat. Liikenneyhteydet ovat nopeat joka suuntaan ja muutaman askeleen päässä odottavat terassit sekä merenranta. Iso-Omenan ja Tapiolan kaupat ja palvelut ovat lyhyen ajomatkan päässä.

Tästä kodista on moneen: edustukseen, isolle perheelle, kahden sukupolven asunnoksi, kotitoimistoksi, jne. Alakertaan saa lisäksi erotettua erillisen tilan omalla keittiöllä, saunalla ja sisäänkäynnillä - vaikka opiskelijalle, au-pairille tai vieraille.

Tervetuloa tutustumaan!

Ota yhteyttä luottamuksellisesti:

SOILE GOODALL Senior Broker, LKV +358 (0)40 533 5533 soile@sothebysrealty.fi

Perustiedot

Sijainti
Mellstenintie 13 A, 02170 Espoo
Kaupunginosa
Haukilahti
Kohdenumero
80443573
Asuinpinta-ala
340 m²
Tontin pinta-ala
3 994 m²
Kokonaispinta-ala
504 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Huoneiston pinta-ala on isännöitsijäntodistuksen ja yhtiöjärjestyksen mukaan 504m². Huoneiston lattiapinta-ala on yhtiöjärjestyksen mukaan 340m², sisältäen saunaosaston ja uima-altaan. Asuintilojen lisäksi huoneistoon kuuluu yhtiöjärjestyksen mukaan muita tiloja 164m², joista varastotiloja 134m² ja autotalli 30m². 164m² varastotiloihin sisältyvät atriumpihan alla sijaitseva harrastetila, viinikellari, 2 varastohuonetta, kodinhoitotila sekä erillinen "yksiö", jossa on keittokomero, suihkutila ja sauna.
Huoneiston kokoonpano
Oh, k, rt, kirjasto, 4-5mh, takkah., sauna- ja allasosasto, 3 kph, 2wc, varastot
Huoneita
8
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan. Vuokrasopimuksen irtisanomisaika AHVL:n mukainen. Mikäli vuokrasopimus irtisanotaan ennen 30.6.2026, on irtisanonut osapuoli velvollinen maksamaan toiselle osapuolelle sopimussakkona 2 kuukauden vuokraa vastaavan summan. Lisätietoja vuokrasopimuksella.
Keittiön varusteet
Iso, erillinen keittiö. Valkoiset korkeakiilto-ovet, valkoiset Corian-tasot. Festivon kylmiö, induktioliesi, liesikupu, erillisuuni, astianpesukone, mikro. Lattia graniittia, seinäpinnat maalattu.

Olohuoneen vieressä on kaksi isoa huonetta, joista molemmat sopivat ruokailutilaksi. Myös olohuoneeseen mahtuu iso ruokapöytä.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen suunta: Etelä
Terassin kuvaus
Terassin kuvaus: Yläkerrassa atrium-piha, alakerrassa katettu terassi.
Parvekkeen kuvaus: Iso, katettu parveke etelään, merinäköala.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Huoneistossa on neljä kylpyhuonetta: Yläkerran päämakuuhuoneen yhteydessä ensuite-kylpyhuone suihkulla ja poreammeella. Alakerrassa saunaosaston pesutiloissa kaksi suihkua. Alakerran ison makuuhuoneen yhteydessä on erillinen kylpyhuone, jossa suihku ja wc sekä "yksiössä" oma suihku ja pieni sauna. Erillisten WC:n lukumäärä: 2. Erillisen WC:n kuvaus: Huoneistossa on kaksi erillis-wc:tä. Yhteensä 4 wc:tä.
Säilytystilat
Lisätietoja säilytystiloista: Alakerran alasta 134m² lasketaan varastotiloiksi. Tällä hetkellä tilat sisältävät harraste- ja säilytystiloja, pyykkihuollon, viinikellarin sekä epävirallisen "yksiön" omalla sisäänkäynnillään.
Näkymät
Ikkunoita kolmeen ilmansuuntaan, oleskelutiloista suorat merinäkymät.
Tehdyt remontit
Osakkaan kunnossapitovastuualueella tehdyt merkittävät toimenpiteet: 2024 Alakertaan lisätty tuloilmaventtiili sekä poisto- ja tuloilmakanavat puhdistettu 2022 Parvekkeen peruskorjaus. 2022 Eteläsivun ikkunat hiottu ja lakattu. 2022 Asennettu ruokahuoneen ilmalämpöpumppu. 2021 Hiottu ja lakattu ikkunoita itä- ja länsisivuilla. 2020 Yläkerran parketit hiottu ja lakattu. 2019 Kylpyhuoneessa ja eteläsivulla yhteensä 4 ikkunaa uusittu. 2019 Autotallin lattia maalattu ja lattiakaivo kunnostettu. 2018 Kattohuopa uusittu ja kupariset reunalistat kunnostettu. 2012 Asennettu päämakuuhuoneen ilmalämpöpumppu. 2006 Atriumpihan vesikansi, portaat ja portti uusittu. 2006 Viinikellari rakennettu. 1999 Autotallien automaattiovet.
Asunnossa sauna
Kyllä
Saunan lisätiedot
Allas-osaston saunan ikkunasta näkymät uima-altaan ja terassin yli aina merelle asti. Sähkökiuas.
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Kyllä
Palvelut
K-Market Sorsakivi, S-Market Haukilahti, Haukilahden kirjasto, hammashoitola. Iso Omenan kauppoihin ja palveluihin 5 minuutin ajomatka.
Koulut: Toppelundin koulu, Haukilahden koulu, Westendinpuiston koulu, Mattlidens skola
Päiväkodit: Toppelundin päiväkoti, Haukilahden päiväkoti, Gäddvik svenska barnträdgård.
Kävelyetäisyydellä tarjolla jopa kolme kahvilaa tai ravintolaa. Mellstenin ranta on Espoon suosituin uimaranta. Haukilahden venesatamaan 300m, saaristovenekin pysähtyy satamassa. Koirille löytyy oma uimaranta, samoin talviuimareille avanto ja pukukopit. Alueella on erinomaiset liikunta- ja ulkoilumahdollisuudet.
Kohde on
Osakehuoneisto
Kiinteistötunnus
049-014-0061-0001-T
Postitoimipaikka
Espoo
Tietoliikennepalvelut
DNA 5G, saatavilla 1000Mb asti.

Hinta

Velaton hinta
2 197 000 €
Myyntihinta
2 032 759,29 €
Neliöhinta
6 461,76 € / m²
Velkaosuus
164 240,71 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
1 416,70 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
1 416,70 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Sisältyy hoitovastikkeeseen
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Lisätietoja maksuista: Kylmä ja lämmin vesi sekä maalämmön sähkökustannukset sisältyvät hoitovastikkeeseen.

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Merikoto
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön kiinnitykset: 1 400 000 €.
Rakennuksen tyyppi
Paritalo
Rakennusvuosi
1966
Huoneistojen lukumäärä
4
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1966
Rakennusmateriaali
Tiili ja betoni
Kattomateriaali
Bitumikate
Kattotyyppi
Tasakatto
Energialuokka
Energialuokka: D2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 21.09.2033
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Painovoimainen ilmanvaihto ja allasosastolla ja takkahuoneessa koneellinen ilmanvaihto
Tontin koko
3 994 m²
Kiinteistönhoito
Asukkaat
Isännöinti
Osakasisännöinti, Misha Jaari, misha@bufo.fi, 045 6740272
Kaavoitustiedot
Espoon kaupunki / kartat.espoo.fi
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Autolla ajaa Helsingin keskustaan vartissa. Sujuvat bussiyhteydet Matinkylän, Niittykummun ja Tapiolan metroasemille sekä Lauttasaareen.
Kuntotutkimus
Kuntotarkastus tehty: 27.09.2022
Lämmitys
Maalämpö
Lisätietoja lämmityksestä
Maalämpö
Tontin omistus