295 000 €103 m²

Kipparinkuja 2 G, Espoonlahden keskus, Espoo4h, k, kph, wc, las. parv.

Velaton hinta
295 000 €
Hoitovastike
436,86 € / kk
Asuinpinta-ala
103 m²
Huoneita
4
Kerros
4 / 4
Rakennusvuosi
1974
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Espoonlahden keskus
Kaupunki
Espoo

Omalla tontilla sijaitsevan yhtiön ylimmän kerroksen perheasunto pintaremonttia vailla.

Tämän avaran läpitalon asunnon pohja taipuu moneen tarpeeseen. Kylpyhuone on remontoitu linjasaneerauksen yhteydessä, mutta muutoin asunto odottaa vielä kodiksi tekemistä. Lasitettu parveke ja erillinen keittiö tuovat oman lisänsä asumiseen.

Yhtiö on hyvin huollettu, ja omaa kattavan remonttihistorian. Maalämpöön siirtyminen on tuonut sekä energia- että kustannustehokkuutta yhtiölle.

Sijainti Espoonlahdessa on urbaanin luonnonläheinen, ja palvelut sekä liikenneyhteydet ovat hyvät lähistön kauppakeskuksen ja metroaseman ansiosta.

Tervetuloa tutustumaan!

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Kipparinkuja 2 G, 02320 Espoo
Kaupunginosa
Espoonlahden keskus
Kohdenumero
80485985
Kerros
4 / 4
Asuinpinta-ala
103 m²
Tontin pinta-ala
6 257 m²
Kokonaispinta-ala
103 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
4h, k, kph, wc, las. parv.
Huoneita
4
Kunto
Tyydyttävä
Lisätietoa vapautumisesta
Heti.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin, liesi, uuni, astianpesukone ja liesituuletin. Liesi: Sähköhella. Työtason materiaali: Laminaatti.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu. Parvekkeen suunta: Kaakko.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku, suihkuseinä, pesukoneliitäntä, peilikaappi, pesuallas, allaskaappi ja bidee-suihku. Erillisten WC:n lukumäärä: 1. Erillisen WC:n varusteet: WC-istuin, peili ja pesuallas.
Säilytystilat
Kellarikomero, kaapistot ja jäähdytetty kellari
Näkymät
Läpitalon, n. kaakkoon Ankkuripuiston suuntaan, n. luoteeseen taloyhtiön sisäpihalle.
Tulevat remontit
2026 Piha- ja grillialueen kunnostus Saunojen kiukaiden vaihto Parvekelasien huolto 2027-2030 Ei suunniteltuja korjauksia Kunnossapitotarveselvitys on hallituksen näkemys kunnossapitotarpeista viiden vuoden aikana. Päätökset mahdollisesti käynnistettävien kunnossapitotöiden ja muutostöiden suunnittelusta, aikataulusta, toteutuksesta sekä rahoituksesta tehdään yhtiökokouksessa erikseen
Tehdyt remontit
1991 Julkisivujen saumaus 1992 Lämmönjakokeskuksen uusiminen 1993 Julkisivujen, parvekkeiden peruskorjaus 2001 Vesikaton uusiminen 2003 Saunatilojen peruskorjaus 2005 Rakennuksen kuntoarvio ja märkätilojen tarkastukset (Suomen Talokeskus Oy) 2006 Lämmönvaihtimen uusiminen, ilmanvaihdon puhdistus ja säätö 2007 Yhtiön teettämän kph-korjaukset (2004- A6, E50, E55 / 2005- B23 / 2006- E51, F68 / 2007- A1), elementtisaumausten uusiminen, LVI-kuntotutkimus (Eko-Veto) 2008 Julkisivujen kuntotutkimus 2009 A-portaan salaojitus 2010 Kylmäkoneiden uusiminen, käyttövesiventtiilien uusiminen, patteriverkoston termostaattien uusiminen 2011 Julkisivu- ja parvekeremontti, huoneistojen ovien, ikkunoiden ja lukitusten uusiminen, huippuimureiden vaihto, sokkelikerroksen ilmanvaihtoventtiilien uusiminen 2012 Pihan kunnostus, ulkopuolisten viemäriputkien kunnostus, salaojien asennus 2013 Talojen välisen portin ja lukituksen hankinta, kph märkätilatarkastukset, väestönsuojien kunnostus ja välineiden uusiminen 2014 Nostopaikat 2015 Hissien jälkirakennus, yleisten tilojen valaistusten uusiminen, kuivaushuoneiden laitteiden uusiminen, maakellarin portaiden katos, Bauer-vedenkäsittelylaitteisto 2017 Raitisilmaventtiilien vaihto, Air Termico-venttiilien asennus ikkunoihin, pylväsvalaisimien uusiminen 2018 Linjasaneeraus ja F-G-talon etupihan salaojitus, maanvaraisen kellarin muuttaminen vuokrattaviksi komerotilaksi, kaikki kylpyhuoneet sanerattiin 2020 Maalämpö, aurinkovoimalan ja LTO- koneiden asennus 2023 Jätehuoneen lattian uusiminen 2023 Rättipattereiden tiivisteiden vaihto 2024 C-rapun ilmanvaihdon tasapainotus 2024 Julkisivujen pesu 2025 Palovaroittimien asennus huoneistoihin 2025 Katon kuntokartoitus ja kartoituksen osoittamien vikojen korjaus 2025 Taloyhtiön väestönsuojien tarkastus, huolto ja tiiveyskoe sekä korjaukset. Väestönsuojatarvikkeiden täydentäminen
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Palvelut
Palvelut: Kattavasti kauppakeskus Lippulaivassa
Paikallistiedot: Espoonlahdessa hyvien liikenneyhteyksien päässä
Lisätiedot
Käyttö- ja luovutusrajoitukset: Yhtiöjärjestyksen 17 § Lunastusoikeus ei ole enää voimassa. Lunastusoikeus on päättynyt kun rakennusaikainen Aravalaina on päättynyt.
Kohde on
Osakehuoneisto
Kiinteistötunnus
049-034-0301-0004
Postitoimipaikka
Espoo

Hinta

Velaton hinta
295 000 €
Myyntihinta
220 469,07 €
Neliöhinta
2 864,08 € / m²
Velkaosuus
74 530,93 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
436,86 € / kk
Pääomavastike
538,79 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
975,65 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
17,00 € kuukaudessa
Vesimaksun lisätiedot
22 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Lisätietoja maksuista: Asunnoissa on asuntokohtainen vesimittaus, vesimaksu on ennakko.
Autopaikan kustannukset
20 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto-osakeyhtiö Puosunkansi
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön lisätiedot: Hallitukselle myönnetty tilikaudelle 2025-2026 valtuus periä tai jättää perimättä enintään kahden kuukauden hoitovastikkeen määrä taloudellisen tilanteen niin vaatiessa/salliessa. Taloyhtiön kiinnitykset: 7 584 454 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1974
Huoneistojen lukumäärä
84
Liiketilojen pinta-ala
143 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
1
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1974
Kerroksia
4
Energialuokka
Energialuokka: C2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 17.11.2033
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poisto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
6 257 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Tunne Isännöinti Oy, Tiina Lindholm, tiina.lindholm@tunneisannointi.fi, 0503730601
Kaavoitustiedot
Espoon kaupunki
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Bussipysäkki lähellä, metroasema lähellä ja sujuvat yhteydet omalla autolla