149 000 €64 m²

Törmäniityntie 11 D, Viherlaakso, EspooPutkiremontoitu, 3h, k, kph, lasitettu parveke

Velaton hinta
149 000 €
Hoitovastike
473,60 € / kk
Asuinpinta-ala
64 m²
Huoneita
3
Kerros
2 / 3
Rakennusvuosi
1971
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Viherlaakso
Kaupunki
Espoo

Tilava Putkiremontoitu kolmio Viherlaaksossa

Vehreässä Viherlaakson alueella sijaitsee tämä selkeäpohjainen ja tilava 64 m2 kolmio.

- Selkeä ja toimiva pohjaratkaisu - Lasitettu, etelään suuntautuva parveke - Hyvin säilytystilaa kaapistoineen - Kylpyhuone sekä yhtiön saunatilat uusittu putkiremontin yhteydessä vuonna 2025 - Rauhallinen sijainti Viherlaaksossa - ⁠Lippajärven uimaranta vieressä

Sisään tultaessa vastassa on käytännöllinen eteinen, jossa säilytystilaa on mukavasti arjen tarpeisiin. Olohuone on avara ja tilaa riittää niin sohvaryhmälle kuin isommalle ruokapöydälle, ja ikkunat tuovat luonnonvaloa kauniisti sisään. Olohuoneesta on käynti lasitetulle, etelään suuntautuvalle parvekkeelle, joka toimii mukavana lisätilana pitkälle syksyyn asti.

Keittiö on erillinen ja selkeä tila, jossa kaappi- ja työskentelytilaa on hyvin. Ratkaisu tukee sujuvaa arkea, ja tilaan mahtuu myös ruokailuryhmä. Keittiötä on päivitetty, ja kokonaisuus on siisti ja toimiva. Makuuhuoneet sijoittuvat rauhallisesti omiin kulmiinsa. Molemmissa on kiinteät kaapistot, ja huoneet mukautuvat helposti niin nukkumiseen, työskentelyyn kuin harrastuksiinkin.

Kylpyhuone on uusittu putkiremontin yhteydessä vuonna 2025, ja kokonaisuus on moderni ja huoleton. Tilassa on lattialämmitys, pesukoneliitäntä sekä kaikki arjessa tarvittavat varusteet selkeästi sijoiteltuna.

Vuonna 1971 valmistunut taloyhtiö sijaitsee omalla tontilla ja sitä on hoidettu suunnitelmallisesti. Viimeisimpänä merkittävänä uudistuksena on toteutettu linjasaneeraus vuosina 2024-2025. Asukkaiden käytössä on mm. askarteluhuone, ulkoiluvälinevarasto ja irtaimistovarastot.

Sijainti Viherlaaksossa yhdistää rauhallisen asumisen ja arjen sujuvuuden. Lähialueelta löytyvät koulut, päiväkodit, ulkoilumaastot sekä hyvät liikenneyhteydet, jotka tekevät arjesta vaivatonta.

Tässä kodissa kokonaisuus on tasapainoinen, toimiva ja helposti lähestyttävä - koti, johon on helppo asettua.

Tervetuloa tutustumaan!

Teemu Ruotsalainen teemu.ruotsalainen@remax.fi 044 299 1196 RE/MAX Loiste-Teemu Ruotsalainen Oy LKV

Entäpä oman asuntosi myynti? Soita minulle ja sovitaan tapaaminen. Saat minulta ajankohtaista tietoa alueesi markkinatilanteesta, sekä kilpailukykyisen palvelutarjouksemme.

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Törmäniityntie 11 D, 02710 Espoo
Kaupunginosa
Viherlaakso
Kohdenumero
80495030
Kerros
2 / 3
Asuinpinta-ala
64 m²
Tontin pinta-ala
3 843 m²
Kokonaispinta-ala
64 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 1.1.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
Putkiremontoitu, 3h, k, kph, lasitettu parveke
Huoneita
3
Kunto
Tyydyttävä
Lisätietoa vapautumisesta
Heti.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin (2023), uuni, liesi, liesituuletin ja astianpesukone (2009). Liesi: Valurautaliesi. Työtason materiaali: Laminaatti. Keittiössä vaihdettu kaappien ovet ja vetimet, vetolaatikot lisätty alakaappeihin 2021.

Putkiremontin yhteydessä on uusittu tiskipöytä, allas sekä hana.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu ja sisäänvedetty parveke. Parvekkeen suunta: Etelä.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku, suihkuseinä, pesukoneliitäntä, lattialämmitys, peilikaappi, pesuallas, allaskaappi, bidee-suihku ja lämmityspatteri. Pesutilojen kuvaus: Kylpyhuone on remontoitu kokonaisuudessaan vuonna 2025 perinteisen putkiremontin yhteydessä.
Säilytystilat
Lisätietoja säilytystiloista: Huoneistolla häkkivarasto sekä kylmäkellari joka muutettu lämpimäksi varastoksi.
Tulevat remontit
Kiinteistön viiden vuoden korjaussuunnitelma: Koko kiinteistön lukituksen uusiminen Huoneistojen sähköjärjestelmien uusiminen Salaojaremontti PTS (pitkän tähtäimen suunnitelma): 2026 Kuntoarvion päivitys 2028 teknisten tilojen kunnostus tarpeen mukaan, lämmönsiirrinpaketin uusintavaraus 2029 Aluevarusteiden huoltokunnostuksia 2030 puuston ja pensaiden harvennus, pihapäällysteiden paikkakorjaukset, vesikaton pienet korjaukset
Tehdyt remontit
2024–2025 Linjasaneerauksen toteutus, IV-kanavien nuohous ja ilmanvaihdon säätö, taloyhtiön vastuulle siirtyvien palovaroittimien hankinta 2024 Vesikattokorjauksia 2022 Pihakaiteen uusiminen, A-portaan poistoilmanvaihtokoneen uusiminen 2021 Huoneistojen märkätilojen korjausten hankeselvitys, parvekkeiden ja julkisivujen korjaus 2018 D23 ja D19 huoneistojen sisäpuoliset korjaukset 2017 Parvekkeiden kunnostus, akustolevyjen asennus porrashuoneisiin, rappukäytävien matot, pihavalaisimet (2 kpl), lipputangon uusinta, parvekkeiden betoniosien kuntotutkimus, julkisivun puuosien maalauskorjaukset 2014 E32 sisäpuoliset korjaukset, kiinteistön laajakaista 2012 Vesikourujen lämmityksen korjaus 2011 Piha-alueen asfalttipaikkaukset, räystäspeltien korjaus 2009 Ilmanvaihtohormien puhdistus 2008 Katon peruskorjaus 2006 Lämmönvaihtimen uusiminen 2004 Welho kaapeli-tv liitäntä 2003 Exec-lukitus 1997 Parvekkeiden perusparannus
Tietoliikennepalvelut
DNA, 10M, Taloyhtiölaajakaista, Asukas tekee oman sopimuksen

Hinta

Velaton hinta
149 000 €
Myyntihinta
68 992,30 €
Neliöhinta
2 328,13 € / m²
Velkaosuus
80 007,70 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
473,60 € / kk
Pääomavastike
761,60 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
1 235,20 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
15,00 € kuukaudessa
Vesimaksun lisätiedot
22 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Lisätietoja maksuista: Autotallivuokra 65 €/110 €/kk Autopaikka lämmin 20 €/kk Autopaikka kylmä 15 €/kk 9.6.2025 pidetty yhtiökokous valtuutti hallituksen perimään taloyhtiön taloudellisen tilanteen niin vaatiessa enintään 2 kk ylimääräisen hoitovastikkeen tai jättää perimättä 2 kk hoitovastikkeen, mikäli taloyhtiön taloudellinen tilanne sen sallii. Yhtiökokous valtuutti hallituksen tarkistamaan ja muuttamaan osakkailta perittävien pääomavastikkeiden määriä, mikäli lainan koron muutokset sitä edellyttävät. Valtuutus on voimaissa seuraavaan varsinaiseen yhtiökokoukseen asti.

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Törmähovi
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön lisätiedot: Yhtiön lainat: L1 Parvekekorjaus: 51 668,94 €, laina päättyy 30.12.2032 L2 linjasan. suunnittelu, 49 288,89 €, laina päättyy 30.12.2028 L3 Linjasaneeraus, 1 325 448,97 €, laina päättyy 15.6.2047 Taloyhtiön vuokratuotot yhteensä 6 547,64 €/vuosi (sisältää mm. yhtiön omistamien liiketilojen vuokrat sekä autopaikkavuokrat Yhtiöjärjestys 8 § Kunnossapito: Osakkeenomistaja on velvollinen itse pitämään huoneistonsa kunnossa, niin että hän huolehtii ja kustantaa huoneiston sisäiset maalaus-, puhdistus ja korjaustyöt, lukuun ottamatta niitä töitä, jotka lain mukaan kuuluvat yhtiölle. Muista korjaus- ym. töistä vastaa yhtiö. Yhtiöjärjestys 6§: Vastuu osakkeenomistajan jälkikäteen tekemien huoneistokohtaisten muutostöiden korjaamisesta, kunnossapidosta, niistä mahdollisesti aiheutuvista kustannuksista ja vahingoista kuuluu osakkeenomistajalle. Taloyhtiössä on pesutupa ilman pesukonetta tms. laitteita. Osakkaiden tulee tehdä huoneistoremonteista kirjallinen muutostyöilmoitus yhtiölle ennen töiden aloittamista. Töitä ei saa aloittaa ilman lupaa. Taloyhtiöllä on oikeus valvoa remontteja, jotka koskevat kiinteitä rakenteita, putkistoja, sähkö- tai tietoverkkoja. Valvontakulut ovat osakkaan vastuulla. Taloyhtiön kiinnitykset: 2 992 120,80 €.