324 000 €83,5 m²

Ratamotie 2 A, Rastaspuisto, Espoo3-4h+k+s

Velaton hinta
324 000 €
Hoitovastike
400,80 € / kk
Asuinpinta-ala
83,5 m²
Huoneita
4
Kerros
3 / 4
Rakennusvuosi
2008
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Rastaspuisto
Kaupunki
Espoo

Valoisa ja viihtyisä koti arjen sujuvuutta arvostavalle

Tervetuloa tutustumaan valoisaan ja toimivapohjaiseen 83,5 m²:n kotiin Karakallion viihtyisällä alueella.

Asunnossa on 2–3 makuuhuonetta, mikä tekee siitä joustavan vaihtoehdon niin perheelle, etätyötä tekevälle kuin tilaa arvostavalle.

Pohjaratkaisu on poikkeuksellisen käytännöllinen: tilava olohuone, erillinen keittiö, oma sauna sekä kaksi wc:tä tuovat arkeen helppoutta ja sujuvuutta. Asunto on läpitalon, mikä takaa runsaasti luonnonvaloa eri vuorokaudenaikoina ja tekee tuulettamisesta vaivatonta. Suuri ja suojaisa parveke tarjoaa mukavasti lisätilaa oleskeluun ja rentoutumiseen.

Sijainti on erinomainen – Lidl sijaitsee tien toisella puolella, vain lyhyen kävelymatkan päässä. Myös muut Karakallion palvelut, koulut, päiväkodit ja hyvät liikenneyhteydet ovat lähellä.

Tämä koti yhdistää toimivan arjen, hyvät tilat ja loistavan sijainnin.

Jos et pääse yleis esittelyyn, ota yhteyttä niin sovitaan aika yksityis esittelyyn Juuso Levänen 0445449928 juuso.levanen@remax.fi

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Ratamotie 2 A, 02620 Espoo
Kaupunginosa
Rastaspuisto
Kohdenumero
80493344
Kerros
3 / 4
Asuinpinta-ala
83,5 m²
Tontin pinta-ala
3 741 m²
Kokonaispinta-ala
83,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
3-4h+k+s
Huoneita
4
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin, uuni, liesi, liesituuletin ja astianpesukone. Liesi: Keraaminen liesi. Työtason materiaali: Laminaatti. Tilava ja valoisa keittiö tarjoaa runsaasti säilytys- ja laskutilaa, mikä tekee arjen ruoanlaitosta sujuvaa. Keittiöön mahtuu myös isompi ruokapöytä, joten tila toimii erinomaisesti niin arjen aterioille kuin yhteisille hetkille.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu ja ulostyönnetty parveke. Parvekkeen suunta: Etelä ja lounas.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku, suihkuseinä, pesukoneliitäntä, lattialämmitys, peilikaappi, peili, pesuallas, bidee-suihku ja vesikiertoinen patteri. Pesutilojen kuvaus: Tässä kylpyhuoneessa on hyvin tilaa arjen toiminnoille, ja oma sauna täydentää kokonaisuuden. Erillisten WC:n lukumäärä: 1. Erillisen WC:n varusteet: WC-istuin, peilikaappi, peili, lattialämmitys, pesuallas ja bidee-suihku. Erillisen WC:n kuvaus: Käytännöllinen pikkuvessa tarjoaa selkeän ja toimivan kokonaisuuden arjen tarpeisiin.
Säilytystilat
Häkkivarasto, kaapistot ja seinäkaapit
Näkymät
Huoneistosta avautuu selkeät ja avarat näkymät ympäröivään naapurustoon. Ikkunoista näkyy lähialueen asuinrakennuksia, viereinen autotie sekä kävelyetäisyydellä sijaitseva Lidl.
Tulevat remontit
Esitetty yhtiökokouksessa 4.6.2025 Selvitys korjaustarpeesta vuosille 2025 - 2029 Puun kaadot 2025 Piha-aitojen ja kivijalan puuosien huoltomaalaus 2025 Ilmanvaihtojärjestelmän puhdistus ja säätö 2026 Ikkunoiden vesipeltien tiiviys 2027 Elementtisaumojen uusiminen 2027 Julkisivurappausten huoltomaalaus 2027 Lämmönjakokeskuksen uusiminen 2028
Tehdyt remontit
Porraskäytävien valojen uusinta 2018 IV-kanavien nuohous 2018 Pihan ja leikkialueen kunnostus 2019 Asuntopiha-aitojen maalaus/kunnostus 2019 Savunpoistoluukkujen akustojen vaihto 2019 Vesikaton läpivientien uusiminen 2019 Hissien kuntokartoituksen mukaiset jatkotoimet 2019 Väestösuojan paineistuskoe 2019 Autotallien valojen uusinta 2019 Lämmitysverkoston tasapainotus 2020 Palovaroittimien uusinta 2021 Parvekelasitusten huolto 2022 Salaojien pesu ja kuvaus 2022 Pihan ja leikkialueen kunnostus 2022 Hissien peruskorjaus 2023 Kiinteistön kuntokartoitus 2023 Ikkunakarmien kiinnityksen korjaaminen 2023 Autokatosten puuosien maalaus/kunnostus 2024 Viemäreiden puhdistus ja kuvaus 2024
Rannan omistus
Ei rantaa
Asunnossa sauna
Kyllä
Saunan lisätiedot
Kiuas: Sähkökiuas. Tilava sauna jossa HALO sähkökiuas.
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Kohde on
Osakehuoneisto
Kiinteistötunnus
049-57-71-4
Ensiesittelyssä
Ei
Postitoimipaikka
Espoo

Hinta

Velaton hinta
324 000 €
Myyntihinta
320 617,34 €
Neliöhinta
3 880,24 € / m²
Velkaosuus
3 382,66 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
400,80 € / kk
Pääomavastike
47,60 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
448,90 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
20 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Muu vastike: 0,50 € / kk
Autopaikan kustannukset
18 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
As. Oy Espoon Rastaspuisto
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön kiinnitykset: 1 500 000 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
2008
Huoneistojen lukumäärä
36
Rakennuksen käyttöönottovuosi
2008
Kerroksia
4
Energialuokka
Energialuokka: D2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 31.10.2034
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen ilmanvaihto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
3 741 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Braleva Kiinteistöpalvelut Oy, Mia Kallio, mia.kallio@braleva.fi, 0103276488
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Bussipysäkki lähellä, sujuvat yhteydet omalla autolla ja hyvä kulkuyhteys

Pysäköintitilan kuvaus
Taloyhtiön autopaikat: Sähköauton latausmahdollisuus Toteutettuja autopaikkoja yhtiössä on 37 kpl, näistä osakkeellisia on 21 kpl. Autopaikkoihin kohdistuu 1650 osaketta. Yhtiön hallinnassa olevia autopaikkoja on 16 kpl. Autotalli-/-halli/katospaikkoja yhtiössä on 21 kpl.
Yhteiset tilat
Kaapeli-tv, kuivaushuone, lastenvaunuvarasto, ulkoiluvälinevarasto, irtaimistovarastot, ja väestönsuoja
Muut tilat
Asunnossa aula jossa hyvin tilaa ulkovaatteille ja kengille. Asunnossa iso lasitettu parveke.