308 000 €76 m²

Luuvantie 1 C, Laaksolahti, Espoo3h, avokeittiö, kph/sauna, erill. wc, piha-alue

Velaton hinta
308 000 €
Hoitovastike
304 € / kk
Asuinpinta-ala
76 m²
Huoneita
3
Kerroksia
1
Rakennusvuosi
2006
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Kaupunginosa
Laaksolahti
Kaupunki
Espoo

Hyväpohjainen ja valoisa rivitaloasunto lapsiperheiden suosimassa Laaksolahdessa. Tässä asunnossa olohuone ja keittiö muodostavat avoimen kokonaisuuden. Päämakuuhuoneesta on pääsy suoraan kylpyhuoneeseen ja pienemmän makuuhuoneen yhteydessä on vaatehuone. Huoneistossa on myös kätevä erillinen wc-tila.

Näkymät olohuoneesta ja keittiöstä ja piha-alueelta ovat avarat, makuuhuoneet ovat taloyhtiön sisäpihalle päin.

Kullekin asunnolle kuuluu 2 piha-autopaikkaa, kaikissa on sähköauton latausmahdollisuus.

Lähimmälle bussipysäkille on n. 1 minuutin kävelymatka ja koulut ja päiväkodit sijaitsevat myös lähellä. Kattavammat palvelut löytyvät kauppakeskus Sellosta Leppävaarassa, jonne pääsee autolla ja busseilla alle 10 minuutissa.

Tämä huoneisto on heti vapaa uudelle omistajalle.

Esittelypyynnöt ja lisätiedot: Riitta Kojo, LKV, LVV, Kiinteistönvälittäjä p. 040 6212 885 / riitta@nordlkv.fi Nord LKV Oy Bulevardi 13, 00120 Helsinki

Perustiedot

Sijainti
Luuvantie 1 C, 02620 Espoo
Kaupunginosa
Laaksolahti
Kohdenumero
80496456
Kerroksia
1
Asuinpinta-ala
76 m²
Tontin pinta-ala
1,32 ha
Kokonaispinta-ala
76 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
3h, avokeittiö, kph/sauna, erill. wc, piha-alue
Huoneita
3
Kunto
Tyydyttävä
Lisätietoa vapautumisesta
15.05.2026. Vuokralainen on irtisanoutunut, asunto vapautuu 15.5.26 mennessä.
Keittiön varusteet
Työtason materiaali: Laminaatti. Jääkaappi/pakastin x 2, astianpesukone, keraaminen liesi ja uuni, liesituuletin (suodatin), allas, hana, kiinteät valaisimet.
Terassin kuvaus
Osittain terassia, osittain nurmialue, omenapuu
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Suihku, suihkuseinä, peilikaappi, allas, allaskaappi, pyykkikaappi, pk-liitäntä, pesukone, wc-istuin, lattialämmitys. Erillisten WC:n lukumäärä: 1. Erillisen WC:n kuvaus: Peilikaappi, allas ja -kaappi, wc-istuin, lattialämmitys.
Säilytystilat
Vaatehuone, kaapistot ja kylmä ulkovarasto
Näkymät
Olohuoneesta ja keittiöstä sekä eteisestä näkymät rauhalliselle piha-alueelle, jossa terassi. Näkymät lounaaseen puistomaiselle alueelle. Makuuhuoneista näkymät yhtiön piha-alueelle.
Tulevat remontit
Suunnitteilla olevia korjaushankkeita 2026 Piha-aitojen uusiminen 2026 Sadevesikaivojen puhdistus (joka toinen vuosi) 2026-2027 Sokkeleiden elastisten liikuntasaumojen uusiminen 2026-2027 Julkisivun elastisten liikuntasaumojen uusiminen 2027 Märkätilojen kosteuskartoitus 2028 Ikkunoiden huoltokierrokset 2028 Kuntoarvion päivitys 2030 Aluevalaistuksen uusiminen 2030 IV-laitteiden huolto 5-10v välein 2030 Leikkipaikkatarkastus 2031 Ikkunoiden huoltokierrokset 2032 Lämminvesivaraajien uusiminen 2033 Sähköpattereiden ja lattialämmitystermostaattien uusiminen 2035 Palovaroittimien uusiminen 2035 Viemäreiden kuvaus ja huuhtelu
Tehdyt remontit
2009 Pihakäytävien ja pysäköintialueiden asfaltointi 2013 Koneellisen ilmanvaihtojärjestelmän puhdistus 2014 Aitojen maalaus 2015 Julkisivujen ja varastorakennusten maalaus 2016 Huippumureiden huolto ja kuntotarkastus 2016 Huoltokorjaukset, 10 v vastuutyöt 2017 Väestönsuojan tiiveyskoe 2018 Vesikourujen asentaminen ABC talojen varastojen edustalle 2019 Varaston ovien huoltomaalausta 2019 Sadevesikaivojen puhdistus 2019 Pumppaamon uusiminen 2020 IV-laitteiden huolto 5-10v välein 2020 Vesipostien korjauksia 2020 Salaojien kuvaus ja huuhtelu 2021 Parvekkeiden kaiteiden päällyspuun uusiminen 2021 Salaojien korjaus- ja kaivojen säätötöitä 2021 Taloyhtiön liittäminen valokuituverkkoon ja mediamuuntimien asennus 2021 Leikkipaikkatarkastus 2022 Sadevesikaivojen puhdistus (joka toinen vuosi) 2022 Kattojen puhdistus 2023 Sähköautojen latauslaitteiden asentaminen 2023 Kiinteistön sähköliittymän korotus ja sähköpääkeskuksen päivittäminen 2024 Kuntoarvion teettäminen 2024 Ulko-ovien uusimiset/korjaukset 2024 Sadevesikaivojen puhdistus (joka toinen vuosi) 2024 Kuntoarvion teettäminen 2024 Koneellisen ilmanvaihtojärjestelmän puhdistus ja ilmamäärien säätö 2024 Koneellisen ilmanvaihtojärjestelmän korjaustyöt 2024 Pihavarastojen korjaukset 2025 Salaojien kuvaus ja painehuuhtelu 2025 Palovaroittimien kuntokartoitus ja uusiminen 2025 Ikkunoiden huolto- ja tarkastuskierrokset 2025 Leikkipaikkatarkastus 2025 Viemärien kuvaus 2025 Oviurakan takuutarkastus 2025 Harmaantuneiden erityslasielementtien tarkastus 2025 Piha-aitojen uusimisen suunnittelu
Palvelut
Lidl n. 1 km, kauppakeskus Sellossa monipuoliset ja kattavat palvelut. Päiväkoti, koulu ja leikkipuisto löytyvät n. 1 km päästä. Julkiset kulkuyhteydet ovat hyvät (bussipysäkille n. 1 min. kävelymatka), Leppävaarasta junayhteys Helsingin ja lännen suuntaan.

Velaton hinta
308 000 €
Myyntihinta
305 185,92 €
Neliöhinta
4 052,63 € / m²
Velkaosuus
2 814,08 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
304 € / kk
Pääomavastike
46,44 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
352,44 € / kk

Muut maksut

Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Muu vastike: 2 € / kk Lisätietoja maksuista: Vesimaksu laskutetaan mittarilukeman mukaan 2 kertaa vuodessa (4 €/m3). Kaikissa autopaikoissa on sähköautonlatauslaitteet. Lataussähkö laskutetaan osakkailta mittarilukeman perusteella. Taloyhtiön hallituksella on valtuus periä tai olla perimättä 1 kk hoito- tai rahoitusvastike.
Autopaikan kustannukset
10 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Espoon Ratsupuisto
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön kiinnitykset: 6 000 000 €.
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Rakennusvuosi
2006
Huoneistojen lukumäärä
39
Rakennuksen käyttöönottovuosi
2006
Kerroksia
1
Energialuokka
Energialuokka: D2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 15.09.2034
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen ilmanvaihto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
1,32 ha
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Kiinteistö-Tahkola Lauttasaari, Helsinki, Milka Kalmanlehto, milka.kalmanlehto@kiinteistotahkola.fi, 0207 480053
Kaavoitustiedot
Espoon kaupunki
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Bussipysäkki lähellä, sujuvat yhteydet omalla autolla ja hyvät pyöräilytiet
Lämmitys
Sähkö, Ilmalämpöpumppu
Lisätietoja lämmityksestä
Kohteessa on sähkölämmitys. Sähkölämmityksen keskimääräinen kokonaiskustannus: 100€ / kk. Sähkölämmityksen tyyppi: suora sähkölämmitys. Lisäksi lämmitysjärjestelmät: Ilmalämpöpumppu
Lisätietoja talosta
Siirry talosivulle