265 000 €73,5 m²

Ruutikellarintie 5 B, Puustellinmäki, Espoo3h,k,vh,ph,s,wc,ter/piha

Velaton hinta
265 000 €
Hoitovastike
330,75 € / kk
Asuinpinta-ala
73,5 m²
Huoneita
3
Kerros
1 / 3
Rakennusvuosi
1985
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Puustellinmäki
Kaupunki
Espoo

HYVÄ KOLMIO PUUSTELLINMÄESSÄ

Tämä valoisa ja hyväkuntoinen kolmio sijaitsee Espoon Puustellinmäessä, rauhallisella asuinalueella. Asunnossa on tilava olohuone, keittiö jossa paljon kaappitilaa, kaksi makuuhuonetta, vaatehuone sekä pesuhuone, sauna ja erillinen wc. Sijainti ensimmäisessä kerroksessa tarjoaa asunnon levyisen terassin ja pihan, jotka luovat suojaisan ja viihtyisän ulko-oleskelutilan. Asunto on hyvässä kunnossa - pintoja ja kalusteita on ahkerasti uusittu viimeisen kymmenen vuoden aikana.

Asunto Oy Ruutikellarintie 3-5 on hyvin hoidettu taloyhtiö, jossa on tehty säännöllisesti kunnossapitotöitä. Taloyhtiössä on väestösuoja/varastokomerot, ulkoiluväline- ja pyörävarastot, lastenvaunuvarasto ja kuivaushuone. Myös kuntosali!

Läheltä löytyvät kaikki tarvittavat palvelut ja liikenneyhteydet; lähikauppa, kauppakeskus Sello, Leppävaaran urheilupuisto ja uimahalli, Mäkkylän ja Leppävaaran juna-asemat, bussilinjat ja pikaraitiotie. Alueella on myös koulut ja päiväkodit - uusi päiväkoti valmistuu viereiseen kortteliin.

Varaa aika yksityisnäytölle: Leena Hyry leena.hyry@remax.fi 045 613 0300. Onko oma asuntosi myymättä? Pyydä hinta-arvio ja välitystarjous. Asuntolainaa varten lainalupaus nopeasti yhteistyöpankeiltamme.

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Ruutikellarintie 5 B, 02650 Espoo
Kaupunginosa
Puustellinmäki
Kohdenumero
80491935
Kerros
1 / 3
Asuinpinta-ala
73,5 m²
Tontin pinta-ala
4 799 m²
Kokonaispinta-ala
73,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
3h,k,vh,ph,s,wc,ter/piha
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
15.06.2026.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin, astianpesukone, mikroaaltouuni (yksi painike rikki), liesi, liesituuletin ja erillisuuni. Liesi: Induktioliesi. Työtason materiaali: Laminaatti.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: Suihku, suihkuseinä, pesukoneliitäntä, allaskaappi, pesuallas ja peilikaappi. Erillisten WC:n lukumäärä: 1. Erillisen WC:n varusteet: WC-istuin, pesuallas, allaskaappi ja peili. Erillisen WC:n kuvaus:
Säilytystilat
Kellarikomero, kaapistot ja vaatehuone
Tulevat remontit
Suunnittelussa parvekeurakka. Toteutus mahd. 2026-2027. Yksityiskohdat ja kustannusjako (parvekkeelliset asunnot vs. terassipiha-asunnot) vielä epäselviä. Tarkemmat tiedot välittäjältä. Ulko-ovet 2026-2028. Pihasuunnitelman laatiminen ja urakan kilpailutus, yhteisten tilojen valaisimien osittainen uusiminen ja maalauskunnostus tarpeen mukaan, akustiikkalevyjen uusiminen 2028.
Tehdyt remontit
2009 Parvekekaiteiden puuosien uusinta, ilmanvaihtokanavien puhdistus ja säätö 2010 Lämmönsiirtimien uusiminen 2012 Ikkunoiden kuntoarvio, parvekkeiden kuntoarvio, vesikaton kuntoarvio 2013 Pihan leikkivälineiden uusiminen 2014 Piha-alueen kunnostus 1. vaihe 2015 Kattopinnoitteiden uusiminen lisätöineen, elementtisaumojen uusiminen, piha-alue ja pyöräkatos loppuun 2016 Ilmanvaihtokanavien puhdistus ja säätö, ikkunoiden, parvekeovien ja parvekeseinien uusiminen lisätöineen 2017 Käyttövesipatterien hanakulmien tarkastus, lukituksen uusiminen 2018 Parvekeovien kynnyspellit 2019 Kellarikäytäviin ledivalot, jätehuollon kehittäminen (Molok-syväkeräysastiat), ilmanvaihtokoneiden uusiminen 2020 Kellarikerroksiin lukitusten uusinta, koodilukot uusittiin 2021 Sadevesiviemärien kuvaus, vahinkotapahtumat as 16, 17 ja 30, radonmittaukset alakerran huoneistoissa 2022 Kosteusvauriokorjaus E30, ulkoaluekalusteiden korjaukset, kosteusvauriokorjaus as C16, IV-kanavien puhdistus, kuntoarvio ja märkätilakartoitus 2023 Energiatodistusten päivitys, Energiatehokkuusluokka D2018, rakennetiivistys C18, lämmönsäätimen uusiminen 2024 Palovaroittimet asennettu asuntoihin, väestönsuojan tiiveyskoe ja puutteiden korjaus, havaittujen IV-puutteiden korjaus 2024 Parveke- ja piharemontin hankesuunnittelu
Palvelut
Supermarket 400 m, Leppävaaran keskusta (kauppakeskus Sello) 1,5 km, uimahalli ja urheilupuisto 2 km.
Kohde on
Osakehuoneisto
Kiinteistötunnus
049-51-510-92
Postitoimipaikka
Espoo
Tietoliikennepalvelut
DNA Welho, 25M, K-tv ja Laajakaista

Hinta

Velaton hinta
265 000 €
Myyntihinta
265 000 €
Neliöhinta
3 605,44 € / m²
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
330,75 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
334,55 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
20 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Muu vastike: 3,80 € / kk
Autopaikan kustannukset
20 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Ruutikellarintie 3-5
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön kiinnitykset: 600 000 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1985
Huoneistojen lukumäärä
44
Liiketilojen pinta-ala
0 m²
Kerroksia
3
Energialuokka
Energialuokka: D2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 29.10.2033
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poisto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
4 799 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Isännöinti Leivonen Oy, Antti Leivonen, antti@leivonen.com, 0503375770
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Bussipysäkki lähellä, juna-asema lähellä ja sujuvat yhteydet omalla autolla Mäkkylän juna-asema 900 m, bussilinjat Mäkkylän puistotietä (vieressä) ja Vanhaa Turuntietä (400 m), pikaraitiotien pysäkki Perkkaalla (800 m).
Kuntotutkimus
Lisätietoja tutkimuksista: Raksystems Kuntoarvio 2022 Raksystems Märkätilatutkimus 2022

Yhteiset tilat
Kaapeli-tv, kellarikomero, kuivaushuone, väestönsuoja, urheiluvälinevarasto, pyörävarasto ja kuntosali