217 000 €91 m²

Alakartanontie 11 D, Soukka, Espoo4h, k, kph/wc, vh, erill.wc, lasit.p

Velaton hinta
217 000 €
Hoitovastike
232,75 € / kk
Asuinpinta-ala
91 m²
Huoneita
4
Kerros
3 / 3
Rakennusvuosi
1971
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Soukka
Kaupunki
Espoo

Tämä Soukassa sijaitseva ylimmän kerroksen koti tarjoaa hyvät puitteet perheelle, joka arvostaa rauhallista ja merellistä ympäristöä.

Asunnon keittiö on remontoitu vuonna 2022, avarasta olohuoneesta on käynti lasitetulle parvekkeelle ja kolme makuuhuonetta tuovat mukavasti tilaa. Hyvät säilytystilat -vaatehuone, kaapistot ja kellarikomero.

Suunnitelmallisesti hoidettu yhtiö. Viime vuosina taloyhtiössä on tehty merkittäviä parannuksia, kuten linjasaneeraus ja maalämmön asennus. Tulevat korjaussuunnitelmat ovat maltillisia.

Soukan alueelta on sujuvat liikenneyhteydet metrolla Helsingin keskustaan ja muualle pääkaupunkiseudulle. Läheltä löytyvät myös koulut, päiväkodit ja monipuoliset liikuntamahdollisuudet.

Tämä asunto on sinulle, joka etsit mukavaa ja käytännöllistä kotia lähellä merta.

Esittelyt ja myynti: 0400 684 411 / heikki.niskanen@24housing.com

Perustiedot

Sijainti
Alakartanontie 11 D, 02360 Espoo
Kaupunginosa
Soukka
Kohdenumero
80495422
Kerros
3 / 3
Asuinpinta-ala
91 m²
Tontin pinta-ala
3 505 m²
Kokonaispinta-ala
91 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
4h, k, kph/wc, vh, erill.wc, lasit.p
Huoneita
4
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin, liesi, uuni, liesituuletin, astianpesukone ja mikroaaltouuni. Liesi: Keraaminen liesi. Työtason materiaali: Laminaatti. Vaalea ja moderni keittiö on remontoitu vuonna 2022. Keittiössä on hyvin tilaa ruokapöydälle.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: Suihku, pesuallas, allaskaappi, peili, kylpyamme, wc-istuin, pesukoneliitäntä ja lattialämmitys. Pesutilojen kuvaus: Laatoitettu kylpyhuone, jossa on tila myös pesukoneelle. Erillisen WC:n varusteet: Pesuallas, peili, bidee-suihku ja wc-istuin. Erillisen WC:n kuvaus: Laatoitettu erillinen WC, lisäksi asunnossa on toinen WC kylpyhuoneessa.
Säilytystilat
Kaapistot, kellarikomero ja vaatehuone
Tulevat remontit
Korjaustarveselvitys: 2026 Salaojien huuhtelu ja kuvaus, lukituksien uusiminen, jätekatoksen ja pyykinkuivausaitauksen puhdistus, vesikato kuntoarvio, putkiston huuhtelu, ilmanvaihtokanavien puhdistus 2028: jätekatoksen ja pyykinkuivausaitauksen puhdistus, ulko-ovien kunnostaminen, kellarin lattioiden maalaaminen 2029: julkisivun levytyksien uusimisia
Tehdyt remontit
1995 / Ikkunamaalaukset etelä- ja länsipuolelta: 1995 / Linjasäätöventtiilit uusittu: 1999 / Ulkovaipan levytys: 2000 -2001 / Kylpyhuoneiden vesieristysten kunnostuksia: 2003 / Julkisivupinnan ikkunoiden uusiminen: 2004 / Ulko-ovien kunnostus ja kellarin käyttötilojen lattioiden: maalaus 2005 / 6 kpl kylpyhuoneiden kunnostuksia: 2006 / 7 kpl kylpyhuoneiden kunnostuksia: 2007 / 2 kpl kylpyhuoneen kunnostus: 2007 / Ilmastointikanavien nuohous ja -laitteen säätö: 2007 / Putkiston kuntotutkimus: 2008 / Patteriventtiilien vaihto termostaatteihin ja: verkoston tasapainoitus 2009 / Lämmönsiirtimen uusiminen: 2009 / Parvekkeiden korjaussuunnittelu ja kilpailutus: 2009 / Parvekkeiden kuntotutkimus: 2010 / A-B sisäänkäyntien kunnostus: 2010 / Parvekkeiden korjaus ja taustaseinän uusiminen: 2010 / Porrastilojen maalaus: 2011 - 2012 / 2 kpl kylpyhuoneiden kunnostuksia: 2011 / Ajastettavat lämmityspistorasiat: 2012 / Huippuimurin uusinta: 2013 / - kpl kylpyhuoneen kunnostus: 2013 / Huippuimureiden uusiminen (3kpl): 2013 / Ilmanvaihtoselvitys:2013 / Jätekatoksen kunnostus: 2013 / Salaojien tarkistus ja puhdistus: 2013 / Tarkastusluukkujen pellityksen maalaus: 2014 / C-D saunojen korjaus: 2014 / Putkiston kuntotutkimus: 2014 / Vesi- ja viemärijohtojen kuntotutkimus: 2015 / 1kpl kylpyhuoneen kunnostus: 2015 / Kellarin ikkunoiden uusiminen: 2015 / Saunaosaston kunnostus (A-B): 2016 / Kellaritilojen maalaus / kunnostus: 2017 / 2 kpl kylpyhuoneiden kunnostuksia: 2017 / A- ja C rapun putkilinjan korjaus: 2017 / Leikkipaikan kunnostus: 2018 / Rakennusautomaation saneeraus: 2019 / Linjasaneerauksen hankesuunnittelu: 2019 / Koodilukitus: 2020 / Linjasaneerauksen toteutussuunnittelu: 2021 / LInjasaneeraus ja huoneistojen A5, A6, B8, B11, C17, C19, D26, D28, D29, E31, F41, F45, G53 kylpyhuoneiden uusiminen : 2022 / Maalämpö ja LTO : 2024 / Pihan kunnostus: 2024 / A- ja G-rapun päätyjen julkisivulevyjen uusiminen, 2025 / Huoneistokohtaiset palovaroittimet
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Palvelut
Suosittu Soukka on kehittyvä asuinalue, vieressä on meri ja kauniit ulkoilumaastot.

Läheltä löytyvät koulut, päiväkodit, kirjastot, liikuntamahdollisuudet ja kattavat lähipalvelut.
Lisätiedot
Muut kaupan kannalta merkittävät tiedot: Yhtiö on hyvin hoidettu; linjasaneeraus, maalämpö ja ilmanvaihto/LTO ovat tehty viime vuosina. Lähivuosien korjaussuunnitelmat ovat maltillisia.
Kohde on
Osakehuoneisto
Kiinteistötunnus
049-455-1-550

Velaton hinta
217 000 €
Myyntihinta
188 195,56 €
Neliöhinta
2 384,62 € / m²
Velkaosuus
28 804,44 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
232,75 € / kk
Pääomavastike
252,35 € / kk
Korjausvastike
61,25 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
546,35 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
10,00 € kuukaudessa
Vesimaksun lisätiedot
Vesimaksuennakko 20 € / kk / hlö, tasaus kulutuksen mukaan
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Lisätietoja maksuista: Kylmä autopaikka 10€/kk,
Autopaikan kustannukset
20 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Bostads Ab Nedergårdsväg Asunto Oy
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön lisätiedot: Varsinaisessa yhtiökokouksessa 2.12.2025 päätettiin myöntää hallitukselle valtuudet uusia taloyhtiön lukitukset Abloy Easy lukitukseen. Päätettiin lainanlyhennysrahaston kartuttamisesta enintään osakkaiden maksamien pääomavastikkeiden lainanlyhennysosuuden ja osakaslyhennysten määrällä. Päätettiin myöntää hallitukselle valtuudet periä/jättää perimättä ylimääräinen yhden kuukauden hoitovastiketta vastaava määrä yhtiön taloudellisen tilanteen niin vaatiessa/salliessa.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1971
Huoneistojen lukumäärä
55
Kerroksia
3
Energialuokka
Energialuokka: C2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 11.12.2032
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen ilmanvaihto ja ja lto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
3 505 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Braleva Kiinteistöpalvelut Oy, Antti Kokki, antti.kokki@braleva.fi, 09 801 3044