378 087 €80,5 m²

Lokirinne 6 A 16, Espoonlahti, Espoo3h + k + s + p

Velaton hinta
378 087 €
Hoitovastike
354,20 € / kk
Asuinpinta-ala
80,5 m²
Huoneita
3
Kerros
4 / 8
Rakennusvuosi
2006
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Espoonlahti
Kaupunki
Espoo

Kaunis ja valoista kolmio palveluiden äärellä

Kaunis, valoisa ja esteetön saunallinen kolmio Espoonlahden ytimessä hyvien palvelujen vieressä.

Muuttovalmiissa asunnossa, neljännessä kerroksessa on kaunis valoisa lasitettu parveke, jossa voit nauttia niin aamukahvit kuin ilta-auringosta.Hyvin hoidettu taloyhtiö sijaitseen metron, bussien terveyskeskuksen, kauppojen sekä päivittäistavarakauppojen yhteydessä. Talon kaunis puistomainen ympäristö mahdollistaa myös hyvät ulkoilumahdollisuudet. Avara olohuone ja sen viereinen hyväkuntoinen keittiö sekä erkkerimäinen ruokailutila luovat kodikkuutta. Hyvä pohjaratkaisu korostaa myös käytännöllisyyttä. Keittiössä on säilytys- ja työtilaa sekä kaksi jääkaappipakastinta. Keittiön suuret ikkunat ruokapöydän edessä avaa maisemaa ja tuo paljon valoa. Iso, lasitettu parveke on helppo kalustaa viihtyisäksi kesähuoneeksi, jossa nautit kesästä myös myöhäiseen syksyyn.

Asunnossa on kaksi vessaa, toisessa lattialämmitteisessä kylpyhuoneessa saunan ja sisään taittuvan suihkuseinän lisäksi. Pienemmässä vessassa on tila myös pesutornille. Asunnossa on erillinen vaatehuone ja riittävästi säilytystilaa. Irtaimistovarasto löytyy helposti on samasta rapussa, ensimmäisessä kerroksessa, jossa on myös erillinen pyykinpesukone- ja pyykinkuivaustila. 

Heti vapaa, esteetön ja muuttovalmis koti neljännessä kerroksessa. Hyvät säilytystilat. Oma sauna ja iso, aurinkoinen lasitettu parveke. Asunnolla on myös oma katettu autopaikka, jonka voit halutessasi lunastaa erilliseen hintaan. Autopaikalla on valmius sähköauton latauspistokkeelle.  Edullinen hoitovastike vain 4,40 €/m².  Yhtiöllä on oma tontti.  Juuri valmistuneesta, upeasta julkisivuremontista sekä korjauslainasta johtuvaa yhtiölainaa kohdistuu tähän huoneistoon 18 087 eur. Yhtiölaina voidaan maksaa heti pois tai kuukausittain 141,65 euron pääomavastikkeella. Loistava sijainti: terveyskeskus, metro ja Lippulaiva n. 300 m ja Espoon rantaraitti kävelyetäisyydellä.

Tämä koti sopii luontoa ja rauhaa rakastavalle pariskunnalle tai pienelle perheelle, jolle on tärkeää asua hyvien palveluiden läheisyydessä tai yksinasuvalle, joka haluaa asuntoonsa myös vieras- tai työhuoneen hyvien julkisten kulkuvälineiden vierestä. 

Tervetuloa tutustumaan!

EI VÄLITTÄJILLE.

Perustiedot

Kaupunginosa
Espoonlahti
Kohdenumero
24397617
Kerros
4 / 8
Asuinpinta-ala
80,5 m²
Tontin pinta-ala
1,04 ha
Kokonaispinta-ala
80,5 m²
Huoneiston kokoonpano
3h + k + s + p
Huoneita
3
Keittiön varusteet
Lasikaapit, Tilaa isolle ruokapöydälle, Laminaattitasot, Astianpesukone, Induktioliesi, Integroidut koneet, Suuri tiskipöytä, Jääkaappi, Pakastin, Liesituuletin, Sähköliesi, Jää-pakastinkaappi x2
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Iso parveke, Lasitettu parveke
Kylpyhuoneen varusteet
Suihku, Suihkuseinä, Pesukonevalmius, Allaskaappi, Peilikaappi, Laattalattia, Laattaseinä, Avattava ikkuna, Erillinen WC, Lattialämmitys
Säilytystilat
Vaatehuone, Säilytystilaa, Tilaa ulkoiluvälineille
Ominaisuudet
Valoisa, Korkeat ikkunat, Paljon ikkunoita, Hyvä äänieristys, Erkkeri, Sälekaihtimet
Ikkunoiden suunta
Parveke ilta-aurinkoon, Ikkunoita itään, Ikkunoita länteen, Ikkunoita etelään, Olohuone ilta-aurinkoon
Näkymät
Puistomaiset
Julkisivuremontti
03/2025 - 10/2025
Tulevat remontit
2026 Elastisten parvekesaumojen uusiminen tarvittavassa laajuudessa 2026 Parvekevuotojen korjauksia tarvittaessa 2027 Lämmönjakokeskuksen uusiminen 2028 IV-kanavien puhdistus ja säätö, raitisilmasuodattimien vaihto 2028 Lämmityksen perussäätö ja patteriventtiilien vaihto 2028 Yleisten tilojen pinta- ja maalauskunnostuksia
Tehdyt remontit
2025 Sähköautojen latausinfra 2022 Eristerapatun julkisivun ja parvekkeiden kuntotutkimus 2022 Hissien kannatinhihnojen uusiminen 2022 Lämmitystapamuutoksen vertailu (maalämpö, aurinkosähkö) 2021 Ikkuna- ja ovikorjausten loppuunsaattaminen 2020 Elastisten saumojen uusiminen uusimisia rappaus- ja graniitti pinnoilla 2020 Hissien GSM hälytykset ja väestösuojien GSM passiiviantennit 2020 Julkisivujen vesitiiveyden tarkastus ja korjaus 2020 Viallisten, vuotavien ikkunoiden korjaustyöt jatkuu 2019 Leikkipaikan turvatarkastus 2019 Viallisten, vuotavien ikkunoiden korjaus 2018 IV-nuohous 2018 Ulko-ovien ripojen kunnostus 2017 B-portaan ulkopylväiden kunnostus 2016 Autohallin puuritilöiden maalaus 2016 Ulko-ovien automatiikka, kuntotarkastus 2013 Julkisivun rappauskorjauksia 2012 Pysäköintihallin 10-vuotisvastuu-ennakkotarkastus
Asunnossa sauna
Kyllä
Saunan lisätiedot
Ikkuna ulos,Sähkökäyttöinen kiuas uusittu 2021
Asumistyyppi
Omistus
Soveltuvuus liikuntaesteisille
Soveltuu hyvin liikuntarajoitteiselle.
Palvelut
Kirjasto lähellä, Terveyskeskus lähellä, Lääkäriasema lähellä, Puisto lähellä, Päiväkoti lähellä, Ala-aste lähellä, Yläaste lähellä, Lukio lähellä
Kohde on
Osakehuoneisto
Osakeluettelo on siirretty huoneistojärjestelmään
Kyllä
Sähköinen omistajamerkintä
Kyllä
Kiinteistötunnus
049-34-349-5
TV-palvelut
Kaapeli-TV (koaksiaali)
Tietoliikennepalvelut
Taloyhtiölaajakaista 10M Telia / Elisa

Hinta

Velaton hinta
378 087 €
Myyntihinta
360 000 €
Neliöhinta
4 696,73 € / m²
Velkaosuus
18 087 €

Vastikkeet

Hoitovastike
354,20 € / kk
Pääomavastike
141,65 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
495,85 € / kk

Muut maksut

Vesimaksu
19 € / kk
Vesimaksun lisätiedot
19€/henkilö

Talon ja tontin tiedot

Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Espoon Sinitaivas
Lisätietoa taloyhtiöstä
Terveysviranomainen on määrännyt yhtiöön tupakointikiellon huoneistoparvekkeilla.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
2006
Huoneistojen lukumäärä
58
Muut tilat
Irtaimistovarasto samassa rapussa ensimmäisessä kerroksessa
Rakennuksen käyttöönottovuosi
2006
Kerroksia
8
Energialuokka
D2018
Ilmanvaihto
Koneellinen, poisto huippuimurilla
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli
Tontin koko
1,04 ha
Kiinteistönhoito
Aallokko Kiinteistöpalvelut Lokinrinne 1 02320 Espoo
Isännöinti
Isännöintitoimisto REIM Pääkaupunkiseutu Oy Espoo Kivenlahdenkatu 1 A 02320 Espoo Isännöitsijä Lassi Määttänen
Harrastusmahdollisuudet
Jäähalli lähellä, Uimahalli lähellä, Uimaranta lähellä, Jalkapallokenttä, Urheiluhalli lähellä, Kuntosali lähellä, Ulkoilureittejä
Liikenneyhteydet
Bussipysäkki lähellä, Metroasema lähellä, Taksitolppa lähellä, Sujuvat yhteydet omalla autolla

Pysäköintitilan kuvaus
Autokatos, Parkkihalli, Pistokkeellisia autopaikkoja
Yhteiset tilat
Pyykinpesuhuone, WC, ulkoiluvälinevarasto
Pintamateriaalit
Parketti