398 000 €59,5 m²

Jousenpuistonkatu 10 A, Tapiola, Espoo3 h, kt, vh, kph/wc, s, 2 x lasitettu parveke (YJ:n mukaan 3H+KT+S)

Velaton hinta
398 000 €
Hoitovastike
291,55 € / kk
Asuinpinta-ala
59,5 m²
Huoneita
3
Kerros
2 / 10
Rakennusvuosi
2022
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Tapiola
Kaupunki
Espoo

KAKSI PARVEKETTA, OMA SPA JA METROYHTEYS SUORAAN KOTIOVELTA

Jousenpuistonkadun modernissa ja arvostetussa taloyhtiössä odottaa koti, jossa jokainen yksityiskohta on suunniteltu sujuvaa ja laadukasta arkea varten. Tämä 59,5 m²:n kolmio yhdistää tyylikkään asumisen, käytännöllisyyden ja harvinaisen käytännöllisen pohjaratkaisun.

Asunnon ehdoton helmi ovat kaksi tilavaa, lasitettua parveketta, jotka avautuvat länteen. Olohuoneen parveke kutsuu rentoutumaan ilta-auringossa, kun taas makuuhuoneen yhteydessä oleva toinen parveke tuo arkeen ripauksen hotellitunnelmaa ja omaa rauhaa.

Keittiö on viimeistelty laadukkailla kodinkoneilla – arkea helpottaa muun muassa pyrolyysitoiminnolla varustettu uuni. Tilat jatkuvat luontevasti avarana olohuoneena, jossa on helppo viihtyä niin arjessa kuin juhlassakin.

Kylpyhuone- ja saunaosasto nostavat asumisen uudelle tasolle: oma sauna tarjoaa ylellisen spa-tunnelman, jossa kiire unohtuu ja palautuminen alkaa heti kynnyksen ylittäessä.

Säilytystilat on suunniteltu huolella – toisen makuuhuoneen yhteydessä oleva reilunkokoinen vaatehuone tekee arjesta sujuvaa ja pitää kokonaisuuden harmonisena.

Taloyhtiö on tyylikäs ja hyvin varustelu. Samassa talossa on asukkaiden käytössä pieni voimailuhuone, jossa on mm. kuntopyörä, stepperi, painoja, pari penkkiä sekä joogamatot.

Sijainti on yksinkertaisesti erinomainen. Kotiovelta on vain 20 askelta parkkihallin hissille, josta kuljet suoraan metroon täysin säältä suojassa. Metrolla saavutat Kampin palvelut noin 15 minuutissa – arjen luksusta parhaimmillaan. Lähikauppaankin vain 200 metriä ja Ainoan runsaat palvelut odottavat neljän minuutin ajomatkan päässä.

Tämä koti sopii sinulle, joka arvostat laatua, helppoutta ja modernia kaupunkiasumista – tinkimättä tunnelmasta.

Tervetuloa tutustumaan tähän ainutlaatuiseen helmeen!

Myynti ja esittelyt:

CHRISTINA TAPOJÄRVI LKV, LVV, KIAT, SISUSTUSSTAILAAJA, PARTNER 044 977 7764 | christina@bo.fi

MUTKATONTA ASUNTOKAUPPAA ASIANTUNTEVALLA JA NAPAKALLA OTTEELLA. Mielelläni autan sinuakin kodinvaihdossa yli 18 vuoden vankalla kokemuksella.

Perustiedot

Sijainti
Jousenpuistonkatu 10 A, 02200 Espoo
Kaupunginosa
Tapiola
Kohdenumero
21580466
Kerros
2 / 10
Asuinpinta-ala
59,5 m²
Tontin pinta-ala
1 870 m²
Kokonaispinta-ala
59,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
yhtiöjärjestyksen mukainen, isännöitsijäntodistuksen mukainen Pinta-alaa ei ole mitattu SFS 5139 standardin mukaisesti.
Huoneiston kokoonpano
3 h, kt, vh, kph/wc, s, 2 x lasitettu parveke (YJ:n mukaan 3H+KT+S)
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Kunnon lisätiedot
Uudenveroinen
Lisätietoa vapautumisesta
sopimuksen mukaan
Keittiön varusteet
Liesi: erillisuuni, liesitaso. Työtasot: laminaatti. Kylmäsäilytys: jääkaappi/pakastin. Varustus: liesikupu, astianpesukone, kiinteät valaisimet.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Tyyppi: lasitettu, ulostyönnetty. Suunta: länsi
Kylpyhuoneen varusteet
Varustus: suihkuseinä, pesukoneliitäntä, lattialämmitys, wc-istuin, suihku, peili, kiinteät valaisimet, kylpyhuonekaapisto.
Näkymät
Kaksi parveketta. Toiseen käynti olohuoneesta ja toiseen makuuhuoneesta.
Tulevat remontit
Kunnossapitotarve seuraavan viiden vuoden aikana: 2026 Hissien tarkastus ja kunnossapitosuunnitelma 2026-2027 Lämmitysjärjestelmän tasapainotus 2027 Ikkunoiden pesu/ julkisivun ja peltien tarkistus 2027 Parvekelasituksen tarkistus 2028 Ikkunoiden ja ovien säätö ja korjaus 2029 Kattokaivojen ja pellityksien tutkimus 2030 Porraskäytävien huolto maalaus 2030 Vesi- ja viemärijärjestelmän perusteellinen tutkimus 2030 Ilmanvaihtokanavien nuohous
Tehdyt remontit
TALOYHTIÖSSÄ: 2023 Vuositarkastuksen ennakkotarkastus, Eerica Consulting Oy 2025 Takuutyökorjaukset 2024–2025, Hausia Oy 2025 Takuutöiden valvonta 2024–2025, hallitus
Asunnossa sauna
Kyllä
Saunan lisätiedot
sähkökiuas
Asumistyyppi
Omistus
Lisätiedot
Myyjällä on kaupan kohteeseen kohdistuva sähköinen omistajamerkintä huoneistotietojärjestelmässä. Ostajan tulee hakea omistusoikeuden rekisteröintiä Maanmittauslaitokselta. Ostaja vastaa tällöin omistusoikeuden rekisteröintikustannuksista. Ostajan pankin ostajalta mahdollisesti veloittamista kaupantekoon, omistusoikeuden rekisteröintiin tai panttausmerkinnän hakemiseen liittyvistä kustannuksista ostaja saa tiedon pankiltaan.
Kohde on
Osakehuoneisto
Tietoliikennepalvelut
laajakaista

Hinta

Velaton hinta
398 000 €
Myyntihinta
265 869,90 €
Lainaosuuden maksu
Kyllä
Neliöhinta
6 689,08 € / m²
Velkaosuus
132 130,10 €
Lisätietoa velkaosuudesta
PO2 Tonttilaina. Ylimääräiset osakaslyhennykset mahdollisia kuukausittain. Osakkaan eräpäivä lainaosuuslaskulla kuun 15. päivä

Vastikkeet

Hoitovastike
291,55 € / kk
Pääomavastike
770,53 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
1 062,08 € / kk
Lisätietoa vastikkeista

PO2 Tonttilaina

Muut maksut

Vesimaksu
20 € / kk
Vesimaksun lisätiedot
henkilöluvun mukaan
Muut kustannukset
Muut maksut: - Vesimaksu on ennakko ja tasataan vuosittain mittarin mukaan - Käyttösähkö kulutuksen mukaan/ oman sähkösopimuksen mukaisesti - Kotivakuutusmaksut omien sopimusehtojen mukaisesti - Varainsiirtovero 1,5 % velattomasta kauppahinnasta - Hallituksella valtuus periä tarvittaessa enintään kahden kuukauden ylimääräinen hoitovastike - Kustannustiedot perustuvat viimeisimpään vahvistettuun tilinpäätökseen. Vuoden 2026 yhtiökokousta ei ole vielä pidetty, joten vastikemäärät saattavat muuttua yhtiökokouksessa loppusyksystä. Tilikausi päättyy 30.6.2026.

Rakennusvuosi
2022
Huoneistojen lukumäärä
67
Kerroksia
10
Energialuokka
B2018 Viimeinen voimassaolopäivä 12.1.2031
Energiatodistus
Kyllä
Kiinteistön antennijärjestelmä
kaapeli-tv
Tontin koko
1 870 m²
Kiinteistönhoito
huoltoyhtiö. Kiinteistönhoidon lisätiedot: Braleva Kiinteistöpalvelut Oy
Isännöinti
Braleva Kiinteistöpalvelut Oy, p. 09 801 3044, asiakaspalvelu@braleva.fi. Isännöitsijä Niklas Wiedmer.
Kaavoitustiedot
Tiedustelut: Espoon kaupunki/ kaavoitus, p. 09 8165 7070
Kaavatilanne
Asemakaava
Lämmitys
Kaukolämpö, Muu
Lisätietoja lämmityksestä
Ilmanvaihtojärjestelmä: Koneellinen tulo ja poisto sekä lämmön talteenotto.