228 500 €48 m²

Marinportti 5 B, Marinportti, Espoo2h+alkovi+kt+s+lasitettu parveke

Velaton hinta
228 500 €
Hoitovastike
201,60 € / kk
Asuinpinta-ala
48 m²
Huoneita
2
Kerros
5 / 8
Rakennusvuosi
2020
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Marinportti
Kaupunki
Espoo

Parvekkeellinen kaksio kuin kolmio: makuuhuone + alkovi - meren ja metron läheisyydessä!

Erinomainen kohde omaksi kodiksi tai sijoitusasunnoksi!

Tämä kaunis, vaalea kaksio tarjoaa kolmion toiminallisuudet: asunnossa on erillinen makuuhuone sekä alkovi, joka toimii erinomaisena lisähuoneena.

Aurinkoisen kodin oleskelutilat jatkuvat liukuoven kautta isolle lasitetulle parvekkeelle, josta on osittaiset merinäkymät. Ilmansuuntana on etelä/lounas. Huoneistossa on asennettuna viilentävä ilmalämpöpumppu - asuminen on miellyttävää myös kesähelteillä.

Tyylikkäässä Puustellin avokeittiössä on laadukkaat kodinkoneet: induktiokeittotaso, kalusteuuni ja -mikro sekä integroidut jääkaappi/pakastin ja astianpesukone.

Ylellisen lasiliukuoven lisäksi ikkunapintaa on runsaasti, kolmisauvaiset tammiparkettilattiat ja kosteissa tiloissa keraamiset laatat. Makuuhuoneessa on hyvät säilytystilat. Erillinen, oma irtaimistovarasto kuuluu asuntoon. Varasto sijaitsee kätevästi samassa kerroksessa huoneiston kanssa.

Tämä koti sijaitsee viihtyisässä, uudessa Marinportin asuinkorttelissa. Osakkailla ja asukkailla on yhteiskäytössä kuntoilutila, pesula kuivaushuoneineen sekä saunaosasto ja lounge-kerhotila. Asunto on hyvässä kunnossa ja rauhallisessa taloyhtiössä.

Täällä ovat sekä luonto että palvelut lähellä. Kivenlahden metrolle kävelet noin 10 minuutissa. Kadun toisella puolella, "kivenheiton päässä", on viehättävä Kivenlahden venesatama, uimaranta sekä ravintola Marine.

PYSÄKÖINTIPAIKKA AUTOHALLISTA Tämän kodin mukana myydään autohallipaikka hintaan 22.500 euroa.

PALVELUIDEN JA YHTEYKSIEN LÄHELLÄ Marinrannassa kouluun, ruokakauppaan ja moneen muuhun arjessa tärkeään osoitteeseen kävelee noin vartissa. Uudistunut Lippulaiva sijaitsee reilun kahden kilometrin päässä, Isoon Omenaan ja Tapiolaan pääsee metron tai bussin kyydissä. Bussipysäkki on uuden kotikorttelin edessä. ja metrokin alle kilometrin päässä.

RANTARAITIN VARRELLA Linjakkaan korttelin editse kulkee noin neljänkymmenen kilometrin mittainen Rantaraitti kahviloineen. Kivenlahden saaristovenelaituri, pienvenesatama, uimaranta ja koirien uimaranta ovat parin minuutin kävelymatkan päässä uudesta kotitalosta! Lähistöllä ja vastarannalla on useita pienvenesatamia sekä golfkenttiä.

Ota yhteyttä ja sovi oma esittelyaika: puh 040 5566 888 tai siru@babalkv.fi

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Marinportti 5 B, 02320 Espoo
Kaupunginosa
Marinportti
Kohdenumero
80491345
Kerros
5 / 8
Asuinpinta-ala
48 m²
Tontin pinta-ala
4 202 m²
Kokonaispinta-ala
48 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
2h+alkovi+kt+s+lasitettu parveke
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
31.03.2026.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin, erillisuuni, liesi, liesituuletin, mikroaaltouuni ja astianpesukone. Työtason materiaali: Laminaatti.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Ulostyönnetty parveke. Parvekkeen suunta: Lounas.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, pesukoneliitäntä, suihkuseinä, peilikaappi, pesuallas, allaskaappi ja bidee-suihku.
Säilytystilat
Kaapistot ja häkkivarasto
Tulevat remontit
2025 (10.000€), 2026 (3.000€) Piha-alueen kunnostustoimenpiteet: pihan istutukset, aita 2027 (5.000€) Salaojien ja sadevesiviemärien huuhtelu ja kuvaus 2025 (2.500€), 2026 (1000€) 2027 (1000€) 2028 (2500€) 2029 (1000€) 2030 (1000€) Palovaroittimien yhtiövastuu, palovaroittimien yhtiövastuu toteutettava, toteutus tarjousten perusteella 2027 (1000€) Radonmittaukset/korjaukset Mittaukset, suositeltu mittausväli 5 v 2025-2034, vuosittain kustannus n. 2500€/vuosi IV-koneen suodattimet, korjaus
Tehdyt remontit
Suoritetut korjaukset ja perusparannukset: 2023 Ikkunat ja ovet - lukkojen korjauksia, lukituksen uudelleen ohjelmointi Ilmastointijärjestelmät Erityislaitteet - savunpoistojärjestelmän uudet akut Sähköjärjestelmät - valaistukset, palovaroittimet, liiketunnistimet 2024 Piha-alueiden kunnostus LVI-järjestelmät Porraskäytävien korjaus - porraskäytävien maalauksen, akustolevyjen vaihtoja ja rosterisien kulmavahvikkeiden lisäyksiä Takuutarkastukset
Lisätiedot
Käyttö- ja luovutusrajoitukset: Lunastus koskee As Oy:n erillisinä osakkaiden myytyjä autopaikkoja ja varastoja: 17 § LUNASTUSMENETTELY Jos autopaikan, autotallin, venepaikan, autopihapaikan, autokatospaikan, moottoripyöräpaikan, varaston hallintaan oikeuttava osake siirtyy millä tahansa saannolla muulta kuin perustajaosakkaalta yhtiön ulkopuoliselle uudelle omistajalle eikä samassa yhteydessä siirretä tämän yhtiön osakkeita, jotka oikeuttavat yhtiön jonkin asuin- tai liike- (toimisto) huoneiston hallintaan, on siirronsaajan ilmoitettava siirrosta hallitukselle viipymättä, ja yhtiön osakkeenomistajille on ensisijaisesti oikeus lunastaa siirron kohteena oleva osake. Yhtiöllä on toissijainen lunastusoikeus. Lunastusmenettelyssä noudatetaan edellä olevan lisäksi kaikilta muilta osin kulloinkin voimassa olevan asunto-osakeyhtiölain säännöksiä.
Kohde on
Osakehuoneisto
Kiinteistötunnus
49-34-68-8
Postitoimipaikka
Espoo

Hinta

Velaton hinta
228 500 €
Myyntihinta
64 476,70 €
Neliöhinta
4 760,42 € / m²
Velkaosuus
164 023,30 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä 30 päivän lunastusoikeus. Osakkailla 30 päivän lunastusoikeus.

Valinnainen vuokratontti

Tontin vuokravastike
178,56 € / kk
Kohde sijaitsee valinnaisella vuokratontilla
Osakkaalla on oikeus lunastaa asunto-osakkeisiin kohdistuva tontin osuus taloyhtiölle.

Vastikkeet

Hoitovastike
201,60 € / kk
Pääomavastike
945 € / kk
Tontin vuokravastike
178,56 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
1 325,16 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Vesimaksuennakko 22 € / kk / hlö, tasaus kulutuksen mukaan
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Espoon Neptunus
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiöön kuuluu: Yhteiskäyttöiset saunaosasto, lounge, pesula, kuntoilutila. Taloyhtiön kiinnitykset: 43 062 728,55 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
2020
Huoneistojen lukumäärä
68
Rakennuksen käyttöönottovuosi
2020
Kerroksia
8
Energialuokka
Energialuokka: B2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 18.06.2028
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen ilmanvaihto
Tontin koko
4 202 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
OIT Isännöinti Helsinki Oy, Jukka-Pekka Aho, helsinki@oit.fi, 09 3152 3900
Tontin vuokra päättyy
17.06.2064
Tontin vuokra
74 943,69 € / vuosi
Maanvuokraaja
Suomen Osatontti Ky
Tontin omistus
Valinnainen vuokratontti
Kohde sijaitsee valinnaisella vuokratontilla

Tilat ja materiaalit

Pysäköintitilan kuvaus
Taloyhtiön autopaikat: 53 autohallipaikka, 3 moottoripyöräpaikkaa sekä yhtiön hallinnassa kaksi liikuntarajoitteisille tarkoitettua autopaikkaa (167, 168)