328 000 €59 m²

Perilänniitty 5, Vermonniitty, Espoo3h+k+kph+vh+lasitettu parveke

Velaton hinta
328 000 €
Hoitovastike
247,80 € / kk
Asuinpinta-ala
59 m²
Huoneita
3
Kerros
3 / 5
Rakennusvuosi
2018
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Vermonniitty
Kaupunki
Espoo

Moderni kolmio Vermonniityn sydämessä – yhdistelmä sujuvaa arkea ja tyyliä

Tämä vuonna 2018 valmistunut, erinomaisessa kunnossa oleva koti sijaitsee loistavien palveluiden ja liikenneyhteyksien äärellä Vermonniityssä. Sellon kattavat palvelut löytyvät vain noin kilometrin päästä, ja arjen asiointi sujuu vaivatta läheisten kauppojen ansiosta. Liikkuminen on tehty helpoksi, sillä raidejokeri on aivan kulman takana, ja juna-asema sekä bussipysäkit palvelevat lähietäisyydellä.

Huoneisto tarjoaa toimivan ja selkeän pohjaratkaisun, jossa neliöt on hyödynnetty tehokkaasti. Avara olohuone ja keittiö muodostavat kodin sydämen, ja lasitettu parveke tuo mukavasti lisätilaa rentoutumiseen. Käytännöllisyyttä asumiseen lisäävät erillinen vaatehuone sekä hyvin suunnitellut kaapistot, jotka pitävät kodin järjestyksessä.

Kodin keittiö on varustettu nykyaikaisilla kodinkoneilla, kuten keraamisella liedellä, kiertoilmauunilla ja astianpesukoneella. Tyylikkäässä kylpyhuoneessa on mukavuutta lisäävä lattialämmitys, ja oma pesukoneliitäntä tekee pyykkihuollosta vaivatonta.

Asunto Oy Espoon Päivänkorento on moderni taloyhtiö, jossa asukkaiden käytössä on monipuolisia yhteisiä tiloja, kuten sauna ja asukkaiden käyttöön tarkoitettu kuntoilutila. Taloyhtiön pihapiiri ja sijainti tarjoavat viihtyisän ympäristön asumiselle. Lisäksi mahdollisuus ostaa erillinen autohallipaikka tuo kaivattua vaivattomuutta autoilijan arkeen.

Tämä koti on suunniteltu vastaamaan modernin elämän vaatimuksia – tervetuloa ihastumaan ja löytämään uusi kotisi!

Ota yhteyttä ja varaa oma esittelyaikasi, niin lähdetään yhdessä tutustumaan tähän viihtyisään asuntoon paikan päälle.

Perustiedot

Sijainti
Perilänniitty 5, 02600 Espoo
Kaupunginosa
Vermonniitty
Kohdenumero
1408064
Kerros
3 / 5
Asuinpinta-ala
59 m²
Tontin pinta-ala
3 543 m²
Kokonaispinta-ala
59 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Isännöitsijäntodistuksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
3h+k+kph+vh+lasitettu parveke
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Muu ehto. sopimuksen mukaan
Keittiön varusteet
Jääkaappi/pakastin, keraaminen liesi, kiertoilmauuni, astianpesukone, liesituuletin, kaapistot. Lattia: Laminaatti. Seinät: Maalattu, välitila laattaa
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Lasitettu parveke
Kylpyhuoneen varusteet
Suihku, suihkuseinä (kääntyvä), peilikaappi, pesukoneliitäntä, lattialämmitys, kylpyhuonekaapisto, kiinteät valaisimet. Lattia: Laatta. Seinät: Laatta
Säilytystilat
Kellari tai kellarikomero, Muu erillinen varasto. Vaatehuone, kaapistot, kellarikomero
Näkymät
Pihalle
Tulevat remontit
2025 Ilmanvaihtokanavien ja -koneiden puhdistus- ja säätötyö, kuntokartoitus (10-vuotistarkastus), 2027 Sähkölaitteiston määräaikaistarkastus, 2028 Energiatodistuksen uusiminen, savunpoistoluukkujen akkujen määräaikaisvaihto 2025-2029 Tavanomaisia huolto- ja kunnossapitotöitä
Tehdyt remontit
2023 Palovaroittimien akut vaihdettu 2020-2023 Vuositarkastus, korjauksia 2021 B 45 vesivahinkokorjauksia 2019 Asuinhuoneistojen lämpökuvaus 2024 Palotarkastajan neuvontakäynti
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Perkkaan Koulu n. 0,5 km, Useita alueella n. 1 km, K-Valinta Perkkari n. 0,5 km. Sellon kauppakeskus n. 1 km
Lisätiedot
Ostaja ja myyjä vastaavat kumpikin oman pankkinsa kaupantekoon liittyvistä mahdollisista kustannuksista.
Kohde on
Osakehuoneisto
Postitoimipaikka
Espoo

Hinta

Velaton hinta
328 000 €
Myyntihinta
328 000 €
Neliöhinta
5 559,32 € / m²
Lainalaskuri

Valinnainen vuokratontti

Kohde sijaitsee valinnaisella vuokratontilla
Osakkaalla on oikeus lunastaa asunto-osakkeisiin kohdistuva tontin osuus taloyhtiölle.

Vastikkeet

Hoitovastike
247,80 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
466,10 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Perusmaksu. 18 € / kk
Muut kustannukset
Tietoliikenneyhteysmaksu: 8,10 € / kk. Tontin vuokravastike: 218,30 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Espoon Päivänkorento
Lisätietoa taloyhtiöstä
Yhtiökokous 12.5.2025: Päätettiin antaa hallitukselle valtuus taloudellisen tilanteen niin vaatiessa kerätä tai taloudellisen tilanteen niin salliessa jättää keräämättä kaksi ylimääräistä hoitovastiketta. Päätettiin antaa hallitukselle valtuudet muuttaa pääomavastikkeen määrää, jos korkotaso muuttuu oleellisesti. Valtuudet ovat voimassa seuraavaan varsinaiseen yhtiökokoukseen asti. Päätettiin antaa hallitukselle valtuudet tilata kiinteistön länsipuolista pihaa ympyröivä aita kulkuportein ja kustantaa hanke hoitobudjetista. Rakennuttajan vuosikorjaukset ovat edelleen kesken. Vakuuden vapauttamisen vastustaminen on tehty 8.3.2021 ja 9.1.2023 kuluttajariitalautakuntaan D/1152/41/2021. Tontin määräosan voi maksaa pois kerran vuodessa, syyskuun lopussa. Osakkaille lähetetään sitova tontin lunastuskysely yhtiökokouskutsussa ja ilmoitus tehdään viimeistään yhtiökokouksessa. Kauppahinta vuonna 2023 oli 894 e/m2. Hinta on indeksisidonnainen eikä tarkkaa hintaa tiedetä keväällä.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
2018
Rakennuksen käyttöönottovuosi
2018
Kerroksia
5
Rakennusmateriaali
Pääasiallinen rakennusmateriaali: Teräsbetonielementti
Kattomateriaali
Bitumikermi
Kattotyyppi
Pulpettikatto
Energialuokka
C2018
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen tulo/poisto
Tontin koko
3 543 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö. Huoltoyhtiö, Kotikatu Oy, etela-leppavaara@kotikatu.fi, p. 010 270 8770