269 000 €71 m²

Lusikkatie 24 B, Kurttila, Espoo3h+k+kph+s

Velaton hinta
269 000 €
Hoitovastike
372,72 € / kk
Asuinpinta-ala
71 m²
Huoneita
3
Kerroksia
2
Rakennusvuosi
2024
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Kaupunginosa
Kurttila
Kaupunki
Espoo

MUUTTOVALMIITA RIVTALOHUONEISTOJA, TONTTIVASTIKE SISÄLTYY VASTIKKEESEEN

Kasvavaa suosiota herättävä Kurttilan alue asukkailleen tarjoaa päivittäistavarapalvelut, koulut, päiväkodit ja erinomaiset ulkoilumahdollisuudet. Julkisella liikenteellä pääsee helposti liikkumaan ja Länsiväylälle sekä Kehä III on vain muutaman minuutin matka autolla.

As Oy Espoon Siimes koostuu viidestä kaksikerroksisesta rivitalosta. Tarjolla on saunallisia 71 m² kolmioita, 81 m² neliöitä ja 95 m² viisiöitä. Asunnot ovat avaria ja valoisia, niissä on yhtenäinen keittiö-olohuone, korkeat ikkunat ja oma puolikatettu terassi. Toisen kerroksen avoin tila sopii esimerkiksi etätyöpisteeksi tai harrastushuoneeksi.

Siimeksen lämmitys perustuu maalämpöön, vesikiertoiseen lattialämmitykseen ja ilmanvaihtoon lämmöntalteenotolla, mikä takaa energiatehokkuuden. Rivitaloyhtiö kuuluu energialuokkaan A ja taloyhtiössä on 54 autopaikkaa, joista 27 katoksessa.

Autokatospaikka maksaa 6000€ ja pihapaikka maksaa 4000€.

TIEDUSTELUT JA YKSITYISESITTELYVARAUKSET:

Sami Pelkonen, LKV, LVV / 040 830 1029 tai sami.pelkonen@roof.fi Lauri Kuusela, myyntijohtaja, LKV, LVV / 040 511 7101 tai lauri.kuusela@roof.fi Stefan von Harpe, myyntijohtaja, LKV, LVV / 040 037 7358 tai stefan@roof.fi

OTATHAN YHTEYTTÄ JA VARAAT OMAN ESITTELYAJAN! I can provide services also in English.

Get a roof. www.roof.fi

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Lusikkatie 24 B, 02780 Espoo
Kaupunginosa
Kurttila
Kohdenumero
80488619
Kerroksia
2
Asuinpinta-ala
71 m²
Tontin pinta-ala
9 846 m²
Kokonaispinta-ala
71 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
3h+k+kph+s
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Heti.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin, erillisuuni, liesi, liesituuletin ja astianpesukone. Liesi: Induktioliesi. Työtason materiaali: Laminaatti.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Ranskalainen parveke
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Alakerran kylpyhuone
VARUSTUS: Allaskaappi, peili, suihku, suihkuseinä, wc-istuin, käsisuihku.
SEINÄT: Laatta.
LATTIA: Laatta.

Yläkerran kylpyhuone
VARUSTUS: Allaskaappi, peili, suihku, suihkuseinä, wc-istuin, käsisuihku ja pesukoneliitäntä.
SEINÄT: Laatta.
LATTIA: Laatta.
Säilytystilat
Häkkivarasto. Lisätietoja säilytystiloista: Huoneistonumerolla varustettu ulkovarasto noin 3,0 m2 (pinta-alaa ei ole tarkistusmitattu).
Näkymät
Kaupunkimaiset näkymät.
Tulevat remontit
2025-2029 -Pihat: Pihojen kunnon seuranta ja tarvittavat korjaukset jakson aikana. - Perustukset ja runko: Seuranta, salaojien ja pumppukaivojen toiminnan seuraaminen. -Julkisivut: Kunnon seuraaminen jakson aikana. -Ikkunat ja ulko-ovet: Ikkunoiden kunnon seuranta ja tarvittavat huoltotoimenpiteet. -Katto: Vesikaton kunnon seuranta ja tarvittavat huoltotoimenpiteet, viherkattojen hoito hoito-ohjelman mukaisesti. -Huoneistojen märkätilat: Ei kunnossapitotarpeita jaksolla. -Lämmitysjärjestelmä: Maalämpölaitteiston kunnon seuraaminen, huollot takuuohjelman mukaisesti. -Vesi- ja viemärijärjestelmät: Tarvittavat huollot laitteille ja vesikalusteille. -Ilmanvaihto: IV-koneiden kunnon seuraaminen ja uusiminen tarvittaessa. -Sähkö- ja tietojärjestelmä: Sähkölaitteiden tarkastus ja huolto tarvittaessa. Sähköautojen latausvalmius kaikille autopaikoilla. KUNNOSSAPITOSUUNNITELMA VUODELLE 2025 - Rakenteet, laitteet ja järjestelmät rakennuttajan tai urakoitsijoiden takuun piirissä. - IV-korvausilmaventtiilien suodattimien vaihto. - Autojen lataus-/lämmitysasemien asennus tarpeen mukaan osakasmuutostyönä. Lukijan on huomattava, että kunnossapitotarveselvitys on hallituksen näkemys kunnossapitotarpeista viiden vuoden aikana. Päätökset mahdollisesti käynnistettävien kunnossapitotöiden ja muutostöiden suunnittelusta, toteutuksesta sekä rahoituksesta tehdään yhtiökokouksessa erikseen. Kunnossapitotarveselvityksessä mainitut toimenpiteet saattavat aikaistua tai myöhentyä. Myyjä ei vastaa taloyhtiön myöhemmin päättämistä kunnossapito toimenpiteistä ja niistä aiheutuvista huoneistolle tulevista kustannuksista.
Tehdyt remontit
Suoritetut korjaukset (rakennuttajan toimesta), Kiinteistön käyttöönotto 29.02.2024. 2024: B-talon keskellä viemärin tarkastuskaivon teleskoopin vaihto. IV-korvausilmaventtiilien suodattimien vaihto.
Palvelut
K-Supermarket Lasihytti n. 1,4 km.
S-market Saunalahti n. 1,5 km.
Lidl Kauklahti n. 2,2 km.
Lisätiedot
Muut kaupan kannalta merkittävät tiedot: Ei ole asumisviihtyvyyteen vaikuttavia seikkoja.
Kohde on
Osakehuoneisto
Kiinteistötunnus
49-45-116-5
Postitoimipaikka
Espoo
Tietoliikennepalvelut
Elisa, 10m

Hinta

Velaton hinta
269 000 €
Myyntihinta
84 740,21 €
Neliöhinta
3 788,73 € / m²
Velkaosuus
184 259,79 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
372,72 € / kk
Pääomavastike
1 156,59 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
1 529,31 € / kk

Muut maksut

Muut kustannukset
Lisätietoja maksuista: Autokatos-/-paikkavastikkeet 20,00 €/osake/kk. AP-rasioiden sähköt 20 snt/kWh. Varsinaisen yhtiökokouksen 11.06.2025 päätöksiä: - hyväksyttiin hallituksen esitys, että lainanlyhennysrahastoa kartutetaan enintään lainaosuussuoritusten ja lainanlyhennysten määrällä. - hyväksyttiin hallituksen esitys, että sille myönnetään valtuudet muuttaa PO-vastikkeiden tasoa korkotason muutosten vaatiessa tai sallisessa(korontarkistus pvm. 18.11. viitekorko 12k Euribor)

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
As Oy Espoon Siimes
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön lisätiedot: Elisa taloyhtiölaajakaista 10 M sisältyy vastikkeeseen. Veden tasauslasku: Kylmä 4,45 €/m3. Lämmin 8,87 €/m3. Autokatos-/-paikkavastikkeet 20,00 €/osake/kk. AP-rasioiden sähköt 20 snt/kWh. Varsinaisen yhtiökokouksen 11.06.2025 päätöksiä: - hyväksyttiin hallituksen esitys, että lainanlyhennysrahastoa kartutetaan enintään lainaosuussuoritusten ja lainanlyhennysten määrällä. - hyväksyttiin hallituksen esitys, että sille myönnetään valtuudet muuttaa PO-vastikkeiden tasoa korkotason muutosten vaatiessa tai sallisessa(korontarkistus pvm. 18.11. viitekorko 12k Euribor). Taloyhtiön kiinnitykset: 10 752 786 €.
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Rakennusvuosi
2024
Huoneistojen lukumäärä
36
Rakennuksen käyttöönottovuosi
2024
Kerroksia
2
Energialuokka
Energialuokka: A2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 29.12.2031, Lisätiedot: Energiatodistus on laadittu uudelle rakennukselle rakennuslupaa haettaessa.