319 000 €84 m²

Kuusiniemi 1 A, Viherlaakso, Espoo3h+kt+s+kph+wc+p+t (yj 3h+kt+s)

Velaton hinta
319 000 €
Hoitovastike
361,20 € / kk
Asuinpinta-ala
84 m²
Huoneita
3
Kerros
1 / 7
Rakennusvuosi
2021
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Viherlaakso
Kaupunki
Espoo

Tervetuloa Viherlaakson Kuusiniemeen moderniin kerrostalokotiin Espoossa, jossa yhdistyvät lämpimät sisustussävyt ja arkkitehtoninen eritasoratkaisu, tarjoten asukkailleen uniikin ja korkealaatuisen asumiskokemuksen. Tämä kahdessa kerroksessa sijaitseva asunto hurmaa heti sisään astuessa hyvällä olemuksellaan. Kolmesta huoneesta, keittotilasta, saunasta, kylpyhuoneesta, erillisestä wc:stä, lasitetusta parvekkeesta sekä tilavasta terassista koostuva koti on suunniteltu asukkailleen käytännölliseksi ja viihtyisäksi. Kodissa vallitsee yhtenäinen lämminhenkinen värimaailma, joka tuo rauhaa ja harmoniaa kiireiseenkin arkeen. Avarat ja valoisat sisätilat antavat mahdollisuuden monipuolisiin sisustusratkaisuihin ja persoonalliseen asumiseen. Asunto sijaitsee vuonna 2021 valmistuneessa modernissa taloyhtiössä, joka tarjoaa asukkailleen kaikki nykypäivän mukavuudet. Huoneistossa oleva jäähdytysjärjestelmä varmistaa mukavan asumisen kesähelteilläkin. Viehättävä lasitettu parveke sisääntulokerroksessa avautuu puistoalueelle ja pilkahtaa puiden lomasta hieman Lippajärvikin. Viihtyisälle alakerran terassille voi helposti kalustaa rentoutumispaikan itselleen ja perheelleen. Tämä kohde huokuu laatua ja huoliteltua viimeistelyä. Autokatospaikka on mahdollista ostaa erillisellä osakesarjalla. Kuusiniemi on todellinen perheiden paratiisi, sillä lähialueelta löytyvät kaikki tarvittavat palvelut läheltä. Useat koulut ja päiväkodit ovat vain kivenheiton päässä, joten lasten arki sujuu vaivattomasti. Ulkoilusta nauttiville alue tarjoaa erinomaiset mahdollisuudet tutustua Espoon kauniiseen luontoon; lenkkipolut ja puistot ovat aivan nurkan takana. Tule tutustumaan tähän ihastuttavaan kotiin ja löydä uusi unelmasijaintisi Espoosta!

Jari Kettinen kiinteistönvälittäjä LKV, LVV, KiLAT, YEAT, partner 0400 411 559 jari@bo.fi

Hyvän välitystavan mukaisesti, toimitan yhtiön asiakirjat vasta esittelyn jälkeen tarjousta harkitseville. Harkitsetko sinäkin oman asuntosi myyntiä? Kutsu minut maksuttomalle arviokäynnille. Saat minulta perustellun hinta-arvion asunnostasi sekä tietoa tämänhetkisestä asuntomarkkinatilanteesta. Kerron sinulle myös Bo:n menestyksekkäästä konseptista tehdä asuntokauppaa. Soita tai lähetä viesti, niin kerron lisää!

Perustiedot

Sijainti
Kuusiniemi 1 A, 02710 Espoo
Kaupunginosa
Viherlaakso
Kohdenumero
20273844
Kerros
1 / 7
Asuinpinta-ala
84 m²
Tontin pinta-ala
1 815 m²
Kokonaispinta-ala
84 m²
Pinta-alojen lisätiedot
yhtiöjärjestyksen mukainen, isännöitsijäntodistuksen mukainen Pinta-alaa ei ole tarkistusmitattu.
Huoneiston kokoonpano
3h+kt+s+kph+wc+p+t (yj 3h+kt+s)
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
heti
Keittiön varusteet
Liesi: induktio, erillisuuni. Kylmäsäilytys: jääkaappi/pakastin. Varustus: mikroaaltouuni, astianpesukone, liesituuletin / hormi. Työtasot tammea
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Tyyppi: lasitettu, ulostyönnetty. Suunta: länsi
Kylpyhuoneen varusteet
Varustus: suihkuseinä, pesukoneliitäntä, lattialämmitys, wc-istuin, suihku, kylpyhuonekaapisto. Varustus: lattialämmitys, lattiakaivo, suihku, suihkukaappi, peilikaappi, bidee-suihku.
Tulevat remontit
2026 Salaojien toiminnan tarkastus 2027 5-vuotistarkastus ulkopuolisen toimesta 2028 Iv-kanavien puhdistus ja säätö 2031 VSS, Määräaikaistarkastus ja tiiveyskoe
Tehdyt remontit
TALOYHTIÖSSÄ: 2025 IV Suodattimien vaihto 2 krt vuosi 2022 Märkätilojen pintamittaukset tehty 2022 Ulkopuoliset tarkstukset, yhtiön vastuulle kuuluvat tehty 2020 Leikkipaikka tarkastettu

Velaton hinta
319 000 €
Myyntihinta
166 343,01 €
Lainaosuuden maksu
Kyllä
Neliöhinta
3 797,62 € / m²
Velkaosuus
152 656,99 €
Valinnaisen vuokratontin lunastusosuus
67 289,54 €

Valinnainen vuokratontti

Onko osuus lunastettu
Ei
Tontin vuokravastike
277,20 € / kk
Vuokratontin lunastusosuus
67 289,54 €
Lisätietoa tontin lunastuksesta

Tonttiosuus on mahdollista lunastaa vuosittain.
YJ 9 § Tontin osan lunastus
Yhtiö voi yj 3 §:ssä mainittua tonttia koskevan vuokrasopimuksen mukaisesti ostaa vuokra-alueena olevasta tontista määräosia. Kunkin asuinhuoneiston osakkeenomistajalla on oikeus maksaa huoneistokohtainen osuus 3 §:ssä tarkoitetun tontin lunastushinnasta yhtiölle, jonka tulee tämän jälkeen seuraavana vuokrasopimuksen mukaisena mahdollisena
ajankohtana hankkia vastaava määräosa tontista.
Huoneiston A1 tontin lunastushinta on 68 007,37 € per 30.11.2026.
Osakkailta muita veloitettavia kustannuksia tonttiosuuden lunastushinnan lisäksi ovat
varainsiirtovero (3%), kaupanvahvistajan palkkio (n. 140-160 €) ja lainhuutomaksu (172€).

Kohde sijaitsee valinnaisella vuokratontilla
Osakkaalla on oikeus lunastaa asunto-osakkeisiin kohdistuva tontin osuus taloyhtiölle.

Vastikkeet

Hoitovastike
361,20 € / kk
Pääomavastike
1 146,60 € / kk
Tontin vuokravastike
277,20 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
1 785 € / kk
Lisätietoa vastikkeista

Yhtiökokous 13.5.2025 valtuutti hallituksen perimään tai perimättä jättämiseen 1-2 ylimääräistä hoitovastiketta tilanteen sitä vaatiessa/salliessa.

Muut maksut

Vesimaksu
20 € / kk
Vesimaksun lisätiedot
henkilöluvun mukaan
Muut kustannukset
Muut maksut: Ostaja maksaa varainsiirtoveron 1,5 % velattomasta kauppahinnasta. Käyttösähkö kulutuksen mukaan. Kotivakuutus omien sopimusehtojen mukaisesti. Osakeluettelo on siirretty MML:n huoneistotietojärjestelmään. Myyjällä on kohteeseen kohdistuva sähköinen omistamerkintä. Ostajan pankin ostajalta mahdollisesti veloittamista kaupantekoon, omistusoikeuden rekisteröintiin tai panttausmerkinnän hakemiseen liittyvistä kustannuksista ostaja saa tiedon pankiltaan.

Rakennusvuosi
2021
Huoneistojen lukumäärä
29
Kerroksia
7
Energialuokka
B2018
Energiatodistus
Kyllä
Kiinteistön antennijärjestelmä
kaapeli-tv
Tontin koko
1 815 m²
Kiinteistönhoito
huoltoyhtiö. Kiinteistönhoidon lisätiedot: Kotikatu Oy
Isännöinti
Kirkkonummen Huolto Oy Isännöitsijä Anne Tuimala Asemankaari 1 02400 Kirkkonummi 09 221 90 90 info@kirkkonummenhuolto.fi
Kaavoitustiedot
Espoon kaupunki www.kartat.espoo-->kaavoitus
Kaavatilanne
Asemakaava
Lämmitys
Muu, Kaukolämpö
Lisätietoja lämmityksestä
Taloyhtiössä on rakennettuna keskusjäähdytys ja asunto on liitettynä jäähdytysjärjestelmään.