144 000 €61 m²

Joupinpuisto 1 E, Tuomarila, Espoo2h+k

Velaton hinta
144 000 €
Hoitovastike
219,60 € / kk
Asuinpinta-ala
61 m²
Huoneita
2
Kerros
1 / 7
Rakennusvuosi
1976
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Tuomarila
Kaupunki
Espoo

Tervetuloa tutustumaan kauniiseen kaksioon rauhallisella sijainnilla

Tämä valoisa läpitalon kaksio tarjoaa toimivan pohjaratkaisun ja tilavat huoneet.

Olohuone ja makuuhuone ovat reilun kokoiset, sekä uusittuun keittiöön mahtuu hyvin ruokapöytä. Kylpyhuone on uusittu taloyhtiön LVIS-remontin yhteydessä ja on erinomaisessa kunnossa. Asunto sijaitsee ensimmäisessä kerroksessa, mutta rinteeseen rakennetun talon ansiosta tuntuu kuin asuisi korkeammalla. Puistomaiset näkymät avautuvat molempiin suuntiin.

Joupinpuisto 1 sijaitsee Espoon Tuomarilassa alueella, jossa liikenneyhteydet ovat ensiluokkaiset ja Espoon keskuksen palvelut löytyvät aivan vierestä. Tuomarilan juna-asemalta pääset Helsingin keskustaan noin 25 minuutissa, ja suorat yhteydet kulkevat myös Leppävaaraan ja Kirkkonummelle. Bussipysäkit ovat lähellä ja autolla liikut vaivattomasti Kehä II:sta ja Turunväylää pitkin

Asunto Oy Tuomarinrinne on vuonna 1976 valmistunut, hyvin hoidettu taloyhtiö, jossa kunnossapitoa on toteutettu suunnitelmallisesti vuosien varrella. Yhtiö sijaitsee omalla tontilla, mikä tuo asumiseen vakautta. Vaikka sijainti on liikenteellisesti loistava, ympäristö on rauhallinen ja luonnonläheinen, sekä keskuspuiston ulkoilureitit alkavat käytännössä kotiovelta. Juvanpuron ulkoilureitit, puistoalueet ja viihtyisät piha-alueet täydentävät asumismukavuutta.

Tässä kodissa yhdistyvät toimiva pohja, hyvä kunto ja erinomainen sijainti – tervetuloa tutustumaan!

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Joupinpuisto 1 E, 02760 Espoo
Kaupunginosa
Tuomarila
Kohdenumero
80487725
Kerros
1 / 7
Asuinpinta-ala
61 m²
Tontin pinta-ala
1,35 ha
Kokonaispinta-ala
61 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
2h+k
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Heti.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin, uuni, liesi, liesituuletin ja astianpesukone. Liesi: Keraaminen liesi. Työtason materiaali: Laminaatti.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu ja sisäänvedetty parveke. Parvekkeen suunta: Lounas.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku, suihkukaappi, pesukoneliitäntä, peilikaappi, pesuallas, allaskaappi, bidee-suihku, vesikiertoinen kuivausteline ja lattialämmitys (Mukavuuslattialämmitys ).
Säilytystilat
Kaapistot ja häkkivarasto. Lisätietoja säilytystiloista: Makuuhuoneessa ja eteisessä tilavat kaapistot vaatteille.
Tulevat remontit
KUNNOSSAPITOTARVESELVITYS 2024–28: - Piha-alueen istutusten ja leikkialueen kunnostaminen - Pysäköintialueen sähköjen ja valaistuksen uusimisen suunnittelu ja uusiminen, sekä pysäköintialueen asfaltointi - Lämmönsiirtimen pesu 2029 - Ilmanvaihtokanaviston nuohous ja säätö - Korvausilmaventtiileiden suodattimien vaihtaminen - Huoneistojen palovaroittimien uusiminen 2025
Tehdyt remontit
HUONEISTO: 2019 Keittiöremontti (2.5.2019) 2018–19 Kylpyhuone remontoitu putkiremontin yhteydessä TALOYHTIÖ: 2024 Pysäköintialueen asvaltoinnin uusiminen 2022–23 Patteriverkoston mittaus ja säätö 2022 Sähkö- ja hybridiautojen latausvalmiuden määrittäminen 2021 Ilmanvaihdon säätötyö ja korvausilmaventtiileiden suodattimien vaihto 2021 Lukituksen uusiminen iLOQ 2021 Huoneistojen ulko-ovien uusiminen 2020 Ikkunaremontti ja julkisivujen korjaustyöt 2020 Parkkipaikan viivojen maalaus 2018–19 Laaja linjasaneeraus (tarkempi selvitys saatavilla) 2017 Linjasaneerauksen toteutussuunnittelu 2016 Linjasaneerauksen hankesuunnittelu 2015 Grillikatoksen kunnostaminen 2014 Taloyhtiösaunan 2 remontti 2014 Salaojien huuhtelu ja kuvaus 2014 Ilmanvaihtokanaviston puhdistus 2013 Jätteiden syväkeräysjärjestelmän asentaminen 2012 Kellaritilojen lattioiden ja seinien maalaus, pesulan lattian kunnostus 2010–11 Piha-aitojen uusiminen ja maalaus sekä keinujen huolto 2011 Vedenpuhdistuslaitteiston (Bauer) asentaminen kiertoveteen ja patteriverkostoon 2011 Julkisivuremontin virheiden korjaus (takuutyö) 2010 Parvekesivujen saumaus 2009 Talojen 1 ja 3 saunojen peruskorjaus 2008 Vesikattojen peruskorjaus 2008 Hissien koneistojen ja ohjauskeskuksen uusiminen 2007 Käyttövesiverkoston linjasäätö- ja sulkuventtiilien uusiminen 2005 Talon 2 kahden saunan korjaus 2005 Parkkipaikan asvaltin korjaustyö 2004 Elisan kaapeli-tv 2004 Porraskäytävien kunnostus 2003 Ulko-ovien uusiminen ja porrashuoneiden ikkunoiden vaihto 2003 Lukkojen uusiminen 2003 Julkisivujen ja parvekkeiden peruskorjaus 2001 Antenniverkosto digikelpoinen 2001 Lämmönsiirtimen uusiminen 1997–99 Ikkunoiden peruskorjaus ulkopuolisilta osin 1995–96 Patteriventtiilien uusiminen 1991 Katon uusiminen
Palvelut
Palvelut: - Lähikauppa: Alepa Tuomarila alle 300 metrin päässä – helppo piipahtaa ostoksille
- Terveyspalvelut: Espoon keskuksen terveysasema lyhyen junamatkan päässä

Paikallistiedot: - Puistot ja lähiluonto kutsuvat ulkoilemaan – Tuomarilan jokilaakso ja Juvanpuron varsi ovat suosittuja lenkkireittejä
- Hiljainen ja rauhallinen ympäristö, jossa naapurusto on tiivis ja yhteisöllinen
Kohde on
Osakehuoneisto
Kiinteistötunnus
049-040-0034-0001
Postitoimipaikka
Espoo

Hinta

Velaton hinta
144 000 €
Myyntihinta
99 067,90 €
Neliöhinta
2 360,66 € / m²
Velkaosuus
44 932,10 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
219,60 € / kk
Pääomavastike
352,64 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
572,24 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
15,00 € kuukaudessa
Vesimaksun lisätiedot
Vesimaksuennakko 15 € / kk / hlö, tasaus kulutuksen mukaan
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Lisätietoja maksuista: Autopaikkavuokra lohkolämmitinpaikka 10€/kk Autopaikkavuokra sisälämmitinpaikka 15€/kk Autopaikkavuokra kylmäpaikka 5€/kk Autopaikkavuokra latauspaikka 15€kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Tuomarinrinne
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön kiinnitykset: 12 400 000 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1976
Huoneistojen lukumäärä
123
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1976
Kerroksia
7
Energialuokka
Energialuokka: D2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 30.08.2033
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poisto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
1,35 ha
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
KT-palvelu oy, Tero Listenmaa, 0207551304
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Bussipysäkki lähellä, juna-asema lähellä, sujuvat yhteydet omalla autolla ja hyvä kulkuyhteys - Tuomarilan juna-asema alle 600 metrin päässä – suora yhteys Helsingin keskustaan noin 25 minuutissa - Hyvät bussiyhteydet ja nopeat ajoreitit Kehä II:lle ja Turunväylälle
Vesistön kuvaus
Kohde ei sijaitse saaressa