379 000 €100,5 m²

Adjutantinkatu 6, Leppävaara, Espoo4h, k, 2 kph, s, vh, terassi, parveke

Velaton hinta
379 000 €
Hoitovastike
472,35 € / kk
Asuinpinta-ala
100,5 m²
Huoneita
4
Rakennusvuosi
2012
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Kaupunginosa
Leppävaara
Kaupunki
Espoo

Vuonna 2012 valmistunut moderni perheasunto Mäkkylän rauhallisella alueella, jossa koulut ja päiväkodit ovat kävelyetäisyydellä, ja jossa juna-asemallekin vain n. 10 minuutin kävelymatka. Sellon kattavat palvelut Leppävaarassa.

Muuttovalmis rivitaloasunto sijaitsee kadun päädyssä, jossa ei ole läpiajoa. Huoneistolle kuuluu autokatospaikka, jonne asennettu 11 kWh latausasema, ja lisäksi toinen autopaikka ulko-oven vieressä.

Huoneiston piha-alue on aidattu ja muutettu kokonaan terassiksi; terassin lisäksi toisessa kerroksessa on parveke. Pihaportista helppo lähteä ulkoiluttamaan koiraa viereiselle metsäalueelle. Pihan ja parvekkeen ilmansuunnat ovat ilta-auringon puoleen.

Asunnon ulkovarasto sijaitsee pihalla ja lisäksi yhtiön kellaritiloissa on huoneistokohtainen iso lämmin varasto sekä yhteiset ulkoiluvälinevarastot asukkaiden käyttöön. Säilytystilat ovat mallikkaat myös sisätiloissa: tilava eteisvaatekaapisto, erillinen vaatehuone, jokaisessa makuuhuoneessa kaapistot sekä porrasalusvarasto, joka toimii keittiön vieressä ruokakomerona.

Asunnossa on konstailematon, tilankäytöltään selkeä pohjaratkaisu. Alakerrassa keittiö-oleskelutila sekä tilava kohdinhoito/erillinen wc. Yläkerrassa tilava kylpyhuone-wc ja sauna sekä kolme makuuhuonetta ja vaatehuone.

Hyväkuntoisessa huoneistossa asuu nyt sen ensimmäinen omistajaperhe. Rakennus on valmistunut vuonna 2012 ja tulevien vuosien remontit ovat lähinnä erilaisia huolto- ja parannustoimenpiteitä. Tonttiosuuden lunastuksen jälkeen yhtiö omistaa tontin.

Tervetuloa paikan päälle, sovithan yksityisesittelystä! Joustava vapautumisaikataulu.

Perustiedot

Sijainti
Adjutantinkatu 6, 02650 Espoo
Kaupunginosa
Leppävaara
Kohdenumero
1410611
Asuinpinta-ala
100,5 m²
Tontin pinta-ala
2 489 m²
Kokonaispinta-ala
100,5 m²
Pinta-alan lähde
Yhtiöjärjestyksenmukainen pinta-ala
Huoneiston kokoonpano
4h, k, 2 kph, s, vh, terassi, parveke
Huoneita
4
Kunto
Hyvä
Kunnon lisätiedot
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
n. 2kk kaupanteosta / Sop.muk. joustava
Keittiön varusteet
2 täysikokoista jääkaappi-pakastinta, keraaminen liesi, liesituuletin/ aktiivihiilisuodatin, kiertoilmauuni, astianpesukone, astianpesukoneliitäntä, työtasot laminaattia
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
ulkopuolinen. Parvekkeen suunta: luode, länsi
Kylpyhuoneen varusteet
2 kylpyhuonetta/wc:tä, suihku, suihkuseinä, peilikaappi, pesukoneliitäntä, lattialämmitys, kylpyhuonekaapisto, kiinteät valaisimet, sähkösauna
Säilytystilat
Ulkovarasto, lämmin kellarikomero, vaatekaapistot, rappusaluskomero, vaatehuone
Ikkunoiden suunta
luode, länsi, itä, kaakko
Näkymät
pihalle
Tulevat remontit
2025 Ikkunoiden normaaleja huoltotoimenpiteitä (varaus). IV-koneiden huoltotyöt tarvittaessa huoneistokohtaisesti (käynnissä). 2026 rakennusautomaatiojärjestelmän uusimisen suunnittelu, julkisivun puuverhousten huoltomaalaus, ovien säätöjä ja huoltokorjauksia. 2027 kuntoarvion päivitys, yleisten tilojen huoltomaalaus, rakennusautomaatiojärjestelmän uusiminen (varaus). 2028 IV-kanaviston nuohous, huoneistokohtaisten vesimittareiden uusiminen (varaus), huoneistojen ulkopistorasioiden uusiminen. 2029 ikkunoiden normaaleja huoltotoimenpiteitä, sokkeleiden elastisten liikuntasaumojen uusiminen
Tehdyt remontit
2025 Puuaitojen ja porttien kunnostaminen ml. etupihojen poikkirimojen uusiminen ja pellitys, 2024 IV-koneiden huoltoja huoneistokohtaisesti (B, E, J), vesipostin korjaus, 2023 viemäreiden huuhtelu ja kuvaus, sähköverkkoon liitettyjen palovaroittimien uusiminen, 10-vuotisvastuutarkastuksen korjaukset, ulko-ovien tiivisteiden vaihto ja säädöt, 2022 sähköautolatauksen mahdollistaminen autokatospaikoille, kuntoarvion päivitys ja 10-vuotisvastuutarkastus, 2021 IV-kanaviston nuohous, parvekkeiden kaatopeltien korjaus H- ja J-asunnoissa (takuutyö), salaojien kuvaus ja huuhtelu, 2020 kotiautomaation keskusyksikön vaihto laitevian vuoksi, 2019 leikkipaikan hiekan vaihto, 2018 kotiautomaation keskusyksikön vaihto laitevian vuoksi, leikkipaikan tarkastus, parvekeovien kynnyksen tiivistys (takuutyö), katon tiivistys (takuutyö), kevytkuntoarvio, 2017 piha-aitojen kunnostusmaalaus, energiatodistus, autokatoksen valaisinkupujen uusiminen, 2012-14 takuukorjaustöitä Lemminkäisen toimesta
Asunnossa sauna
Kyllä
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Palvelut
Postipuun koulu (etäisyys n. 0.7 km), Alueella useita (etäisyys n. 0.7 km), K-Supermarket Derby (etäisyys n. 0.3 km), Sellon palvelut (etäisyys n. 1.8 km)
Lisätiedot
Yhtiö omistaa tontista 9315/10320 ja Suomen Osatontti Ky omistaa tontista 1005/10320. Toisin sanoen yksi asunto ei ole vielä lunastanut tonttiosuuttaan. Hallituksella oikeus periä enintään 2 kuukauden ylimääräinen vastike tarvittaessa. .
Kohde on
Osakehuoneisto
Osakeluettelo on siirretty huoneistojärjestelmään
Kyllä
Sähköinen omistajamerkintä
Ei
Tiedustelut
Tommi Karhula, Myyntiedustaja, KiAT
+358 40 484 8888
tommi.karhula@km.fi
https://www.kiinteistomaailma.fi/helsinki-katajanokka/tommi-karhula

Hinta

Velaton hinta
379 000 €
Myyntihinta
379 000 €
Neliöhinta
3 771,14 € / m²
Valinnaisen vuokratontin lunastusosuus
90 776,60 €
Lainalaskuri

Valinnainen vuokratontti

Tontin vuokravastike
433,16 € / kk
Vuokratontin lunastusosuus
90 776,60 €
Kohde sijaitsee valinnaisella vuokratontilla
Osakkaalla on oikeus lunastaa asunto-osakkeisiin kohdistuva tontin osuus taloyhtiölle.

Vastikkeet

Hoitovastike
472,35 € / kk
Tontin vuokravastike
433,16 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
472,35 € / kk

Muut maksut

Vesimaksu
15 € / kk
Vesimaksun lisätiedot
15 €/hlö/kk ennakko, tasaus kulutuksen mukaan
Muut kustannukset
Tuoreimman julkaistun elinkustannusindeksin mukaan As Oy:n tontin hinta on 903,2497 eur per huoneisto-m2 eli asunnon F / 100,5 m2 osalta 90.776,60 euroa + 3 % varainsiirtovero + lunastuskulut n. 850 eur. Maanvuokrasopimuksen mukainen vuosittainen lunastusaika on 30.11. Hinta on sidottu 100% elinkustannusindeksiin ja lopullinen hinta tonttiosuudelle saadaan kaksi viikkoa ennen kaupantekohetkeä. .

Rakennusvuosi
2012
Rakennusvuoden lisätiedot
2012
Huoneistojen lukumäärä
10
Liiketilojen pinta-ala
0 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
0
Energialuokka
C2013
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV liittymä
Tontin koko
2 489 m²
Liikenneyhteydet
Linja-autot Turuntieltä (etäisyys n. 0.25 km)
Valinnainen vuokratontti
Kohde sijaitsee valinnaisella vuokratontilla

Tilat ja materiaalit

Pysäköintitilan kuvaus
Pihapaikka, katospaikka ja latausasema 11 kwh (oma sähkösopimus)
Yhteiset tilat
Ulkoiluvälinevarasto, kellarikomero, pihapaikat, katospaikat, väestönsuoja, kaapeli-TV
Lainalaskuri