268 900 €45 m²

Ahvenkuja 1, Haukilahti, Espoo2h + avok

Velaton hinta
268 900 €
Hoitovastike
274,50 € / kk
Asuinpinta-ala
45 m²
Huoneita
2
Kerros
1 / 4
Rakennusvuosi
1965
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Haukilahti
Kaupunki
Espoo

Valoisa uutta vastaava tehokaksio remontoidussa taloyhtiössä Haukilahdessa omalla pihalla sekä omalla sisäänkäynnillä

Ihastuttava vapaa kaksio Haukilahdessa viihtyisässä 60-luvun talossa.

Hyvin hoidettu yhtiö, ja kaikki suuret remontit ovat tehty viime vuosina.

Toimiva pohja, jossa todelliset tehoneliöt. Valoa tulvii suurista ikkunoista, jotka kulkevat läpi koko huoneiston. Kaunis näkymä puistomaiselle pihalle, naapuritalot kaukana. Omalla terassilla voit nauttia aidatun pihan tuomista eduista (aita istutettu vuonna 2024). Kylpyhuone on avara, valoisa sekä erittäin toimiva (pesutorni, kaapistot jne.). Pinnoiltaan asunto on uutta vastaavassa kunnossa. Asuntoon on oma sisäänkäynti, Vastaavia erittäin harvoin tarjolla tällaisella sijainnilla. Parkkipaikka mahdollisuus myös omalle autolle. Taloyhtiön tiloissa remontoitu sauna-osasto, pesutupa, pyörävarasto sekä huoneiston säilytystila (lämmin varasto).

Julkiset yhteydet hyvät. Bussipysäkki 150m, metroasemalle n 1 km, kauppa / apteekki / ravintolat 500m, päiväkoteja lukuisia aivan vieressä

Perustiedot

Sijainti
Ahvenkuja 1, 02170 Espoo
Kaupunginosa
Haukilahti
Kohdenumero
24345846
Kerros
1 / 4
Asuinpinta-ala
45 m²
Kokonaispinta-ala
45 m²
Huoneiston kokoonpano
2h + avok
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Kunnon lisätiedot
Asunnon rakentamisvuosi 2019
Vapautuu
Heti vapaa
Lisätietoa vapautumisesta
Vapautuminen nopeasti / sopimuksen mukaisesti
Keittiö
Avokeittiö
Keittiön varusteet
Tilaa isolle ruokapöydälle, Paljon kaappitilaa, Suuri tiskipöytä, Laminaattitasot, Integroidut koneet, Pesukoneliitos, Induktioliesi, Liesituuletin, Liesi tai uuni erikseen, Jääkaappi, Pakastin
Parvekkeen lisätiedot
Suuri piha, terassiin mahdollisuus asentaa lasitus
Kylpyhuoneen varusteet
Suihku, Suihkuseinä, Peilikaappi, Laattaseinä, Halogeenivalot, Laattalattia, Lattialämmitys
Säilytystilat
Tilaa pyykeille, Tilaa ulkoiluvälineille, Säilytystilaa
Ominaisuudet
Valoisa, Paljon ikkunoita, Hyvä äänieristys, Sälekaihtimet
Ikkunoiden suunta
Ikkunoita länteen
Näkymät
Puisto
Kylpyhuoneen remontit
Tehty 2019
Kylpyhuoneen remontit
2019
Parvekeremontti
2023
Ikkunaremontti
2019
Putkiremontti
2017
Tulevat remontit
2026 Kiinteistönkuntoarvio ja pts teettäminen 2026-2028 Kiinteistönkuntoarvion mukaisesti tarkempien toimenpiteiden määrittely
Tehdyt remontit
1994 - Porrashuoneiden saneeraus 1995 - Kaukolämpölaitteiden uusinta 1996 - Lukituksen uusinta 2002 - Ikkuna-ja parvekeoviremontti 2003 - Vesikaton uusinta 2008 - Jätekatoksen rakentaminen 2011 - Poistoilmatuulettimien asennus ja vesikourun ja syöksytorven uusinta 2014 - Talon eteläpäädyn maalaus 2014 - Talon sokkeleiden maalaus 2014 - Parkkipaikan viivojen maalaus 2015 - Vesikaton maalaus 2015 - Julkisivun puuosien kunnostaminen 2017 - Siirtyminen maalämpöön 2017 - Huoneistopattereiden uusiminen ja lämmityksen perussäätö 2017 - Perinteinen putkiremontti - Uusittu viemärit, vesijohdot, märkätilat ja taloyhtiön saunaosastot - Uusittu sähköjen nousukaapelit alakeskukseen asti - Uusittu huoneistojen sähkökeskukset ja suoritettu huoneistojen datakaapelointi - Suoritettu kellaritilojen uudelleenjärjestely, jonka yhteydessä rakennettu kellariin metalliset verkkokomerot ja pesutupa 2018 - Lumiesteiden asennus kulkujen yläpuolelle 2018 - Katon enkopur- tiivistyksiä 2018-2019 - Toteutettu rakennusoikeuden 98m2 myynti ja rakennettu maataso- kerrokseen kaksi uutta asuntoa 2019 - Uusien autopaikkojen rakentaminen - Pihan asfaltointi - Pyörävaraston telinejärjestelmän uusiminen ja kellarikäytävän alakaton maalaus 2020 - Piipunhattujen asennus avoimiin tuuletushormeihin 2020 - Putkiremontin 2- vuotis takuutarkastus 2020 - Parvekkeiden kuntotutkimus 2021 - Sähköautojen latausinfrastruktuurin sopivuuden selvittäminen 2022 - Parvekeremontin toteutussuunnittelu 2022 - Maalämpöjärjestelmän kompressorin uusinta 2023 - Parvekkeiden kunnostus ja pohjois- ja eteläpäädyn huoltomaalaus 2024 - IV kanavien nuohous
Keittiön remontit
Tehty 2019
Asumistyyppi
Omistus
Kohde on
Osakehuoneisto
Osakeluettelo on siirretty huoneistojärjestelmään
Ei
Kiinteistötunnus
049-014-0039-0001

Hinta

Velaton hinta
268 900 €
Myyntihinta
260 652,16 €
Neliöhinta
5 975,56 € / m²
Velkaosuus
8 247,84 €

Vastikkeet

Hoitovastike
274,50 € / kk
Pääomavastike
60,75 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
335,25 € / kk

Muut maksut

Vesimaksu
25 € / kk
Vesimaksun lisätiedot
25€/hlö
Saunamaksu
15€/kk (kerran vkossa)
Muut kustannukset
Lisävarastolle optio oman varaston lisäksi 25€/kk Taloyhtiön laajakaista 3,90€/kk

Talon ja tontin tiedot

Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Haukihovi
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1965
Huoneistojen lukumäärä
29
Liikehuoneistojen lukumäärä
1
Liikehuoneistojen pinta-ala
31 m²
Kerroksia
4
Energialuokka
D2018