177 000 €58 m²

Vallikatu 2, Vallikallio, Espoo2h, k, kph, s, vh, lasitettu parveke

Velaton hinta
177 000 €
Hoitovastike
284,20 € / kk
Asuinpinta-ala
58 m²
Huoneita
2
Kerros
2 / 4
Rakennusvuosi
1985
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Vallikallio
Kaupunki
Espoo

Tervetuloa tutustumaan tähän tilavaan ja valoisaan kaksioon hissitalon 2/4 kerroksessa erinomaisella sijainnilla Leppävaaran kupeessa. Tämä koti sopii täydellisesti sinulle, joka arvostat kattavia palveluita kävelyetäisyydellä, mutta haluat asua rauhallisessa ja viihtyisässä ympäristössä.

Asunnon keittiö on hiljattain uudistettu kaapistot ja kodinkoneet ovat modernit ja ajanmukaiset. Myös seinät ja katot on maalattu sekä lattiat uusittu, joten koti on kauttaaltaan siistissä kunnossa ja täysin muuttovalmis.

Kylpyhuoneessa musta lattia ja valkoiset seinäpinnat luovat tyylikkään ja ajattoman ilmeen. Oma sauna tarjoaa rentouttavia hetkiä arjen keskellä. Arjen toimivuutta lisää tilava vaatehuone, joka tuo runsaasti säilytystilaa.

Suurelle parvekkeelle mahtuvat mukavasti kalusteet, ja se toimii loistavana lisätilana aikaisesta keväästä pitkälle syksyyn täydellinen paikka nauttia rauhallisista hetkistä.

Sijainti on erinomainen: Kauppakeskus Sello sijaitsee aivan lähietäisyydellä ja alueelta löytyvät myös päiväkodit, koulut sekä monipuoliset liikunta- ja ulkoilumaastot. Erinomaiset liikenneyhteydet takaavat sujuvan arjen niin omalla autolla kuin julkisillakin.

Tule paikan päälle ja ihastu tähän valmiiseen kokonaisuuteen!

Perustiedot

Sijainti
Vallikatu 2, 02650 Espoo
Kaupunginosa
Vallikallio
Kohdenumero
1410333
Kerros
2 / 4
Asuinpinta-ala
58 m²
Tontin pinta-ala
5 265 m²
Kokonaispinta-ala
58 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Yhtiöjärjestyksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
2h, k, kph, s, vh, lasitettu parveke
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Kunnon lisätiedot
Huoneiston seinät ja katot maalattu, olohuoneen, eteisen ja vaatehuoneen lattiat uusittu, jalkalistat uusittu 2025
Lisätietoa vapautumisesta
Heti vapaa.
Keittiön varusteet
Keittiön kaapistot ja kodinkoneet uusittu 2025, jääkaappi/pakastin, induktioliesi, kiertoilmauuni, liesituuletin/ aktiivihiilisuodatin, astianpesukone, mikroaaltouuni, kaapistot. Lattia: Parketti 2020. Seinät: Maalattu 2025
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Lasitettu parveke. Parvekkeen ilmansuunta: Länsi
Kylpyhuoneen varusteet
Kylpyhuoneen saneeraus 2012, suihku, peilikaappi, kylpyhuonekaapisto, kiinteät valaisimet, pesukoneliitäntä, sähkösauna, kiuas Harvia 2025, saunan lauteet, porrasaskel ja kattopaneelit uusittu 2025. Lattia: Laatta. Seinät: Laatta
Säilytystilat
Kellari tai kellarikomero, Kylmäkellari, Muu erillinen varasto. Vaatehuone, kaapistot, kellarikomero, jäähdytetty kellari
Näkymät
Puistomaiset, pihalle, kadulle. Ikkunasuunnat: länsi, itä
Tulevat remontit
Kunnossapitotarve yhtiökokousta seuraavien viiden vuoden aikana: 2025 kattovesien poisohjauksen parantamisen hankesuunnittelu, palovaroittimien keskitetty hankinta, 2025-2026 asfaltoitujen piha-alueiden kunnostuksen hankesuunnittelu , sähköautojen latausinfran hankesuunnittelu, 2026-2027 asfaltoitujen piha-alueiden kunnostus, sähköautojen latausinfran rakentaminen, 2028 ikkunaremontti, elastisten saumojen uusinta, 2029 sokkelien korjaukset ja sorastukset.
Tehdyt remontit
Huoneiston seinät ja katot maalattu, olohuoneen, eteisen ja vaatehuoneen lattiat uusittu, jalkalistat uusittu, keittiön kaapistot ja kodinkoneet uusittu 2025. Keittön lattia uusittu 2020. Makuuhuoneen lattia uusittu 2018. Muutostöistä ilmoitettu taloyhtiölle: kyllä. Lopputarkastus tehty: kyllä. Edellämainittuihin toimiin liittyvät suunnitelmat ja asiakirjat ovat toimeksiantajalla: kyllä. 2003 porrashuoneiden maalaus, 2007 lämpökeskussaneeraus, 2008 lukitussaneeraus, viemärilinjojen huuhtelu, 2009 julkisivujen elastisten saumojen uusiminen, 2011 kylpyhuoneiden kuntotarkastus, 2012 kylpyhuoneiden saneeraus, 2013 poistoilmanvaihtojärjestelmän puhdistus ja säätö, 2014 parvekesaneeraus sekä ikkunoiden ja ovien maalaus, 2017 asfalttipintojen korjauksia, 2018 ikkunoiden ja ovien kunnostus, raitisilmaventtiilien suodatttimien uusiminen, 2019 C-portaan huippuimurin vaihto, 2020 hissien kuntokartoitus, kuntokartoitus Raksystems, 2020-2021 katon huoltomaalaus, 2021 hissien peruskorjaus, 2023 IV kanavien puhdistus, korvausilmaventtiilien vaihto, patteriverkoston perussäätö ja joustoliittimien vaihto, 2024 porrashuoneiden ja yleisten tilojen valaisimien uusiminen, LVV kuntotutkimus, 2025 huippuimurien vaihto 4 kpl.
Asunnossa sauna
Kyllä
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Postipuun koulu n. 0,7 km, Lintulaakson koulu n. 1 km, Mäkkylän päiväkoti n. 0,5 km, Postipuun päiväkoti n. 0,8 km, Lintulan päiväkoti n. 0,6 km, K-Market Vallikallio n. 0,5 km. Leppävaaran uimahalli ja maauimala, urheilupuisto n. 1,2 km, Kauppakeskus Sello n. 1,3 km, Fressi 24H kuntosali Vallikallio ja Lintuvaara n. 0,5 km

Velaton hinta
177 000 €
Myyntihinta
174 955,89 €
Neliöhinta
3 051,72 € / m²
Velkaosuus
2 044,11 €
Lainalaskuri

Vastikkeet

Hoitovastike
284,20 € / kk
Pääomavastike
40,60 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
324,80 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Perusmaksu. 25 € / kk
Autopaikan kustannukset
16,50 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Vallikatu 2
Lisätietoa taloyhtiöstä
Varsinaisen yhtiökokouksen 14.5.2025 päätöksiä: Päätettiin kartuttaa lainanlyhennysrahastoa enintään osakkaiden maksamien pääomavastikkeiden lainanlyhennysosuuden ja osakaslyhennysten määrällä. Päätettiin yksimielisesti myöntää hallitukselle valtuutus periä/jättää perimättä ylimääräinen enintään yhden kuukauden hoitovastiketta vastaava maksuerä.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1985
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1985
Kerroksia
4
Rakennusmateriaali
Pääasiallinen rakennusmateriaali: Betoni / tiili
Kattomateriaali
Peltikate
Kattotyyppi
Harjakatto
Energialuokka
E2018
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poisto
Tontin koko
5 265 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Braleva Oy, Heikkiläntie 7, 00210 Helsinki, 09 801 3044, asiakaspalvelu@braleva.fi, mika.komusaari@braleva.fi, 0103276455
Kaavoitustiedot
Asemakaava. Asemakaava, Espoon kaupunki, 09 816 21. Lisätietoa kaavoituksesta antaa Espoon kaupunki, 09 816 21
Liikenneyhteydet
Leppävaaran juna-asema n. 1,3 km, Linja-auto n. 0,05 km
Kuntotutkimus
Asunnossa on tehty asbestikartoitus. 2020 keittiön lattiamateriaalista. 2025 keittiön välitilan latoituksesta, vaatehuoneen lattiamateriaalista.
Pihan kuvaus
Suunta: länsi
Lämmitys
Kaukolämpö
Lisätietoja lämmityksestä
Lämmitystapa: Kaukolämpö