219 000 €70 m²

Diakonissantie 7, Järvenperä, Espoo3h+k+kph+s+khh+terassi+2xparveke

Velaton hinta
219 000 €
Hoitovastike
325,50 € / kk
Asuinpinta-ala
70 m²
Huoneita
3
Rakennusvuosi
2017
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Kaupunginosa
Järvenperä
Kaupunki
Espoo

Viihtyisä ja hyväkuntoinen kahden makuuhuoneen asunto, jossa on tehokas ja toimiva pohjaratkaisu. Alakerran olohuoneen korkeat ikkunat tuovat tilaan paljon luonnonvaloa. Alakerrassa on lisäksi Puustellin vaalea avokeittiö ja iso wc, joka on remontoitu kodinhoitotilaksi. Oleskelutilasta on käynti tyylikkäälle terassipihalle. Terassia on laajennettu vuonna 2021 ja piha-aluetta on myös ehostettu.

Makuuhuoneet ovat yläkerrassa kuten myös tilava kylpyhuone ja ikkunallinen sauna. Erikoisuutena tässä asunnossa on yläkerrassa olevat kaksi parveketta talon molemmin puolin. Jokaisella asunnolla on käytössään suuri lämpöeristetty ulkovarasto. Yhtiön pihalta löytyy lasten leikkipaikka, pyörävarasto ja autokatospaikat.

Asunnon yhteydessä myydään omilla osakkeillaan oleva sähköpistokkeellinen autokatospaikka hintaan 3000 €.

Sijainti on rauhallinen ja vehreä. Träskändan kartanon ympäristö on oivallinen paikka ulkoiluun samoin kuin Glimsjoen luontopolku. Oittaan uimaranta ja hiihtoladut ovat myös lyhyen matkan päässä. Lähin ruokakauppa sijaitsee Auroranportissa vajaan kahden kilometrin päässä.

Tämä kaunis koti sopii pariskunnalle tai pienelle perheelle - tervetuloa tutustumaan!

Lisätiedot ja esittelypyynnöt: Micaela Rautiainen, p. 040 5355 470 tai micaela@micaelarautiainen.fi

Perustiedot

Sijainti
Diakonissantie 7, 02940 Espoo
Kaupunginosa
Järvenperä
Kohdenumero
50277616
Asuinpinta-ala
70 m²
Tontin pinta-ala
2 818 m²
Kokonaispinta-ala
70 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Yhtiöjärjestyksen mukainen, Isännöitsijäntodistuksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
3h+k+kph+s+khh+terassi+2xparveke
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Työtaso: laminaattitaso. Puustellin valkoinen keittiö. Varusteina jääkaappi/pakastin, induktioliesi, liesituuletin, erillisuuni, astianpesukone.
Parveke
Kyllä
Terassin kuvaus
Asunnossa on terassi.
Kylpyhuoneen varusteet
Yläkerran kylpyhuoneessa suihku, suihkuseinä, wc-istuin, kylpyhuonekaapisto, pesukoneliitäntä, lattialämmitys. WC: Alakerran wc/kylpyhuone muutettu kodinhoitotilaksi. Varusteina kaapistot, wc-istuin, allas, pesukoneliitäntä. Tilassa lattialämmitys.
Säilytystilat
Ulkovarasto
Tulevat remontit
Viimeisimmän kunnossapitotarveselvityksen mukaan tiedossa seuraavaa: 2023-2027 Sähköautojen latausmahdollisuus 2027 Talojen julkisivujen huoltomaalaus
Tehdyt remontit
Piha-aluetta on kunnostettu ja terassia on laajennettu. Muutostöistä on ilmoitettu taloyhtiölle. 2023 Vieraspaikkojen lisääminen
Asunnossa sauna
Kyllä
Saunan lisätiedot
Yläkerran kylpyhuoneen yhteydessä ikkunallinen sauna, jossa sähkökiuas. Seinämateriaali: paneeliseinä. Lattiamateriaali: laattalattia
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Lähin ruokakauppa Auroranportissa vajaan kahden kilometrin päässä. Laajemmat palvelut Espoon keskuksessa n. 5 kilometrin päässä.
Karamzinin koulu (alakoulu) ja Järvenperän koulu (yläkoulu)
Peikkometsän Liikuntapäiväkoti, Pilke luontopäiväkoti Pihlajarinne.
Kohde on
Osakehuoneisto
Postitoimipaikka
Espoo
TV-palvelut
Kaapeli-TV
Tietoliikennepalvelut
Kiinteä laajakaistasaatavuus, 10 M laajakaista kuuluu vastikkeeseen

Hinta

Velaton hinta
219 000 €
Myyntihinta
219 000 €
Neliöhinta
3 128,57 € / m²

Vastikkeet

Hoitovastike
325,50 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
612,50 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Perusmaksu. 20 € / hlö / kk. Vesimaksu on ennakkomaksu. Huoneistokohtaiset mittarit luetaan ja lasku tasataan kerran vuodessa
Muut kustannukset
Autokatospaikka sähköpistokkeella: 36 € / kk. Tontin vuokravastike: 287 € / kk. Taloyhtiön osakeluettelo on siirretty Maanmittauslaitoksen sähköiseen huoneistotietojärjestelmään. Ostaja vastaa omistusoikeuden rekisteröintikustannuksista ja osakekirjan mitätöinnistä aiheutuvista kustannuksista. Hallitukselle on myönnetty valtuudet periä tai jättää perimättä enintään kahden kuukauden hoitovastikkeet taloudellisen tilanteen sitä edellyttäessä seuraavaan varsinaiseen yhtiökokoukseen saakka.

Rakennusvuosi
2017
Rakennuksen käyttöönottovuosi
2017
Rakennusmateriaali
Pääasiallinen rakennusmateriaali: Puu. Puu/betoni/tiili
Kattomateriaali
Peltikate
Kattotyyppi
Harjakatto
Energialuokka
C2013
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poisto, Koneellinen tulo
Tontin koko
2 818 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö. Huoltia Oy, Peuraniitty 5 B 29, 02750 Espoo, asiakaspalvelu@huoltia.fi
Isännöinti
Isännöintipalvelu Isarvo Oy, espoo@isarvo.fi, Niittytaival 13, 02200 Espoo. Espoo@isarvo.fi. Isännöitsijänä toimii Harri Riekkinen.
Kaavoitustiedot
Asemakaava. Espoon karttapalvelu: https://kartat.espoo.fi/ims
Pihan kuvaus
Asunnossa on piha.
Lämmitys
Kaukolämpö
Lisätietoja lämmityksestä
Lämmitystapa: Kaukolämpö. Lämmönjakotapa: Vesikiertoinen lattialämmitys. Lattialämmitys: Kaikissa tiloissa vesikiertoinen lattialämmitys.
Tontin vuokra päättyy
26.10.2066
Tontin vuokra
33800 € / vuosi
Lisätietoja talosta
Siirry talosivulle
Maanvuokraaja
Helsingin Diakonissalaitoksen säätiö
Tontin omistus