274 000 €80 m²

Vasaramäki 3 A, Sepänkylä, Espoo3h+k+s

Velaton hinta
274 000 €
Hoitovastike
576 € / kk
Asuinpinta-ala
80 m²
Huoneita
3
Kerroksia
1
Rakennusvuosi
1990
Rakennuksen tyyppi
Paritalo
Kaupunginosa
Sepänkylä
Kaupunki
Espoo

Valoa ja avaruutta, viehättävä koti huippusijainnilla Kauniaisten kupeessa!

Tervetuloa kotiin, jossa yhdistyvät avaruus, valo ja toimiva pohjaratkaisu. Tämä persoonallinen ja heti vapaa koti sopii sinkulle, pariskunnalle tai vaikkapa lapsiperheelle. Yli 5 metrin huonekorkeus olohuoneessa luo vaikuttavan ja ilmavan tunnelman, ja ikkunat tulvivat luonnonvaloa sisään vuoden ympäri.

Kodissa ei ole hukkaneliöitä, selkeä ja käytännöllinen pohjaratkaisu tekee arjesta sujuvaa. Kaikki tilat ovat kätevästi yhdessä tasossa, mikä lisää asumismukavuutta. Keittiö tarjoaa mukavat puitteet ruoanlaittoon ja yhdessäoloon.

Arjen luksusta tuo saunasta suora uloskäynti omalle terassille, joka on täydellinen paikka vilvoitteluun ja rentoutumiseen. Piha-alue tarjoaa kivasti aurinkoista oleskelutilaa, ja terassi kutsuu nauttimaan kesäpäivistä. Oma tontti tuo väljyyttä ja rauhaa ympärille.

Säilytystilaa on hyvin: noin 3 m² lämmin varasto sekä lisäksi yhtiön yhteinen lämmin varasto. Autolle on katospaikka sähköpistokkeella.

Lämmitysmuotona on kaukolämpö, ja pesuhuoneen sähköinen lattialämmitys lisää asumismukavuutta.

Sijainti on erinomainen: Kauniaisten kattavat palvelut, koulut ja ulkoilumaastot ovat kävelyetäisyydellä. Tässä kodissa yhdistyvät luonnonläheisyys ja arjen helppous.

Asunto on heti vapaa ja muuttamaan pääsee ilman odottelua.

Tämä koti tulee nähdä paikan päällä. Tervetuloa ihastumaan paikan päälle! Soita ja sovi yksityisesittelystä puh. 040 183 1727 Ulla Ruokomäki

Perustiedot

Sijainti
Vasaramäki 3 A, 02750 Espoo
Kaupunginosa
Sepänkylä
Kohdenumero
613235
Kerroksia
1
Asuinpinta-ala
80 m²
Tontin pinta-ala
6 883 m²
Kokonaispinta-ala
80 m²
Huoneiston kokoonpano
3h+k+s
Huoneita
3
Kunto
Tyydyttävä
Lisätietoa vapautumisesta
Heti
Keittiön varusteet
Jääkaappi, pakastekaappi, lattialiesi uusittu v. 2024, keraaminen liesi, liesituuletin, astianpesukone uusittu v. 2023, kaapistot. Tasot puuta
Parveke
Ei
Kylpyhuoneen varusteet
Sauna, sähkökiuas, kylpyhuone, erillinen wc, suihku, peilikaappi, kaapit, allaskaappi, pesukoneliitäntä, lattialämmitys, kiinteät valaisimet.
Säilytystilat
Kellari
Näkymät
Omalle ja yhtiön piha-alueelle. Ilmansuunnat Etelä-Länsi.
Tulevat remontit
Suunnitellut: 2025 Huoneistojen palovaroittimien asentaminen Huolenpitotarkastuksen perusteella todettujen korjaustarpeiden edistäminen, mm. betonikorjaukset, alapohjatuuletuksen parantaminen, lahovauriokorjaukset, roskakatosten ovien kunnostus, alapihan kompostin uudistus Märkätilojen kuntoarvion mukaiset yhtiön vastuulla olevat korjaukset mahdollisten osakasremonttien yhteydessä 2025-2029 2026 Lukituksen mahdollinen uusiminen, patenttisuoja päättyy 2026 Yleisten tilojen valaistuksen muutos LED-valoiksi ja liiketunnistimella toimiviksi (kerrostalo) 2027-2029 Kiinteistön puuosien kunnostus ja huoltomaalaukset Pihan asfaltointihanke tarvittavine massanvaihtoineen. Hankkeen yhteydessä mahdolliset sadevesikorjaukset Asunto-osakeyhtiölain mukaisen hallituksen kirjallisen selvityksen yhtiön rakennusten ja kiinteistön kunnossapitotarpeista seuraavan viiden vuoden aikana tarkoitus on, että hallitus esittää arvionsa kunnossapitotöitä, jotka voivat vaikuttaa osakehuoneiston käyttämiseen tai siitä aiheutuviin kustannuksiin. Päätökset mahdollisesti käynnistettävien kunnossapitotöiden ja muutostöiden toteutuksesta sekä rahoituksesta tehdään aina yhtiökokouksessa erikseen. Kunnossapitotarveselvitys päivitetään vuosittain.
Tehdyt remontit
2025 Lataustolppien perusparannus 2024 Sähköautojen latausinfran rakentamisen selvitys 2024 IV-koneiden uusiminen ja IV-kanavien nuohous- ja säätö kattohankkeen yhteydessä 2024 Märkätilojen kuntoarvio 2024 Vesikattojen peruskorjaus 2023 Ulko- ja piha-/parvekeovien uusinta 2023 Ikkunapuitteiden petsaus ja ikkunoiden tiivistäminen sekä huoltaminen 2021 Kerrostalon salaojien korjaukset 2020 Yläpohjan eristykset 2020 Tonttiviemäreiden kuvaus- ja huuhtelu 2019 Pihasuunnitelman mukaiset istutukset 2018 Sadevesikourujen ja syöksyjen uusinta 2018 Korvausilmaventtiilien uusinnat 2017 Julkisivujen ja autokatosten puu- ja metalliosien huoltomaalaukset 2016 Yläpihan asfaltin uusinta, alapihan asfalttikorjaukset ja istutukset 2014 Peruskuntoarvio ja märkätilojen kuntoarvio 2014 Lämmitysverkoston perussäätöhanke ja patteriventtiilien uusinta 2012 Kaukolämpölaitteistojen uusinta 2012 IV-kanavien nuohous ja säätö 2011 Kerrostalon elementtisaumausten uusinnat 2011 Alapohjan tarkastus/kunnostus 2011 Varaston kattoremontti 2011 Antennijärjestelmän uusinta/kunnostus 2011 Lumiesteet, kattosillat huolto/korjaus 2011 Lukitusmuutos 2008 Kerrostalon porrashuoneen maalaus

Velaton hinta
274 000 €
Myyntihinta
246 188,66 €
Neliöhinta
3 425 € / m²
Velkaosuus
27 811,34 €

Vastikkeet

Hoitovastike
576 € / kk
Pääomavastike
262,40 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
838,40 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
25,00 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Vesimaksu 25,00 €/hlö/kk, autopaikka 15,00 €/kk. Hallituksella valtuudet periä tai jättää perimättä tarvittaessa enintään kahden kuukauden hoitovastikkeet. Valtuus on voimassa seuraavaan varsinaiseen yhtiökokoukseen. Lisäksi hallitus valtuutettiin tarkistamaan ja muuttamaan pääomavastikkeiden määriä, mikäli lainankoron muutokset sitä edellyttävät.

Rakennusvuosi
1990
Huoneistojen lukumäärä
17
Liiketilojen pinta-ala
0 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
0
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1990
Tontin koko
6 883 m²
Kunnan numero
49
Tontin omistus
Oma

Tilat ja materiaalit

Yhteiset tilat
Kuivaushuone, kellarikomerot, urheiluvälinevarasto, yhteisantennijärjestelmä, tekniset tilat
Pintamateriaalit
Keittiö: parketti, maalattu. Olohuone: parketti, maalattu, tapetti. Makuuhuone 1: parketti, maalattu, tapetti. Makuuhuone 2: parketti, maalattu. Sauna: laatta, puupaneeli. Kylpyhuone: laatta, laatta. Eteinen: parketti. Wc: laatta, laatta. Tuulikaappi: muovi.