795 000 €128 m²

Kaskenkaatajantie 12 B, Tapiola, Espoo6h, k, at (Yj mukaan 6h+k)

Velaton hinta
795 000 €
Hoitovastike
600 € / kk
Asuinpinta-ala
128 m²
Huoneita
6
Kerroksia
1
Rakennusvuosi
1964
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Kaupunginosa
Tapiola
Kaupunki
Espoo

Valoisa ja huolella pidetty koti – toimiva pohja ja ajaton ilme.

Tämä viihtyisä ja hyvin hoidettu koti tarjoaa toimivan pohjaratkaisun, runsaasti luonnonvaloa ja ajattomia materiaalivalintoja. Asunnon kokonaisuus on rauhallinen ja harkittu.

Avara olohuone toimii kodin keskipisteenä ja tarjoaa hyvät puitteet niin arkeen kuin yhdessäoloon. Suuret ikkunat tuovat tilaan valoa ja avaruutta, ja olohuone yhdistyy luontevasti ruokailutilaan ja keittiöön. Olohuoneesta avautuu näkymät suojaisalle atriumpihalle, länteen.

Keittiö on selkeä ja käytännöllinen, ja sen ajaton ilme kestää aikaa. Säilytystilaa on runsaasti ja kokonaisuus palvelee sujuvasti arjen tarpeita.

Makuuhuoneet ovat rauhallisia ja hyvän kokoiset. Sävymaailma on hillitty ja tilaratkaisut toimivia. Päämakuuhuoneen yhteydessä oleva erillinen wc ja vaate- tai työtila tuo mukavasti lisäkäyttömahdollisuuksia.

Asunnolle kuuluu autotallipaikka.

Sijainti on mitä loistavin. Rauhallinen, mutta lähellä Tapiolan kaikkia palveluita. Läheltä löytyvät päivittäispalvelut, ruokakaupat ja bussiyhteydet. Metroasema on vain noin kilometrin päässä, mikä helpottaa sujuvaa liikkumista Helsingin suuntaan. Tapiolassa on myös kattavat julkiset palvelut, kolme päiväkotia alle kilometrin etäisyydellä, Jousenkaaren ala-asteelle 800 metrin koulumatka ilman tien ylityksiä. Lähistöllä lisäksi useita puisto- ja ulkoilualueita.

Myynti / Försäljning / Sales

Linda Kukkonen, LKV 040 540 2348 linda@bo.fi

Betjäning även på svenska! Service also in English!

Perustiedot

Sijainti
Kaskenkaatajantie 12 B, 02100 Espoo
Kaupunginosa
Tapiola
Kohdenumero
21170561
Kerroksia
1
Asuinpinta-ala
128 m²
Tontin pinta-ala
7 873 m²
Kokonaispinta-ala
128 m²
Pinta-alojen lisätiedot
tarkistusmitattu Yhtiöjärjestyksen mukainen pinta-ala 120,00 m2.
Huoneiston kokoonpano
6h, k, at (Yj mukaan 6h+k)
Huoneita
6
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan / 3 kk kaupanteosta
Keittiön varusteet
Avance kaapistot. Mielen kodinkoneet: rajaton induktioliesi, uuni, liesituuletin (hormiin), jääkaappi-pakastin, integroitu astianpesukone. Työtasot kiveä. Seinävalaisimet ja baarituolit (4 kpl) kuuluvat kauppaan.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Pienempi kph: suihku, suihkuseinä, allaskaapi, peili, valaisimet, lattialämmitys, pyyhekoukut.
Iso kph: allastaso, suihku, rättipatteri (vesikierto), sauna, Harvian kiuas. Lattialämmitys.
Kylpyhuoneita 2 kpl. Erillisen WC:n kuvaus: Pienempi wc: allaskaappi, peili, wc-istuin.
Isompi wc: wc-istuin, bidé, allaskaappi, peili, valaisimet, lattialämmitys.
.
Säilytystilat
Kuvaus: 2 kpl kellarikomeroa, ulkovarasto
Tulevat remontit
KTPS 2025-2029: 2026 - Alkuperäisten ikkunoiden peruskorjauksen tai uusinnan selvittäminen/valmistelu - Autotallin ovien ja katon korjaustarpeen selvittäminen/valmistelu - Yhtiöjärjestyksen päivittämistarpeiden selvittäminen/valmistelu 2027 - Alkuperäisten ikkunoiden peruskorjaus tai uusinta - Julkisivun pystypaneelien huoltomaalaus/kunnostus - Talon sähkötekniikan uusiminen - Autotallin vesikaton pinnoitus/uusiminen - Autotallien ovien uusiminen/peruskorjaus - Kasvillisuuden poisto rakennusosien vierustoilta. Julkisivujen kuntotutkimus kasvuston poiston jälkeen - Salaojat ja sadevesijärjestelmät: pesu ja kuvaus - llmanvaihtohormien nuohous - Vesijohdot ja viemärit: kuntotutkimus - Talon sokkelien kunnostaminen - Pihasuunnitelman päivitys
Tehdyt remontit
2022 kaikki pinnat, keittiö, kylpyhuoneet, sauna, wc:t TALOYHTIÖSSÄ: Yhtiöllä saatavilla todella kattava listaus kaikista tehdyistä korjauksista. Ostaja velvoitetaan tutustumaan korjaushistoriaan. Tähän poimittu vain osa: 2000 Lämmönsiirrin uusittu 2004 vesi- ja viemärijohtoverkosto uusittu 2004 Kosteiden tilojen sähkölämmitteiset lattiat: asennettu kussakin asunnossa 2-3 lattiaan 2013 Kattoremontti sisältäen vaakasuorat kattopaneelit 2015 Kattoremontin 2-vuotistakuutarkastus 2015 Pihavalojen uusinta 2018 Jäteasema uudistettu 2020 Salaojien kunnon kartoitus 2021 Jätepisteen laajennus (metallin- ja lasinkeräys) 2021 Ilmanvaihtohormien puhdistus (A-G) 2023 Laadittu hankesuunnitelma - Sähköpääkeskuksen ja autotallin sähköistyksen osalta 2024 Kaikkien ulko-ovein uusinta 2024 Autotallin katon paikkakorjaus 2024 Lämmönjakokeskuksen uusinta 2024 Tonttivesijohdon uusinta 2025 Sähköautojen latausvalmiuden toteuttaminen (ARA-tuesta on olemassa päätös. Voimassa 15.12.2025 asti.) 2025 Etuovien betoniaskelmien uusiminen (tarpeen mukaan) 2025 Lämmitysjärjestelmän eli patteriverkoston ja käyttövesikierron tasapainotus ja säätösuunnittelu sekä toteutus 2025 Patteriventtiileiden rungot, patteritermostaatit, ilmaruuvit, seka säätötulppien uusimisen suunnittelu sekä toteutus 2025 Huoneistojen palovaroittimien uusiminen. Palovaroittimet siirtyvät yhtiön vastuulle.
Asunnossa sauna
Kyllä
Saunan lisätiedot
Kuvaus: Ikkunallinen sauna. Harvian Cilindro sähkökiuas. . sähkökiuas

Velaton hinta
795 000 €
Myyntihinta
772 767,63 €
Lainaosuuden maksu
Kyllä
Neliöhinta
6 210,94 € / m²
Velkaosuus
22 232,37 €
Lisätietoa velkaosuudesta
L3 Vaurio N, lainaosuus 4.034,23 €/31.1.2026, laina päättyy 30.12.2030
L4 Vaur.N lisälaina, lainaosuus 1.833,29 €/31.1.2026, laina päättyy 30.12.2031
L5 Monihanke, lainaosuus 16.364,85 €/28.12.2025, laina 28.12.2035

Huoneistokohtaisen velkaosuuden voi maksaa pois kuukausittain kuun lopussa. Mahdollisista lyhennyksestä aiheutuvista pankkikuluista vastaa lainaosuuden pois maksava osakkeenomistaja. Velkaosuuden pois maksua varten tulee tilata lainaosuuden laskenta vähintään kuukautta ennen maksupäivää isännöitsijän nettisivujen kautta. Lainaosuuden laskenta on maksullista.

Vastikkeet

Hoitovastike
600 € / kk
Pääomavastike
283,51 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
883,51 € / kk
Lisätietoa vastikkeista

Hoitovastike 5,00 €/m2, määräytyy yhtiöjärjestyksen mainittujen neliöiden mukaan.

Pääomavastike 3 POV-3 N Vaur..L 3 78,00 €/kk
Pääomavastike 4 POV 4/ N Vaur.lisälaina 30,00 €/kk
Pääomavastike 5 L5 Monihanke 175,51 €/kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
sisältyy vastikkeeseen
Muut kustannukset
Muut maksut: Kotivakuutus henkilökohtaisten sopimusehtojen mukaan. Käyttösähkö kulutuksen mukaan suoraan sähköntoimittajalle tekemänsä sähkösopimuksen mukaisesti. Ostaja maksaa varainsiirtoveron 1,5 % velattomasta kauppahinnasta kaupantekotilaisuudessa. Yhtiön osakeluettelo on siirretty Maanmittauslaitoksen huoneistotietojärjestelmään, ostaja vastaa omistusoikeuden rekisteröintikustannuksista, osakekirjan mitätöinnistä aiheutuvista mahdollisista kustannuksista sekä mahdollisesta hakemusmaksun korotuksesta. Varsinainen yhtiökokous 20.5.2025: Päätettiin hallituksen esityksen mukaisesti, että lainanlyhennysrahastoa kartutetaan tarvittaessa enintään tilikauden aikana suoritettujen lainanlyhennysten, osakassuoritusten ja hankeosuuksien määrällä. Valtuutettiin hallitus perimään tai jättää perimättä enintään kahden kuukauden hoitovastikkeita vastaava määrä taloudellisen tilanteen niin vaatiessa tai salliessa, sekä tarkistaa ja muuttaa pääomavastikkeiden määriä, mikäli lainankoron muutokset sitä edellyttävät. Valtuutukset ovat voimassa seuraavaan varsinaiseen yhtiökokoukseen saakka.

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto-osakeyhtiö Kaskenhovi