194 000 €32,5 m²

Ruutikellarintie 8 A, Mäkkylä, Espoo1 h, kt, kph, eteinen, lasitettu terassiparveke, piha

Velaton hinta
194 000 €
Hoitovastike
105,63 € / kk
Asuinpinta-ala
32,5 m²
Huoneita
1
Kerros
1 / 7
Rakennusvuosi
2021
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Mäkkylä
Kaupunki
Espoo

Tervetuloa tutustumaan tähän viehättävään, omalla tontilla sijaitsevan Asunto Oy Espoon Onnikallion, ensimmäisessä asuinkerroksessa sijaitsevaan uudehkoon yksiöön, jossa on lasitettu etelään avautuva terassiparveke ja oma piha-alue.

Tässä asunnossa yhdistyvät modernin asumisen mukavuudet ja rauhallinen, luonnonläheinen sijainti mitä parhaimmalla tavalla. Tällä kohteella on Joutsenmerkki-sertifikaatti, joka on osoitus vastuullisesta rakentamisesta.

Asunnon hyvä pohjaratkaisu ja suuret ikkunapinnat tuovat valoa ja avaruutta. Keittiössä on hyvät työskentelytilat, ruoanlaitto on vaivatonta, ja omalla terassiparvekkeella voit nauttia aamukahveista, nauttia päivästä, kuin myös istua iltaa ystävien kanssa.

Rakennuksen ympärillä avautuu kaunis, hyvin hoidettu piha-alue, ja alueella on hyvät mahdollisuudet ulkoiluun ja urheiluun. Kulkuyhteydet moneen suuntaan toimivat moitteettomasti sekä omalla autolla että julkisilla kulkuvälineillä. Kauppakeskus Sellon kattavat palvelut ovat myös helposti saavutettavissa.

Tämä yksiö on loistava valinta niin ensiasunnoksi kuin myös sijoituskohteeksi. Asunto myydään vuokrattuna.

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Ruutikellarintie 8 A, 02650 Espoo
Kaupunginosa
Mäkkylä
Kohdenumero
80482372
Kerros
1 / 7
Asuinpinta-ala
32,5 m²
Tontin pinta-ala
4 616 m²
Kokonaispinta-ala
32,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
1 h, kt, kph, eteinen, lasitettu terassiparveke, piha
Huoneita
1
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Vuokrattu, irtisanomisaika 6 kk, vuokran määrä 800 €/kk.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin, erillisuuni, liesitaso, induktio, liesituuletin ja astianpesukone. Työtason materiaali: Laminaatti.
Terassin kuvaus
Lasitettu parveketerassi ja aidattu oma piha.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: Suihku, suihkuseinä, wc-istuin, peilikaappi ja pesukoneliitäntä.
Säilytystilat
Irtaimistovarasto
Näkymät
etelään lasitetulle terassiparvekkeelle ja omalle pihalle
Tulevat remontit
Tilinpäätös 2024, Arvio tulevasta kehityksestä: Rakennus on valmistunut v. 2021 ja lähivuosina tultaneen suorittamaan vain uudelle kiinteistölle ominaisia pienehköjä huoltokorjauksia.
Tehdyt remontit
Tilinpäätös 2024: Rakennuttajan vastuukorjaukset suoritettiin suurimmalta osalta tilikauden aikana, mutta ovat tarkastuksen alaisena. Ulkopuoliset lasipinnat, pellitykset ja metallikaiteet pesetettiin kesällä 2024.
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Kyllä
Palvelut
K-Supermarket Derby Mäkkylä n. 600 m, Kauppakeskus Sello n. 1,5 km, Leppävaaran terveyskeskus n. 1 km
Lisätiedot
Muut kaupan kannalta merkittävät tiedot: Ei tiedossa. Kaupan kohteena oleva huoneisto on vuokrattu. Myyjä ei ole asunut kaupan kohteena olevassa huoneistossa eikä sen vuoksi ole tietoinen huoneiston tai tarpeiston kunnosta.
Kohde on
Osakehuoneisto
Kiinteistötunnus
49-51-100-1
Postitoimipaikka
Espoo
Tietoliikennepalvelut
Elisa Taloyhtiölaajakaista 50M

Hinta

Velaton hinta
194 000 €
Myyntihinta
76 479,19 €
Neliöhinta
5 969,23 € / m²
Velkaosuus
117 520,81 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
105,63 € / kk
Pääomavastike
807 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
912,63 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Vesimaksuennakko 20 € / kk / hlö, tasaus kulutuksen mukaan
Muut kustannukset
Lisätietoja maksuista: Mediavastike: 2,90 €/kk (kiinteistölaajakaista ja kaapeli-tv) Vesimaksu=ennakko, tasaus kylmä vesi 4,45 €/m3, lämmin vesi 9,50 €/m3 Pesutuvan maksuton varausaika maksimissaan 2 X 2 h / päivä/huoneisto. Talossa maksuton kerhohuone, max 4 h kerralla.

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Espoon Onnikallio
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön lisätiedot: Tupakointi on kielletty kaikissa taloyhtiön yhteisissä tiloissa, yhtiössä on parveketupakointikielto (27.03.2023, päätöksellä 5715/11.03.00/2022). Tupakointi on yhtiön alueella sallittu ainoastaan yhtiön tupakointipaikalla. Rakennusvirhevakuutus If on voimassa 20.3.2029 asti. Vakuutusnumero SP2134071 Yhtiöjärjestys 8 § Kunnossapitovastuu: Huoneiston A 3 hallintaan kuuluvan pihaterassi/-alueen puhtaanapito on osakkeen omistajan vastuulla. Huoneiston A 3 terassilaudoitusten hoitokäsittely kuuluu huoneiston omistajan vastuulle. Asuinhuoneiston A3 hallintaan kuuluu parvekkeiden edessä oleva aitarakentein rajattu piha-alue. Terassilaudoituksen laajentaminen piha-alueelle samassa tasossa parvekelaudoituksen kanssa on sallittavaa. Mahdolliset muut pihamuutokset pitää hyväksyttää yhtiön hallituksella. Vastuu sähköjärjestelmään liitetyn palovaroittimen sekä huoneistokohtaisten ilmanvaihtokoneiden huollosta ja kunnossapidosta kuuluu yhtiölle. Osakkeenomistajat eivät ole oikeutettuja ilman yhtiön päätöstä tekemään hallinnassaan olevissa tiloissa kuten esimerkiksi parvekkeilla/terasseilla sellaisia korjaus-, kunnossapito- ja peruskorjaustoimenpiteitä tai asentamaan tai rakentamaan niille sellaisia laitteita tai rakenteita, jotka vaikuttavat esim. rakennusten julkisivuun, rakenteisiin, väreihin tai muihin sellaisiin seikkoihin. Osakkeenomistaja, jonka huoneistoon on yhtiön rakentamisvaiheessa tai myöhemmin tehty ns. lisä- ja muutostyönä ratkaisuja, jotka poikkeavat huoneiston alkuperäisestä tai yhtiön myöhemmin määrittämästä perustasosta,vastaa niiden aiheuttamista hoito-, ylläpito-, kunnostus- ja peruskorjauskuluista. Mikäli lisä- ja muutostyöratkaisuista aiheutuu kustannuksia yhtiölle, yhtiöllä on oikeus periä osakkeenomistajalta ne kustannukset, jotka ylittävät muiden huoneistojen alkuperäisten ratkaisujen yhtiölle aiheuttamat keskimääräiset kulut. Näin perittävän kustannuksen suuruudesta päättää yhtiön hallitus. Katso lisää yhtiöjärjestys 8 §. Taloyhtiön kiinnitykset: 32 370 000 €.