218 000 €37 m²

Patruunakatu 8 A, Puustellinmäki, Espoo2h+avokeittiö+kph+lasitettu parveke (yj.2h+kt)

Velaton hinta
218 000 €
Hoitovastike
155,40 € / kk
Asuinpinta-ala
37 m²
Huoneita
2
Kerros
3 / 7
Rakennusvuosi
2022
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Puustellinmäki
Kaupunki
Espoo

Ihastuttava koti halutulla Puustellinmäen alueella. Kaunis kaksio sijaitsee Leppävaarassa aivan aseman ja Sellon palveluiden läheisyydessä. Tässä kodissa yhdistyvät moderni design, laadukkaat materiaalit ja erinomainen pohjaratkaisu.

Valoisa avokeittiö ja olohuone muodostavat avaran kokonaisuuden, josta on käynti tilavalle parvekkeelle. Kolmannen kerroksen asunto tarjoaa viihtyisää asumista rauhallisessa ympäristössä.

- Tyylikäs moderni avokeittiö - Laadukkaat pintamateriaalit ja kaunis tammiparketti - Tilava kylpyhuone - Iso parveke - Edullinen yhtiövastike

Vastuullisesti rakennettu (Joutsenmerkitty) ja omalla tontilla seisova talo tarjoaa asukkailleen mm. saunaosaston, pesulan sekä hyvät säilytystilat.

Sijainti on erinomainen. Sellon monipuoliset palvelut, ravintolat ja kaupat ovat kävelyetäisyydellä. Alueella on loistavat ulkoilu- ja liikuntamahdollisuudet ympäri vuoden. Julkiset yhteydet kuten juna, bussit ja Raide-Jokeri vievät nopeasti eri puolille pääkaupunkiseutua. Myös autoilijalle kulkuyhteydet ovat vaivattomat.

Tämä kaunis koti sopii täydellisesti niin omaksi kodiksi kuin sijoitukseen. Ota yhteyttä ja tule ihastumaan!

Kysythän minulta myös pikaväylästä pankkiin! Yhdessä teemme unelmistasi totta. Sari Ruskeala / 040 99 1111 / sari.ruskeala@op.fi

Perustiedot

Sijainti
Patruunakatu 8 A, 02650 Espoo
Kaupunginosa
Puustellinmäki
Kohdenumero
612456
Kerros
3 / 7
Asuinpinta-ala
37 m²
Tontin pinta-ala
3 366 m²
Kokonaispinta-ala
37 m²
Huoneiston kokoonpano
2h+avokeittiö+kph+lasitettu parveke (yj.2h+kt)
Huoneita
2
Lisätietoa vapautumisesta
1-2kk
Keittiön varusteet
Jääkaappipakastin, erillisuuni, induktioliesitaso, liesituuletin, mikroaaltouuni, astianpesukone, kaapistot, kiinteät valaisimet.
Parveke
Kyllä
Kylpyhuoneen varusteet
Kylpyhuone, suihku, suihkuseinä, peilikaappi, allaskaappi, pesukoneliitäntä, lattialämmitys, kiinteät valaisimet.
Säilytystilat
Kellari
Tulevat remontit
Suunnitellut: Talo on valmistunut 2022 ja hallitus katsoo, ettei yhtiöllä ole normaalin vuosittaisen kunnossapidon lisäksi sellaisia tarpeita yhtiön rakennusten ja kiinteistön kunnossapitoon yhtiökokousta seuraavien viiden vuoden aikana, jotka vaikuttaisivat olennaisesti osakehuoneistojen käyttämiseen, yhtiövastikkeeseen tai muihin osakehuoneiston käytöstä aiheutuviin kustannuksiin. Asunto-osakeyhtiölain mukaisen hallituksen kirjallisen selvityksen yhtiön rakennusten ja kiinteistön kunnossapitotarpeista seuraavan viiden vuoden aikana tarkoitus on, että hallitus esittää arvionsa kunnossapitotöitä, jotka voivat vaikuttaa osakehuoneiston käyttämiseen tai siitä aiheutuviin kustannuksiin. Päätökset mahdollisesti käynnistettävien kunnossapitotöiden ja muutostöiden toteutuksesta sekä rahoituksesta tehdään aina yhtiökokouksessa erikseen. Kunnossapitotarveselvitys päivitetään vuosittain.
Tehdyt remontit
Toimintakertomuksen mukaan 2024: Takuukorjausten jälkitarkastuksessa havaittujen asioiden korjauksia. Rakentaja tarkasti ja kiinnitti parvekkeiden irrallaan olleita vedenpoistoputkia elokuun aikana. Pihaan tilattiin hidastetöyssy. Töyssy poistetaan talveksi estämään sen vaurioituminen lumenaurauksen yhteydessä. Elokuussa suoritettiin käytävän lasien ulko- ja sisäpintojen sekä alakerran yleisten tilojen lasipintojen pesu. Samalla pestiin parvekekaiteiden lasipinnat ulkopuolelta. Yhtiöön on otettu tuhoeläinvakuutus syyskuussa. Leikkikenttä tarkastettiin lokakuussa.
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Palvelut: Lähikauppana K-Supermarket Derby (350m), Sellon laajat palvelut kävelymatkan päässä n.1,3 km. Leppävaaran terveysasema n.800 m. Koulut: Useita kouluja lähialueella. Lähikoulu Postipuun koulu n.350 m. Lisää kouluja Leppävaaran ja Lintuvaaran alueella. Päiväkoti: Lähin päiväkoti rakentuu samaan pihapiiriin arviolta tämän vuoden aikana. Useita ruokaravintoloita Leppävaarassa noin 15-20min kävelymatkan päässä esim. suosittu Ravintola Villa Lilla alle 1 km.

Velaton hinta
218 000 €
Myyntihinta
218 000 €
Neliöhinta
5 891,89 € / m²

Vastikkeet

Hoitovastike
155,40 € / kk
Pääomavastike
/ kk
Erityisvastike
3,60 €/kk
Yhtiövastike yhteensä
159 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
19,00 € / hlö / kk Mittarin mukaan
Muut kustannukset
Vesimaksu 19,00 €/hlö/kk. Hallituksella valtuudet periä tarvittaessa 1-2 kuukauden ylimääräinen hoitovastike sekä valtuus muuttaa pääomavastikkeita korontarkistuksen yhteydessä. Valtuutus on voimassa seuraavaan varsinaiseen yhtiökokoukseen saakka. Mahdollisuus ostaa pysäköintiosake talon viereiseen pysäköintihalliin erilisellä sopimuksella.

Rakennusvuosi
2022
Huoneistojen lukumäärä
38
Liiketilojen pinta-ala
0 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
0
Rakennuksen käyttöönottovuosi
2022
Kerroksia
7
Tontin koko
3 366 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Kiinteistö-Tahkola Vantaan toimipiste, Miika Huusari
Kaavoitustiedot
Espoon kaupunki kaavoitus.
Kaavatilanne
Asemakaava.
Liikenneyhteydet
Alue on hyvin yhdistetty julkisilla: Leppävaaran juna-, bussi- ja ratikkayhteydet kattavat koko pääkaupunkiseudun. Linja-auto pysäkki (n.300m). Juna-asema Mäkkylä (n.750m) tai Leppävaaran asema (n.1,3km).
Lämmitys
Kaukolämpö
Lämmönjakelu
Vesikiertoinen patterilämmitys
Lisätietoja lämmityksestä
Kaukolämpö
Kunnan numero
49

Yhteiset tilat
Sauna, talopesula, kuivaushuone, kellarikomerot, pyörävarasto, väestösuoja, kaapeli-TV, tietoliikenneyhteys, mahdollisuus autopaikkaan, taloyhtiölaajakaista 50M Elisa Saunalahti