229 000 €67 m²

Kulovalkeantie 7 B, Tuomarila, Espoo3h, k, kph, s, lasitettu parveke

Velaton hinta
229 000 €
Hoitovastike
321,60 € / kk
Asuinpinta-ala
67 m²
Huoneita
3
Kerros
3 / 4
Rakennusvuosi
2006
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Tuomarila
Kaupunki
Espoo

Asunto avautuu selkeään ja avaraan kokonaisuuteen, jossa tilat asettuvat luontevasti arjen ympärille. Olohuone on reilun kokoinen ja helposti kalustettava, ja sen yhteydestä on käynti lasitetulle parvekkeelle. Parveke toimii mainiona lisätilana pitkälle keväästä syksyyn - täällä on mukava nauttia aamukahvit tai rauhoittua päivän päätteeksi.

Keittiö on käytännöllinen ja siisti tarjoten hyvin säilytys- ja työskentelytilaa ja se palvelee arjen sujuvuutta erinomaisesti. Kaksi makuuhuonetta antavat joustavuutta eri elämäntilanteisiin. Molemmissa on kaapistot ja toisen makuuhuoneen yhteydessä vaatehuone.

Kylpyhuone on selkeälinjainen ja varustettu lattialämmityksellä sekä pesukoneliitännällä. Oman saunan lämpö kruunaa asumismukavuuden ja tuo arkeen ripauksen arjen luksusta. Eteisessä on runsaasti kaappitilaa, ja säilytysratkaisut on mietitty kokonaisuutena toimiviksi.

Taloyhtiö on vuonna 2006 valmistunut ja omalla tontilla sijaitseva kokonaisuus, jossa on hissi ja monipuoliset yhteiset tilat. Autopaikkoja on saatavilla jonotusperiaatteella, ja sähköautojen latausvalmiuksia on jo toteutettu.

Tuomarila on viihtyisä ja vehreä kaupunginosa, jossa yhdistyvät rauhallinen asuinympäristö ja sujuvat kulkuyhteydet. Läheltä löytyvät päivittäispalvelut, ulkoilureitit ja puistot, ja juna-asema mahdollistaa vaivattoman liikkumisen niin Helsingin suuntaan kuin muualle Espooseen. Alue sopii erinomaisesti niin pariskunnille kuin perheille, jotka arvostavat toimivaa arkea ja hyviä yhteyksiä.

Esittelyt ja lisätiedot:

Teemu Ruotsalainen teemu.ruotsalainen@remax.fi 044 299 1196 RE/MAX Loiste-Teemu Ruotsalainen Oy LKV Entäpä oman asuntosi myynti? Soita minulle ja sovitaan tapaaminen. Saat minulta ajankohtaista tietoa alueesi markkinatilanteesta, sekä kilpailukykyisen palvelutarjouksemme.

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Kulovalkeantie 7 B, 02760 Espoo
Kaupunginosa
Tuomarila
Kohdenumero
80477496
Kerros
3 / 4
Asuinpinta-ala
67 m²
Tontin pinta-ala
3 630 m²
Kokonaispinta-ala
67 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
3h, k, kph, s, lasitettu parveke
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Kunnon lisätiedot
Kylpyhuoneen kattovalaisimessa/kytkimessä jonkinlainen kosketushäiriö. Lamppu saattaa joskus sammua. Parvekkeen oven sälekaihtimessa muutama säle hieman vääntynyt.
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin (2015), liesi, liesituuletin, astianpesukone (2021) ja erillisuuni. Liesi: Keraaminen liesi. Työtason materiaali: Laminaatti. Välitila laatoitettu

Keittiön päätyseinällä oleva kaapisto sekä seinäkaappi kuuluvat kauppaan.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Sisäänvedetty parveke ja lasitettu. Parvekkeen suunta: Koillinen, länsi ja etelä.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin (2023), suihku, suihkuseinä (1x), pesukoneliitäntä, lattialämmitys, pesuallas, allaskaappi, bidee-suihku, peili ja kaappi.
Säilytystilat
Kaapistot, häkkivarasto ja vaatehuone
Tulevat remontit
Hallituksen selvitys kunnossapitotarpeista: 2025-2026 Huoneistojen LTO-koneiden huolto/tarkistus 2025-2027 Vesikaton pesu ja pinnoitus 2025-2029 Puuosien huoltomaalausta talkoilla piha-alueella 2026 Kuntoarvio + PTS 2026-2027 Lukituksen uusiminen 2027-2028 Kaukolämpölaitteiston uusinta kauden loppupuolella
Tehdyt remontit
2025 Jätevesiviemäreiden huuhtelu ja kuvaus 2024 Kadun puolen lisälumiesteiden asennus, B 25 huoneiston vesivahingon korjaus, autopaikkojen 1-7 ja 32-36 lämmitystolppien vaihto lataus/lämmitystolpiksi. 2023 Vesikaton korjaukset, huoneistojen ja yhteisten tilojen palovaroittimien uusinta 2022 Elastisten saumojen uusiminen ikkunoiden, autokatoksen, portaiden ja betonielementtien osalta, B-talon hissin taajuusmuuntajan uusinta, kaukolämpölaitteiston venttiilimoottorin ja painelähettimen uusinta 2021 Huoneistojen LTO-koneiden kennon pesu, pihavalojen muutostyö led lampuiksi, väestönsuojan tiiviyskoe 2020 Sähköautojen latauspisteiden asennus 10 kpl, vesipellitysten saumaus 2019 B-talon päädyn julkisivun takuukorjaukset, piha-alueen kunnostus, puuaitojen huoltomaalausta ja puuosien kunnostusta. Huoneiston B 26 terassiaita uusittu kokonaan, A-talon sadevesipumppaamon sukitus ja yläpihan sadevesiputken vaihto, B-talon salaojituksen korjaus ja patolevyjen tiivistyksien uusiminen, pesuhuoneiden lattiakaivojen kiristysrenkaiden takuukorjaukset 2016 IV-kanavien nuohous ja ilmamäärien säätö, kuntoarvion laadinta 2012 NCC vastuu- ja takuukorjaukset B-talon katolla, wc-pönttöjen takuukorjaukset
Tietoliikennepalvelut
Elisa/Saunalahti, 10M, Taloyhtiölaajakaista, Asukas tekee oman sopimuksen

Hinta

Velaton hinta
229 000 €
Myyntihinta
227 299,38 €
Neliöhinta
3 417,91 € / m²
Velkaosuus
1 700,62 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
321,60 € / kk
Pääomavastike
43,55 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
365,15 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
23 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Lisätietoja maksuista: Autopaikkamaksu 15 €/kk Autokatospaikkamaksu 30 €/kk Hallitukselle annettiin valtuutus kerätä tarvittaessa enintään kaksi (2) ylimääräistä yhtiövastiketta yhtiön taloudellisen tilan niin vaatiessa. Hallitukselle annetiin valtuudet muuttaa pääomavastikkeen määrää lainan koron muutoksen suhteessa.

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Espoon Mohair
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön lisätiedot: RL2 patolevyurakka, saldo 34 476,16 €, laina-aika päättyy: 30.12.2029 RL3 julkisivusaumaus, saldo 12 227,89 €, laina-aika päättyy: 30.12.2027 Yhtiöjärjestys 5§: Osakkeenomistaja, jonka huoneistoon on yhtiön rakentamisvaiheessa tai myöhemmin tehty ns. lisä- ja muutostyönä ratkaisuja, jotka poikkeavat yhtiön muiden huoneistojen perusratkaisuista (esim. LVIS-ratkaisut kuten huoneistokohtainen jäähdytys, huoneistoon asennettu takka, huoneistoparvekkeille tai -terasseille tehdyt rakenteet jne.), vastaavat niiden aiheuttamista ylläpito- (esim. takan nuohous), kunnostus- ja perusparannuskuluista. Mikäli lisä- ja muutostyöratkaisuista aiheutuu kustannuksia yhtiölle, yhtiöllä on oikeus periä osakkeenomistajalta ne kustannukset, jotka ylittävät yhtiön muiden huoneistojen alkuperäisten ratkaisujen yhtiölle aiheuttamat keskimääräiset kulut. Näin perittävän kustannuksen suuruudesta päättää yhtiön hallitus. Sikäli kun aiheutuvaa kustannusta ei saada mitattua, hallitus arvioi suoritettavan korvauksen määrän perustuen mahdollisimman tarkkaan arvioon yhtiölle aiheutuvista lisäkustannuksista. Taloyhtiön kiinnitykset: 3 219 800 €.