345 000 €114 m²

Vesirattaanmäki 9 B, Bemböle, Espoo4h+k+2xkph+eril.wc+pesuhuone+s+parveke+terassi

Velaton hinta
345 000 €
Hoitovastike
501,60 € / kk
Asuinpinta-ala
114 m²
Huoneita
4
Kerroksia
3
Rakennusvuosi
2014
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Kaupunginosa
Bemböle
Kaupunki
Espoo

Kaunis ja tilava rivitalokoti rauhallisella ja vehreällä Vesirattaanmäellä.

Tämän kodin pohjaratkaisu taipuu moneen tarpeeseen ja elämäntilanteeseen.

Sisääntulokerroksessa on yhden makuuhuoneen lisäksi erillinen wc-, pesuhuone-/saunatilat sekä vaatehuone. Pesuhuoneessa on myös reilusti tilaa pyykkihuollolle.

Keskikerroksessa sijaitsee keittiö- ja ruokailutila-, kylpyhuone sekä valoisa olohuone, jotka muodostavat avaran ja viihtyisän paikan kotioloista nauttimiseen. Olohuoneesta on käynti aurinkoiselle terassille jonka kautta pääsee myös taloyhtiön suojaisalle pihalle.

Ylimmän kerroksen rauhassa ovat kaksi isompaa makuuhuonetta ja kylpyhuone, jossa on myös varaus pyykinpesukoneelle. Isomman makuuhuoneen yhteydessä olevalta parvekkeelta aukeaa upea panoramanäkymä kattojen yli.

Säilytystilaa tästä asunnosta löytyy runsaasti. Kiinteiden kaappien lisäksi sisääntulokerroksen vaatehuone varmistaa sen, että vaativaankin makuun säilytystilaa on kiitettävästi. Näiden lisäksi huoneistolle kuuluu terassin yhteydessä oleva kylmä varasto sekä erillinen lämmin irtaimistovarastokomero.

Omalla tontilla sijaitseva vuonna 2014 valmistunut 23 asuntoa käsittävä kaukolämmöllä lämpiävä taloyhtiö sijaitsee viihtyisässä ja vehreässä naapurustossa. Yhtiöllä on iso tontti, missä sisäpihan suojissa lapsille löytyy leikkipaikka ja puisto, mitkä mahdollistavat turvalliset pihaleikit perheen pienimmille.

Sijainti on rauhallinen. Lähettyvillä on huikeat ulkoilumaastot mm. Oittaan ulkoilualue joka tarjoaa monipuolisia aktiviteetteja ja tekemistä ympäri vuoden. Oittaan uimaranta toimii kesäisin yhtenä Espoon suosituimpana uimarantana. Lähikauppa Lidl sijaitsee sekin alle kilometrin päässä.

Asunnon yhteydessä mahdollisuus ostaa autokatospaikkaan oikeuttavat osakkeet.

Tervetuloa katsomaan ja kokemaan tämä koti paikan päälle!

Jani Punnala kiinteistönvälittäjä, LKV 044 999 5999 jani.punnala@roof.fi

Get a Roof!

www.roof.fi

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Vesirattaanmäki 9 B, 02740 Espoo
Kaupunginosa
Bemböle
Kohdenumero
80472561
Kerroksia
3
Asuinpinta-ala
114 m²
Tontin pinta-ala
4 764 m²
Kokonaispinta-ala
114 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Yhtiöjärjestyksen mukainen pinta-ala:
- 4h+k 97,0 m²
- sauna, pesuhuone, varasto 17,0 m²
- kokonaisala 114,0 m².
Huoneiston kokoonpano
4h+k+2xkph+eril.wc+pesuhuone+s+parveke+terassi
Huoneita
4
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
3 kk:tta kaupanteosta tai sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin, uuni, liesituuletin (hormi), mikroaaltouuni, astianpesukone ja kiinteät valaisimet. Liesi: Induktioliesi. Työtason materiaali: Puu.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Ulostyönnetty parveke. Parvekkeen suunta: Länsi.
Terassin kuvaus
Osakkaat vastaavat parvekkeiden ja terassien sekä niiden yhteyteen kuuluvien piha-alueiden kunnossapidosta omalla vastuullaan. Kts. yhtiöjärjestyksen koko 4 §.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Pesuhuone/sauna (alakerta).
Kauppaan kuuluva varustus: pyykinpesukone, pesukoneliitäntä, kylpyhuonekaapisto, pyykkikaappi, peili, pesuallas, bideesuihku, 2x suihku, suihkuseinä (kääntyvä), lattialämmitys (vesikiertoinen), sauna.

Kph 1. (keskikerros).
Kauppaan kuuluva varustus: wc-istuin, suihku, suihkuseinä (kääntyvä), allaskaappi, peilikaappi, bideesuihku, kylpyhuonekaappi, lattialämmitys (vesikiertoinen).

Kph 2. (yläkerta).
Kauppaan kuuluva varustus: wc-istuin, allaskaappi, suihku, suihkuseinä (kääntyvä), bideesuihku, peilikaappi, pesukoneliitäntä, lattialämmitys (lattialämmitys), pyykkikaappi. Erillisten WC:n lukumäärä: 1. Erillisen WC:n varusteet: WC-istuin, pesuallas, allaskaappi, bidee-suihku ja kylpyhuonekaappi, peilikaappi.
Säilytystilat
Lisätietoja säilytystiloista: Huoneiston hallintaan kuulu huoneiston terassin yhteydessä oleva kylmä varasto sekä erillinen lämmin irtaimistovarastokomero.
Näkymät
Keittiön-/ruokailutilan ikkuna itään. Olohuone sekä piha-alue länteen.
Tehdyt remontit
Hallituksen kunnossapitotarveselvitys 2025-2029 Kunnossapitohistoria 2025 Huoneistojen palovaroittimet uusittu 2024 Lasten leikkimökki maalattu sekä huonokuntoiset pihakalusteet purettu. 2023 Lasten leikkipaikan kunnostus ja parantaminen talkootöinä (rengaskeinu korjattu ja hiekat vaihdettu) 2023 Huoltomaalaus (parvekkeet: A, B ja D sekä ulko-ovet: B ja D) 2023 Asfaltin paikkakorjaus 2023 Latausinfran rakentaminen (samalla asennettu 15 latausasemaa) 2021 Kiinteistöautomaation sekä vesimittareiden korjauksia 2020 Ilmanvaihtokanavien nuohous 2020 Aitojen ja valojen huoltomaalaus 2018 Ajohidasteet ja liikennepeili 2017 Talonumeroinnin parantaminen 2017 Lasten leikkipaikan kunnostus ja parantaminen 2017 Valaistuksen parantaminen NCC.n toimesta (portaikot)
Palvelut
Lidl Bemböle (etäisyys n. 0,9 km), Kauppakeskus Entresse (etäisyys n. 3,2 km),
K-Supermarket Aurora (etäisyys n. 3,3 km), Ikea Espoo (etäisyys n. 1.5 km), Motonet (etäisyys n. 1,1 km).
Jorvin sairaala (etäisyys n. 1,7 km)
Lisätiedot
Käyttö- ja luovutusrajoitukset: Autokatospaikkoja koskeva lunastusoikeus. Kts. yhtiöjärjestyksen koko 8 §.
Kohde on
Osakehuoneisto
Postitoimipaikka
Espoo
Tietoliikennepalvelut
Saunalahti (Elisa) taloyhtiölaajakaista 25M., taloyhtiölaajakaista 25M kuuluu vastikkeeseen., Asukas tekee oman sopimuksen

Hinta

Velaton hinta
345 000 €
Myyntihinta
341 747,68 €
Neliöhinta
3 026,32 € / m²
Velkaosuus
3 252,32 €

Vastikkeet

Hoitovastike
501,60 € / kk
Pääomavastike
57 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
563,60 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
20 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Muu vastike: 5 € / kk Lisätietoja maksuista: Vesimaksu = vesimaksuennakko 20,00 € / kpl / kk Autopaikkavuokra, lämmin 20,00 € / kpl / kk Autokatos hoitovastike 2,20 € / ap. m² / kk. Yhtiöjärjestyksen mukaan autokatospaikka K3 käsittää 14,0 m², joten hoitovastike autokatospaikan osalta on 30,80 € / kk (14,0 m² x 2,20 € = 30,80 €). Hallituksella valtuudet periä tai jättää perimättä 1-2 kk:n ylimääräinen hoitovastike yhtiön taloudellisen tilanteen niin vaatiessa tai salliessa.

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Espoon Alamylly
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiöön kuuluu: Väestönsuoja (joka toimii normaalioloissa talojen A, B ja D irtaimistovarastona), talovarasto, tekniset tilat, huoneistokohtaiset varastot, piha-alueella sijaitsevat jätteiden syväkeräyssäilöt. Taloyhtiön lisätiedot: Yhtiöjärjestys 4 §: Osakkaat vastaavat parvekkeiden ja terassien sekä niiden yhteyteen kuuluvien piha-alueiden kunnossapidosta omalla kustannuksellaan. Yhtiöjärjestys 5 §: Osakkeenomistaja, jonka huoneistoon on yhtiön rakentamisvaiheessa tai myöhemmin tehty ns. lisä- ja muutostyönä ratkaisuja, jotka poikkeavat yhtiön muiden huoneistojen perusratkaisuista (esim. huoneistoon asennettu takka), vastaa niiden aiheuttamista hoito-, ylläpito- (esim. takan nuohous), kunnostus- ja perusparannuskuluista. Mikäli lisä- ja muutostyöratkaisuista aiheutuu muita kustannuksia yhtiölle, yhtiöllä on oikeus periä osakkeenomistajalta ne kustannukset, jotka ylittävä yhtiön muiden huoneistojen alkuperäisten ratkaisujen yhtiölle aiheuttamat keskimääräiset kulut. Kts. kokonaisuudessaan yhtiöjärjestyksen 4 § ja 5 §. Taloyhtiön kiinnitykset: 4 841 490 €