235 000 €69,5 m²

Ullantorpantie 7 B, Ymmersta, Espoo3 h + k + ph + sauna + lasitettu parveke

Velaton hinta
235 000 €
Hoitovastike
340,55 € / kk
Asuinpinta-ala
69,5 m²
Huoneita
3
Kerros
4 / 5
Rakennusvuosi
2004
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Ymmersta
Kaupunki
Espoo

Ullantorpantie 7:ssä sijaitseva valoisa kolmio on ihanteellinen paikka asua, jos arvostaa hyviä liikenneyhteyksiä ja rauhallista ympäristöä. Tämä 69,5 m2 kokoinen asunto sijaitsee vuonna 2004 valmistuneen talon neljännessä kerroksessa, ja sieltä avautuvat näkymät pihalle sekä kadulle.

Asunnossa on kaksi makuuhuonetta, iso ja toinen hieman pienempi, molemmissa kaapistot. Oma ikkunallinen sauna. Keittiö avautuu tilavaan olohuoneeseen. Lasitettu parveke tuo lisätilaa.

Kauniaisten lähettyvillä olevalla Ymmerstan alueella on erinomaiset palvelut ja liikenneyhteydet. Koivuhovin juna-asema on kävelyetäisyydellä, ja sieltä pääsee Helsinkiin noin 20 minuutissa. Alueella on myös useita bussilinjoja, jotka palvelevat Espoon keskusta, Kauniaisia ja Helsinkiä. Päiväkodit ja koulut ovat lähellä, mikä tekee arjesta sujuvaa lapsiperheille. Ulkoilumaastot lähellä-

Taloyhtiössä on hyvin hoidettu piha-alue ja useita pysäköintipaikkoja, mukaan lukien sähköpistokepaikkoja. Taloyhtiössä on tehty useita kunnostuksia, mikä kertoo kiinteistön hyvästä ylläpidosta.

Mukavaa asumista rauhallisella alueella, jossa kaikki tarvittava on lähellä.

Lisätiedot ja esittelyvaraukset, laura.ruuska@roof.fi 050 584 9766

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Ullantorpantie 7 B, 02750 Espoo
Kaupunginosa
Ymmersta
Kohdenumero
80462957
Kerros
4 / 5
Asuinpinta-ala
69,5 m²
Tontin pinta-ala
1 822 m²
Kokonaispinta-ala
69,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
3 h + k + ph + sauna + lasitettu parveke
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin, astianpesukone, keittiösaareke, uuni ja liesituuletin. Liesi: Induktioliesi. Työtason materiaali: Laminaatti.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu ja ulostyönnetty parveke. Parvekkeen suunta: Luode.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku, suihkuseinä, pesukoneliitäntä, allaskaappi, pesuallas ja peili.
Säilytystilat
Häkkivarasto ja kaapistot
Näkymät
Pihalle ja kadulle.
Tulevat remontit
Yhtiön kunnossapitohankkeet vuodeksi 2025: Viemäreiden kannakointi, energiansäästökartoitus, huoneistojen palovaroittimien kunnon, lukumäärän ja sijoittelun tarkastus sekä uusiminen. Energiansäästökartoitus. Huoneistojen palovaroittimien kunnon, lukumäärän ja sijoittelun tarkastus sekä uusiminen. Yhtiön kunnossapitohankkeet vuosille 2026-2028 Pohja- ja pihaviemäreiden kuvaus ja huuhtelu. Lämmönjakokeskuksen säätölaitteiden uusinta. Lämmönjakokeskuksen uusiminen ja säätölaitteiden uusinta. Lämmityksen perussäätö (= lämmitysverkoston tasapainotus), linjasäätö- ja patteriventtiilit uusinta. Parvekkeiden kuntotutkimus. Parvekkeiden kunnostus pielielementtien osalta. Käyttöveden linjaventtiilien uusiminen ja virtaamien säätö. Varaudutaan ilmanvaihtokoneiden uusimisiin. Hissien kuntoarvio. Märkätilojen kosteuskartoitus. Viemäreiden kuvaus. Lattialämmitystermostaattien uusiminen tarpeen mukaan. Porrashuoneiden valaistuksen ja ohjausjärjestelmän uusiminen. Aluevalaistuksen uusiminen. Märkätilojen kunnostaminen (varaus) Yhtiön kunnossapitohankkeet vuosille 2029-2030 Ilmanvaihtojärjestelmän puhdistaminen, mittaus ja säätö. Salaojien kuvaus ja painehuuhtelu tarvittaessa. Lukijan on huomattava, että edellä luetellut on hallituksen näkemys kunnossapitotarpeista viiden vuoden aikana. Päätökset mahdollisesti käynnistettävien kunnossapitotöiden ja muutostöiden suunnittelusta, toteutuksesta sekä rahoituksesta tehdään yhtiökokouksessa erikseen. Toimenpiteet saattavat aikaistua tai myöhentyä. Myyjä ei vastaa taloyhtiön myöhemmin päättämistä kunnossapito toimenpiteistä ja niistä aiheutuvista huoneistolle tulevista kustannuksista.
Tehdyt remontit
2024 Sisääntuloaulojen seinien maalaus ja akustolevyjen vaihto, vesikaton vuoto (lv-koneen ), pellityksen tiivistys, ilmastointihormien puhdistus, ilmavirtojen mittaus ja säätö, läpivientien tarkastus ja korjaus. 2023 sähköautojen hidaslatauspistokkeet pihapaikoille. 2020-2023 Vuosihuoltokorjauksia. 2019 Ilmalämpöpumppujen (6 kpl) 2017 Julkisivujen elementtisaumojen uusiminen, TR Saumaus Oy. 2016 Elementtisaumojen uusimissuunnittelu, Ins.tsto Tähtiranta. 2014 Ilmastointihormien puhdistus, ilmavirtojen mittaus ja säätö, Constitalotekniikka Oy.
Palvelut
Alueen liikenneyhteydet ovat sujuvat, juna-asema lähellä, aluetta palvelee useat bussilinjat Espoon keskukseen, Kauniaisiin sekä Helsinkiin. Julkinen liikenne palvelee hyvin kaikkina viikonpäivinä myös öisin. B-vyöhykettä eli HSL-lipun hinta edullinen. Autolla lyhyt matka Turunväylälle, Kehä II & III:lle. Juna-asemalla käynnissä remontti liittyen tunnin junaan, parantaa julkisia yhteyksiä entisestään. Päiväkodit alle 100 metrin päässä, kouluun alle 500 metriä, ei mainittavaa liikennettä koulumatkoilla. Kävelymatkan päässä kaksi lähikauppaan ja Kauniaisten ostoskeskuksen kattavat palvelut.
Kohde on
Osakehuoneisto
Kiinteistötunnus
0049-0055-0024-0006
Postitoimipaikka
Espoo
Tietoliikennepalvelut
DNA taloyhtiönetti, Perusnopeus 2

Hinta

Velaton hinta
235 000 €
Myyntihinta
234 982 €
Neliöhinta
3 381,29 € / m²
Velkaosuus
18 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
340,55 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
340,55 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
24 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Lisätietoja maksuista: Autopaikka 26 €/kk, autopaikkavuokra (Ymmersta) 20 €/kk, autohallivuokra 26 €/kk, autopaikkavuokra 1 22 €/kk.

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Espoon Santelipuu
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön kiinnitykset: 2 193 000 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
2004
Huoneistojen lukumäärä
36
Liiketilojen pinta-ala
0 m²
Rakennuksen käyttöönottovuosi
2004
Kerroksia
5
Energialuokka
Energialuokka: D2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 28.01.2033
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen ilmanvaihto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
1 822 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Fluxio Isännöinti Oy, Johanna Remes, asiakaspalvelu@fluxio.fi, 010 339 0533
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Bussipysäkki lähellä ja juna-asema lähellä Ab-vyöhykkeellä. Koivuhovin asema kävelymatkan etäisyydellä. Helsinki n. 20 min junalla. Alueliikenne busseilla.
Kuntotutkimus
Lisätietoja tutkimuksista: 2024 Kuntoarvio, Sustera. 2023 energiatodistuksen päivitys. 2022 vesikaton kuntokatselmus. 2021 salaojajärjestelmien puhdistus, tutkimus ja kuntoselvitys, Kylander Oy, piha-autopaikkojen latausselvitys, Tehomen Oy. 2019 parvekkeiden kosteusselvitys / silmämääräinen arviointi, TL-Tekniset 2017 vesikaton tarkastusraportti, Pelti-Ässät. 2013 suppea rakennustekninen kuntoselvitys, Suomen Talokeskus O