316 000 €72 m²

Tillinmaa 3 C, Tillinmäki, Espoo3 h+k+kph+s

Velaton hinta
316 000 €
Hoitovastike
324 € / kk
Asuinpinta-ala
72 m²
Huoneita
3
Kerroksia
2
Rakennusvuosi
2017
Rakennuksen tyyppi
Paritalo
Kaupunginosa
Tillinmäki
Kaupunki
Espoo

Kaunis ja hyväkuntoinen paritalohuoneisto Tillinmäessä, Espoossa

Tervetuloa tutustumaan tähän viihtyisään ja hyvin pidettyyn paritalohuoneistoon rauhallisella pientaloalueella Tillinmäessä. Kodissa on kaksi makuuhuonetta sekä toimiva pohjaratkaisu, joka sopii erinomaisesti niin pariskunnalle kuin pienelle perheelle.

Alakerrassa sijaitsevat valoisa olohuone, keittiö ja erillinen wc. Olohuoneesta avautuu käynti suurelle lasitetulle terassille, joka toimii lisähuoneena lähes ympäri vuoden.

Yläkerrasta löytyvät molemmat makuuhuoneet, kylpyhuone sekä tilava parveke/terassi. Parvekkeella ja terassilla voit vilvoitella löylyjen jälkeen tai nauttia auringosta rauhassa.

Yhtiö on valinnaisella vuokratontilla. Ostaja voi lunastaa vuokratontin osuuden tulevan yhtiökokouksen jälkeen. Kuukausikulut pienenevät lunastuksen jälkeen.

Hyvin hoidettu yhtiö, autokatospaikat sähköautolatausmahdollisuudella sekä viihtyisä pientaloalue tekevät asumisesta huoletonta. Sijainti tarjoaa hyvät kulkuyhteydet niin autolla kuin julkisilla, ja lähialueelta löytyvät kaikki arjen palvelut. Espoon keskuspuisto sijaitsee lähes takapihalla tarjoten upeat mahdollisuudet ulkoiluun, lenkkeilyyn ja monipuolisiin liikuntaharrastuksiin.

Esittelyt ja lisätiedot: mikko.makela@roof.fi 0408545926

Service also in English

https://roof.fi/valittajat/mikko-makela/

Harkitsetko oman asuntosi myyntiä? Pyydä minut maksuttomalle arviokäynnille sitoumuksetta. Kerron samalla lisää tämän hetkisestä asuntomarkkinatilanteesta, palveluistani. Autan teitä mielelläni!

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Tillinmaa 3 C, 02330 Espoo
Kaupunginosa
Tillinmäki
Kohdenumero
80463160
Kerroksia
2
Asuinpinta-ala
72 m²
Tontin pinta-ala
5 678 m²
Kokonaispinta-ala
72 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi. Pinta-alaa ei ole mitattu SFS 5139 standardin mukaisesti.
Huoneiston kokoonpano
3 h+k+kph+s
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin, liesituuletin, mikroaaltouuni, astianpesukone ja erillisuuni. Liesi: liesitaso. Työtason materiaali: Laminaatti.
Parveke
Kyllä
Terassin kuvaus
Lasitettu terassi. Suunta: lounas. Terassin lasituksen kunnossapitovastuu on osakkaalla.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku, suihkuseinä, peili, lattialämmitys ja bidee-suihku. Erillisten WC:n lukumäärä: 1. Erillisen WC:n varusteet: WC-istuin, pesukoneliitäntä, lattialämmitys, bidee-suihku, allaskaappi, lattiakaivo ja peilikaappi.
Säilytystilat
Lisätietoja säilytystiloista: Terassivaraston lisäksi on verkkovarasto yhtiön vss-tilassa.
Tulevat remontit
2025: Lämmitysverkoston esipaineen tarkastus 2026: Kuntoarvion toteutus 2026 tai myöhemmin: Lattialämmitysjärjestelmän puhdistus- ja säätöurakka, tarpeen mukaan 2026-2027: Puupintojen huoltomaalaus-, huoltopesu- ja suojakäsittelyt tarvittaessa 2027: Palovaroittimien uusinta Lukijan on huomattava, että kunnossapitotarveselvitys on hallituksen näkemys kunnossapitotarpeista viiden vuoden aikana. Päätökset mahdollisesti käynnistettävien kunnossapitotöiden ja muutostöiden suunnittelusta, toteutuksesta sekä rahoituksesta tehdään yhtiökokouksessa erikseen. Kunnossapitotarveselvityksessä mainitut toimenpiteet saattavat aikaistua tai myöhentyä. Myyjä ei vastaa taloyhtiön myöhemmin päättämistä kunnossapito toimenpiteistä ja niistä aiheutuvista huoneistolle tulevista kustannuksista.
Tehdyt remontit
2021: Automaattisen ilmauskoneen (Spirovent) asennus. Takuutarkastus on pidetty 8/23. 2022: Ilmanvaihdon puhdistus ja säätö 2024: Pienimuotoisia puupintojen huoltomaalauksia ja paikkakorjauksia 2024: Rakennusliikkeen takuukorjaukset, parvekkeiden vesikourut. 2024: Palovaroittimien paristot vaihdettu kaikkiin huoneistoihin 2025: Sadevesipumppaamoon uusi ohjauskeskus/anturi
Kiinteistötunnus
049-042-0017-0001
Postitoimipaikka
Espoo
Tietoliikennepalvelut
Elisa laajakaista , 25M, Taloverkko

Hinta

Velaton hinta
316 000 €
Myyntihinta
236 894,59 €
Neliöhinta
4 388,89 € / m²
Velkaosuus
79 105,41 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Valinnainen vuokratontti

Tontin vuokravastike
273,60 € / kk
Kohde sijaitsee valinnaisella vuokratontilla
Osakkaalla on oikeus lunastaa asunto-osakkeisiin kohdistuva tontin osuus taloyhtiölle.

Vastikkeet

Hoitovastike
324 € / kk
Pääomavastike
638,40 € / kk
Tontin vuokravastike
273,60 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
1 236 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
20 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Lisätietoja maksuista: Vedenkulutuksen tasauslaskutus tehdään vuosittain. Autokatosvastike on 31,50€/kk ja autopaikkavastie on 22,50 eur / kk.

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Espoon Vuoriniitty
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiöön kuuluu: Terassivaraston lisäksi on verkkovarasto yhtiön vss-tilassa. Huoneistoissa on Elisa taloyhtiölaajakaista 25M. Taloyhtiön lisätiedot: Osakkeenomistajat ovat velvollisia sallimaan hallinnassaan olevissa huoneistoissa, osakashallinnassa olevissa tiloissa ja huoneistoparvekkeilla sellaiset toimenpiteet, jotka ovat tarpeellisia yhtiön kiinteistön ja rakennuksen huollon, kunnossapidon ja muiden vastaavien toimenpiteiden suorittamiseksi. Osakkeenomistajat eivät ole oikeutettuja tekemään hallinnassaan olevissa tiloissa kuten esimerkiksi parvekkeilla/terasseilla sellaisia korjaus-, kunnossapito- ja peruskorjaustoimenpiteitä tai asentamaan tai rakentamaan niille sellaisia laitteita tai rakenteita, jotka vaikuttavat esim. rakennusten julkisivuun, rakenteisiin, väreihin tai muihin sellaisiin seikkoihin. Yhtiön huoneistojen ja osakashallinnassa olevien muiden tilojen alkuperäisiin rakennussuunnitelmiin kuulumattomien, joko rakennusvaiheen aikana huoneistokohtaisena muutos-/lisätyönä tai osakkeenomistajien jälkikäteen rakentamien tai asentamien/asennuttamien rakenteiden, rakennelmien ja laitteiden osalta on korjaus-, kunnossapito-, huolto-, vahinko- ja muu vastuu kyseisen huoneiston tai tilan hallintaan oikeuttavien osakkeiden omistajalla. Taloyhtiön kiinnitykset: 5 986 476 €