249 000 €51,5 m²

Puolikkotie 6, Matinkylä, Espoo2h+avok+kph+s+las.p

Velaton hinta
249 000 €
Hoitovastike
272,95 € / kk
Asuinpinta-ala
51,5 m²
Huoneita
2
Kerros
3 / 6
Rakennusvuosi
2004
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Matinkylä
Kaupunki
Espoo

Valoisa kaksio Espoon Matinkylässä aivan Ison Omenan tuntumassa

Matinkylän kattavat palvelut, kuten kauppakeskus Iso Omena laajoine kauppoineen, apteekkeineen ja ravintoloineen, löytyvät vain kivenheiton päästä. Metro ja bussiyhteydet sijaitsevat aivan lähellä, mikä tekee liikkumisesta vaivatonta ja sujuvaa.

Viihtyisä 51,5 neliöisen asunnon pohjaratkaisu on käytännöllinen ja avara. U-mallinen keittiö ja olohuone muodostavat yhtenäisen kokonaisuuden, ja asunnon kruunaa lasitettu parveke, joka tuo lisätilaa elämiseen.

Kylpyhuoneen yhteydessä oleva oma sauna tarjoaa täydelliset puitteet rentoutumiseen kiireisen päivän päätteeksi. Kylpyhuoneessa on myös mukavuutta lisäävä lattialämmitys.

Vuonna 2004 valmistunut Asunto Oy Espoon Viikari on hyvin hoidettu taloyhtiö, jossa on huolehdittu säännöllisesti kunnostuksista. Asukkaiden käytössä on monipuolisia yhteisiä tiloja, kuten hissi ja pyörävarasto. Hoitovastikkeeseen sisältyy Telian 10 Mt laajakaistayhteys.

Koti on täydellinen valinta sinulle, joka arvostat vaivatonta arkea ja kaupunkimaisen elämäntyylin tarjoamia etuja.

Ota yhteyttä ja varaa oma esittelyaikasi jo tänään!

Perustiedot

Sijainti
Puolikkotie 6, 02230 Espoo
Kaupunginosa
Matinkylä
Kohdenumero
1402286
Kerros
3 / 6
Asuinpinta-ala
51,5 m²
Tontin pinta-ala
1 931 m²
Kokonaispinta-ala
51,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Isännöitsijäntodistuksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
2h+avok+kph+s+las.p
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Heti vapaa.
Keittiön varusteet
Jääkaappi/pakastin (ostettu 2023), keraaminen liesi, liesikupu/-tuuletin, astianpesukone (ostettu 2020). Lattia: Vinyylilankku. Seinät: Laatta
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Lasitettu parveke. Parvekkeen ilmansuunta: Pohjoinen. Kunnossapitovastuu: Parvekelasitus on yhtiön vastuulla.
Kylpyhuoneen varusteet
Suihku, peilikaappi, kiinteät valaisimet, kylpyhuonekaapisto, pesukoneliitäntä, lattialämmitys, sähkösauna. Lattia: Laatta . Seinät: Laatta
Säilytystilat
Muu erillinen varasto. Kaapistot eteisessä ja makuuhuoneessa
Näkymät
Pihalle
Tulevat remontit
Kunnossapitotarve seuraavan viiden vuoden aikana (3.6.2025): - Pihakansirakenteen kunnon seuranta Julkisivut: Julkisivun pesu - Parvekerakenteiden vedenohjauksen ja elementtisaumauksen ja rännin tiivisteiden seuranta ja uusiminen tarvittaessa - Ovien ja ikkunoiden käynnin tarkastus, sekä tiivisteiden uusiminen - Bitumihuopakaton huoltopuhdistus - Märkätilojen huoltopuhdistus - Autohallin valumien seuranta ja tarvittavat toimenpiteet, valaistuksen uusiminen porrashuoneissa ja muissa yhteisissä tiloissa - Lämmönvaihtimen uusiminen, patteriventtiilien uusiminen - Pohjaviemärin huuhtelu ja salaojien kuvaus - Poistoilmapuhaltimen uusiminen - Hissien peruskorjaus - VAK-keskuksen uusiminen (Lämmönvaihtimen uusimisen yhteydessä)
Tehdyt remontit
2019 uusittu vinyylilankkulattia koko huoneistoon. Muutostöistä ilmoitettu taloyhtiölle: ei tiedossa. Edellämainittuihin toimiin liittyvät suunnitelmat ja asiakirjat ovat toimeksiantajalla: ei tiedossa. Suoritetut korjaukset yhtiökokouksessa 3.6.2025 esitetyn mukaisesti: 2024 A-rapun hissin taajuusmuuntajan vaihto 2024 Kylpyhuoneen kopolaattojen injektointi 12:ta asunnossa 2023 Sähköautonlatausurakka 2022 A-rapun huippuimurin, sähkömoottorin ja kammiopuhaltimen korjaus 2022 Väestönsuojan ja hissien lankapuhelimen päivitys gsm 2022 Ilmanvaihtojärjestelmän puhdistus ja tasapainoitus sekä tuloilmasuodattimien vaihto 2022 Märkätilojen kuntokartoitus 2021 Asfalttipaikkaus 2021 Katon läpivientien saumaus 2021 Kuntoarvio + PTS Sitowise 2020 Väestönsuojan tiiveyskoe 2020 Aitojen huoltomaalaus 2020 Paineentasausventtiilin asennus 2020 Autohallin aksiaalipuhaltimen uusiminen (yhdessä Keltakanelin kanssa) 2020 B-rapun katolta tulevan sadevesiviemärin sukitus vesivahingon ehkäisemiseksi 2020 Turvajärjestelmien korjaus (väestönsuojan tiiveyskoe tehty ja varusteet uusittu) 2019 Porrashuoneiden seinien huoltomaalaus 2019 Autohallin valaistimien uusiminen LED-valaisimiksi 2019 Sähköautojen latausselvitys 2017 Julkisivujen elastiset saumat 2015 Pihan kunnostus 2015 Parvekelasien huolto 2013 Ilmanvaihtojärjestelmän huolto 2012 Terassiaitojen maalaus
Asunnossa sauna
Kyllä
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Koulut: Useista kouluja alueella n. 2 km; Päiväkodit: Useita päiväkoteja alueella n. 1 km; Ruokakaupat: Kauppakeskus Iso Omena tien toisella puolella jossa mm. Citymarket, Prisma, apteekki, terveysasema, HUS-laboratorio, kirjasto, ravintoloita, metro ja paljon muuta., n. 0,1 km

Velaton hinta
249 000 €
Myyntihinta
249 000 €
Neliöhinta
4 834,95 € / m²
Lainalaskuri

Vastikkeet

Hoitovastike
272,95 € / kk
Pääomavastike
26 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
298,95 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Perusmaksu. 29 € / kk
Muut kustannukset
Hissien peruskorjauksen lainaosuus 26,49 €/ neliö = 1365,24 €. Jos osakas ei maksa lainaosuutta pois, 1.5.2026 lähtien peritään pääomavastiketta 0,505 €/neliö. Sähkölasku ollut keskimääräisesti 32 € / kk Taloyhtiön Telia 10 MT laajakaistan kuukausimaksu sisältyy hoitovastikkeeseen. Yhtiökokous 3.6.2025 päätti valtuuttaa hallituksen taloudellisen tilanteen niin vaatiessa tai salliessa enintään 2 kk hoitovastikkeen perimiseen tai perimättä jättämiseen, sekä että hallitukselle myönnetään valtuus tarkistaa ja muuttaa osakkailta perittävien pääomavastikkeiden määriä, mikäli lainan koron muutokset sitä edellyttävät. Valtuutukset ovat voimassa seuraavaan varsinaiseen yhtiökokoukseen saakka.

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Espoon Viikari
Lisätietoa taloyhtiöstä
- Lunastusoikeus koskee autohallipaikkoja ks. yj §14. - Hallinnanjakosopimus 7.2.2003 Asunto Oy Espoon Keltakanelin kanssa. - Yhtiöllä luotollinen tili joka avattu sähköautonlatausurakkaa varten joka muutettu lainaksi hankkeen valmistumisen jälkeen ja käsitellään hoito-/pääomavastikkeella katettavana lainana. Luotollisen tilin maksimi käyttövara on 60 000 € ja sitä käytetään hankkeen kustannusten verran. ARA tukenut sähköautonlatausurakkaa summalla 30 467 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
2004
Rakennuksen käyttöönottovuosi
2004
Kerroksia
6
Rakennusmateriaali
Pääasiallinen rakennusmateriaali: Betoni