359 000 €90,5 m²

Kalakontintie 3 B, Matinkylä, Espoo4h, k, s, 2 x kph, varasto

Velaton hinta
359 000 €
Hoitovastike
434,40 € / kk
Asuinpinta-ala
90,5 m²
Huoneita
4
Kerroksia
2
Rakennusvuosi
1998
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Kaupunginosa
Matinkylä
Kaupunki
Espoo

Tämä Espoon Matinkylässä sijaitseva rivitalon päätyhuoneisto tarjoaa ihanteelliset puitteet asumiseen. Asunto on kahdessa kerroksessa ja siinä on neljä huonetta, keittiö, sauna, kaksi kylpyhuonetta sekä todella tilava varastotila. Olohuoneesta on käynti suojaisalle terassille ja piha-alueelle, jossa voi nauttia rauhallisista hetkistä vehreässä ympäristössä. Alakerran kylpyhuone on remontoitu vuonna 2020, muilta osin huoneisto on lähes alkuperäisessä kunnossa. Huolella asuttu ja siististi pidetty koti.

Taloyhtiön yhteinen piha-alue on viihtyisä ja siellä on lasten leikkipaikka. Alueella on hyvät liikenneyhteydet: Lähin bussipysäkki on vain 300 metrin päässä, ja Matinkylän metroasema sekä Kauppakeskus Iso Omena ovat kävelymatkan päässä. Kauppakeskus tarjoaa kattavat palvelut, kuten erikoisliikkeet, päivittäistavarakaupat, ravintolat ja viihdepalvelut. Asunnon sijainti on erinomainen myös ulkoilun ystäville, sillä Matinkylän upeat rantaraitit ja uimarannat ovat lähellä. Alueella on myös useita kouluja ja päiväkoteja, mikä tekee siitä erityisen houkuttelevan perheille.

Tartu tilaisuuteen ja tule tutustumaan tähän viihtyisään kotiin, joka tarjoaa mukavat puitteet asumiseen päättyvän tien päässä. Esittelyt vain sopimuksen mukaan. Soita ja varaa oma esittelyaikasi. Myyntiä hoitaa Eija Rouvali 044-770-7-770

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Kalakontintie 3 B, 02230 Espoo
Kaupunginosa
Matinkylä
Kohdenumero
80456568
Kerroksia
2
Asuinpinta-ala
90,5 m²
Tontin pinta-ala
8 348 m²
Kokonaispinta-ala
90,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi. Espoon kaupungin rakennus- ja huoneistorekisteriotteen mukaan asuinpinta-ala on 90m².
Huoneiston kokoonpano
4h, k, s, 2 x kph, varasto
Huoneita
4
Kunto
Tyydyttävä
Lisätietoa vapautumisesta
3kk kaupanteosta tai sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Kaapistot, jääkaappi / pakastinyhdistelmä, keraaminen liesi, liesituuletin, astianpesukone, seinät välitilalaatta, lattia parkettia.
Terassin kuvaus
Piha-alueella terassi.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Alakerrassa saunan yhteydessä ikkunallinen kylpyhuone, suihku, kääntyvät suihkuseinät, wc-istuin, peilikaappi,
seinät laatoitettu, lattia laatoitettu, mukavuuslattialämmitys.
Yläkerrassa kylpyhuone, suihku, suihkuseinä, peilikaappi, allaskaappi, wc-istuin, seinät laatoitettu, lattia laatoitettu, mukavuuslattialämmitys.
Säilytystilat
Lisätietoja säilytystiloista: Huoneiston alakerrassa todella tilava ja lämmin varastotila, makuuhuoneissa kaapistoja, taloyhtiössä verkkokomero ja urheiluvälinevarasto.
Näkymät
Taloyhtiön piha-alueelle.
Tulevat remontit
Kunnossapidonperiaateohjelma vuodelle: 2026 2026- Jäte- ja sadeveden pohja- ja pihaviemärien ja salaojien painehuuhtelu sekä kuvaus 2026- Piha-aitojen huoltomaalaus sekä lahovauriokorjaukset 2026- Ovien tiivisteiden vaihto 2026- Leikkialueen turvatarkastus (tehdään joka vuosi) 2026- Rännien puhdistus (tehdään joka vuosi) 2026 Hankesuunnittelu: Huoneistojen yläkerran suihkuhuoneiden peruskorjaus 29 kpl, varaudutaan yläkerran suihkuhuoneiden peruskorjaukseen Kunnossapidonperiaateohjelma vuosille 2027-2030 Huoneistojen yläkerran suihkuhuoneiden peruskorjaus 29 kpl Lukituksen uusiminen. Harkitaan lukituksen uusimista suojattuun järjestelmään Antenniverkon korjaus Ilmanvaihtojärjestelmien puhdistus ja säätö Huippuimurien uusiminen Korvausilmaventtiilien suodattimien vaihto Vesi- viemäri- ja lämmitysjärjestelmien kuntotutkimus Jäteveden pihaviemärien kunnostus Julkisivujen kuntotutkimus Kunnossapidonperiaateohjelma vuosille 2030-2034 Julkisivun puuosien huoltomaalaus Jäte- ja sadeveden pohja- ja pihaviemärien ja salaojien painehuuhtelu Ilmanvaihtojärjestelmien puhdistus ja säätö Korvausilmaventtiilien suodattimien vaihto Väestönsuojan tiiveyskoe Energiatodistuksen uusiminen Palovaroittimien uusinta
Tehdyt remontit
2009- piha-aitojen huoltomaalaus 2010- pesutilojen silikonikorjauksia 2011- F-talon varastojen huoltomaalaus 2011- kattoturvatuotteiden uusiminen 2013- 10-vuoden energiatodistuksen laatiminen 2014-Pergoloiden purku DE talot 2014- ovikatosten asennus D- ja E taloihin 2015- asvalttien paikkakorjauksia 2015- lukituksen uusiminen (Sento) 2015- Alakerran pesutilojen peruskorjaus E21 2015- yläkerran suihkuhuoneiden peruskorjaus E21 2015- korvausilmaventtiilien suodattimien vaihto 2015- lämmitysverkoston säätö 2017- leikkialueen kunnostus 2017- pysäköintialueen portaikon ja kaiteen korjaus 2017- Molok jätejärjestelmän hankkiminen 2017- entisen jätekatoksen muuttaminen varastotilaksi 2017- G31 huoneiston vesivaurioiden korjaus 2017- G27 huoneiston lämpövuodon korjaus 2017- väestönsuojan valaistuksen uusiminen 2019- autopaikkojen maalaus 2019- liukumäen kunnostus 2019- huoneistopihojen sivuaitojen maalaus 2019- piha-aitojen maalaus 2019- DNA:n valokuituliittymä talojakamoon 2020- asvalttien paikkakorjauksia 2020- kaikkien huoneistojen alakerran pesutilojen peruskorjaus (ei E21) 2020- yläkerran suihkuhuoneiden peruskorjaus D18 2021- D- ja E-talon tukimuurin uusiminen 2021- jäte- ja sadeveden pohja- ja pihaviemäreiden ja salaojien painehuuhtelu ja huoltotarkastus 2022- F-talon varastojen huoltomaalaus 2022- Norjanangervojen istutus tukimuurin päälle rinteeseen 2022- julkisivujen puuosien huoltomaalaus 2022- ilmanvaihtojärjestelmien puhdistus ja säätö 2022- korjausilmaventtiilien suodattimien vaihto 2022- lämmönvaihtimen uusiminen (Fortum Liisi) 2022- sähköautojen latauslaitteiden hankkiminen kaikkiin autopaikkoihin 32+4 (3,7kW/ap) 2022- väestönsuojan 10v. tiiveyskoe ja varusteiden tarkastus 2023- julkisivujen elastisten saumojen uusiminen 2023- tiilikatteiden pesu ja pinnoitus 2023- tiilikaton harjatiivisteen asennus Ilmalämpöpumput (osakkaiden vastuulla) A1, A3, B10, C13, C14, D18, E21, E22, F26, G27, G29 Markiisikatokset (osakkaiden vastuulla) A1, A2, A3, A4, A5, A6, B7, B8, B9, B10, C11, C12, C13, D18, E22, F23, F24, F25, F26, G27, G28, G29, G30, G31, G32 2023- patteriventtiilien uusiminen ja lämmitysverkoston säätö 2023- energiatodistuksen uusiminen 2024- leikkialueen kunnostus 2024- palovaroittimien asennus huoneistoihin 2025- jätevesiputken tonttiputken halkeaman sukitus 2025- latausinfran hankesuunnittelu
Palvelut
Palvelut: Kauppakeskus Ison Omenan kattavat palvelut noin 800m.
Runsaat valikoimat erikoiskauppoja, päivittäiskauppoja, Prisma, Citymarket, Lidl Supermarket, apteekit, kahvilat, ruokapaikat, elokuvateatteri, kirjasto, kela ja paljon muita palveluja saman katon alla.

Paikallistiedot: Uimahalli on Kauppakeskus Ison Omenan rakennuksessa, Matinkylän upeat rantaraitit uimarantoineen suhteellisen lähellä. Lyhyt matka myös Matinkylän jalkapallokentälle, jäähalliin sekä lisäksi myös kuntosalit on alueella hyvin saavutettavissa.
Kohde on
Osakehuoneisto
Postitoimipaikka
Espoo

Hinta

Velaton hinta
359 000 €
Myyntihinta
343 841,16 €
Neliöhinta
3 966,85 € / m²
Velkaosuus
15 158,84 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
434,40 € / kk
Pääomavastike
153,85 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
590,65 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
27 € / kk
Muut kustannukset
Muu vastike: 2,40 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Espoon Lohikontti
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiöön kuuluu: Ulkoiluvälinevarasto, taloyhtiössä lämmin varastotila, väestönsuoja. Ilmanvaihtojärjestelmä: Koneellinen poisto, Antennijärjestelmä: Kaapeli tv.
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Rakennusvuosi
1998
Huoneistojen lukumäärä
32
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1998
Kerroksia
2
Rakennusmateriaali
Betoni
Kattomateriaali
Tiili
Kattotyyppi
Harjakatto
Energialuokka
Energialuokka: D2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 11.01.2033
Energiatodistus
Kyllä
Tontin koko
8 348 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Matinkylän Huolto Oy, Lasse Erjamo, lasse.erjamo@matinkylanhuolto.fi, 09 804 631
Kaavoitustiedot
Espoon kaupunki 09-816 21. Tiistilänlaakson alueella on vireillä asemakaavan muutos. Asemakaavan tavoitteena on mahdollistaa asumista palveluita.
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Bussi pysäkki taloyhtiön läheisyydessä n 300m. Metroasema Matinkylässä Kauppakeskus Iso Omena, kävellen noin 800m.
Pihan kuvaus
Taloyhtiöllä viehättävä piha-alue joka sijaitsee taloyhtiön rakennusten välissä. Täällä on lasten leikkipaikka.

Pysäköintitilan kuvaus
Taloyhtiön autopaikat: Autopaikkoja 32 = jokaiselle huoneistolle 1 kpl 4 kpl ylimääräisiä paikkoja sekä tämän lisäksi 10 kylmäpaikkaa. Lisätietoja huoneiston autopaikasta: Jokaiselle huoneistolle on yhtiössä yksi sähköpistoke autopaikka, joka on merkitty huoneistonnumerolla.