255 831 €36,5 m²

Kalastajantie 27 E 51, Matinkylä, Espoo2h+kt

Velaton hinta
255 831 €
Asuinpinta-ala
36,5 m²
Huoneita
2
Kerros
4 / 5
Rakennusvuosi
2027
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Matinkylä
Kaupunki
Espoo

Upouusi kaksio ja valtava eteläparveke

Tiistilään kohoava Espoon Tiira tarjoaa ainutlaatuisen mahdollisuuden, kun haluat elää lähellä luontoa, muttet luopua sujuvasta arjesta.

Keittiö ja oleskelutilat

Kodin ehdoton herkku on koko asunnon levyinen, lasitettu eteläparveke, jonka näkymät avautuvat kohti vehreää luontoa. Keittotilassa on tyylikkäät Puustellin kalusteet ja Electroluxin kodinkoneet, kuten kalustemikro, kalustepeitteinen astianpesukone ja induktioliesi. Eteisen ja makuuhuoneen kaapistojen suojana on tilaa säästävät liukuovet. Lattialämmitys ja varaus viilentävälle ilmalämpöpumpulle tuovat lisämukavuutta asumiseen.

Kylpyhuone

Kylpyhuoneessa on puhtaanapitoa helpottava seinä-wc-istuin, kirkkaat kääntyvät suihkuseinät, pyyhekuivan, pyykkikaappi ja vetolaatikollinen allaskaluste. Pesutornille on tilavaraus.

Yhteistilat ja autopaikat

Luontoon rajautuvalla korttelipihalla on mukava viettää aikaa kuntoillen, viljellen, leikkien tai leppoisasti rentoutuen. Asukkaiden yhteiseen käyttöön tulee lisäksi kaksi talosaunaa, vilvoitteluterassi sekä pesutupa. Osakkeina myytävät autopaikat sijoitetaan pihakannen alle pysäköintihalliin, josta pääsee mukavasti kuivin jaloin hissillä omaan kotikerrokseen. Jokainen autopaikka on varustettu sähköauton latausvalmiudella.

Kodin maksuaikataulu

Kauppahinta maksetaan erissä rakentamisen etenemisen mukaan. Tarkemmat tiedot löytyvät kohteen myyntihintaluettelosta, jonka saat asuntomyynnistämme. Kohde sijaitsee omalla tontilla, jolloin asunnon velaton myyntihinta sisältää tontin osuuden.

Taloyhtiön tiedot

Luonnonläheistä asumista omalla tontilla

Aamukahvi omalla parvekkeella linnunlaulun soidessa, mukavat kokkaushetket tasokkaasti varustellussa keittiössä ja korkeista ikkunoista avautuvat näkymät – Tiirassa pääset kokemaan uudisasumisen mukavuudet vehreän luonnon syleilyssä ja kivenheiton päässä kattavista palveluista.

Omalle tontille kohoava Espoon Tiira tuo Tiistilän rauhalliseen naapurustoon 58 uutta Bonava-kotia. 4- ja 5-kerroksiset kotitalot kätkevät sisäänsä monipuolisen huoneistovalikoiman yksiöistä aina neljän huoneen perheasuntoihin ja toisiinsa yhdistettäviin Duo-koteihin. Ympäröivän luonnon kauneudesta pääsee nauttimaan suurilla, lasitetuilla parvekkeilla ja ylimmän kerroksen hulppeilla kattoterasseilla. Täällä moderni asuminen ja luonnon tarjoama rauha kohtaavat ainutlaatuisella tavalla.

Perustiedot

Kaupunginosa
Matinkylä
Kohdenumero
70085459
Kerros
4 / 5
Asuinpinta-ala
36,5 m²
Huoneiston kokoonpano
2h+kt
Huoneita
2
Kunto
Uusi
Lisätietoa vapautumisesta
Arviolta 12/2027

Velaton hinta
255 831 €
Myyntihinta
128 031 €
Lainaosuuden maksu
Kyllä
Neliöhinta
7 009,07 € / m²
Velkaosuus
127 800 €
Lisätietoa velkaosuudesta
Yhtiölainan laina-aika on noin 20 vuotta.
Pääomavastikearvio laskettu 3,0 % korkoarvion mukaan (sis. viitekoron ja marginaalin).
Lainassa on n. yksi (1) lyhennysvapaa vuosi.
Todellinen perittävä vastike määräytyy kulloisenkin korkotason perusteella. Pääomavastikearvio päivitetään myynnin alkaessa.
Kohde on yhtiölainoitettu
Taloyhtiölainasta on vastuussa jokainen osakas. Jos lainaa koskevia pääomavastikkeita ei saada joidenkin asuntojen osalta muutoin perittyä, maksuvelvollisuus voi langeta viime kädessä muille osakkaille.

Vastikkeet 30.06.2027-30.06.2028
Vastikkeet lyhennysvapaalla kaudella. Pääomavastikearvio päivitetään myynnin alkaessa.

Hoitovastike
167,90 € / kk
Pääomavastike
323,76 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
491,66 € / kk

Vastikkeet 01.07.2028 alkaen

Hoitovastike
167,90 € / kk
Pääomavastike
884,66 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
1 052,56 € / kk
Lisätietoa vastikkeista

Pääomavastiketta peritään, jos et maksa pois asuntokohtaista osuutta taloyhtiölainasta.

Rakennusvuosi
2027
Kerroksia
5