397 800 €87,5 m²

Marinkallio 16 A 1, Kivenlahti, Espoo4h+kt+s

Velaton hinta
397 800 €
Varaustilanne
Vapaa
Asuinpinta-ala
87,5 m²
Huoneita
4
Kerros
1 / 8
Rakennusvuosi
2026
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Kivenlahti
Kaupunki
Espoo

Luonnonvaloa ja merimaisemia Kivenlahden Marinrannassa

Hyödynnä turvallisen asuntokaupan edut 1.3.–31.5.2026! Maksat kaupanteossa vain 5 % asunnon velattomasta hinnasta normaalin 20 % sijaan, ja loput vasta kodin valmistuessa. Jos vanha asuntosi on myymättä muuton koittaessa, maksamme kaikki uuden kotisi vastikemaksut jopa 12 kk, jolloin vältyt päällekkäisiltä asumiskuluilta. Etu koskee vain uusia kauppoja, eikä sitä voi yhdistää muihin tarjouksiin. Kysy lisää YIT Asuntomyynnistä!​

Nauti viiden tähden ranta-asumisesta tyylikkäässä korttelissa meren ja metroaseman lähellä! Hankkiessasi Vestasta A-energialuokan kodin saat enemmän kuin asuntosi neliöt. Käytössäsi ovat myös korttelin lounge, kuntoilutila, kolme saunaa sekä –hotellitasoinen vierashuone!

Korttelin korkeimmalle kohdalle tulevan Vestan asunnoissa on merelle päin avautuva tilava lasitettu parveke. Huomioimme kotien suunnittelussa asiakkaidemme toiveet avaruudesta ja luonnonvalosta. Suurien ikkunapintojen lisäksi parvekkeelle on liukulasiovi. Toimivissa huoneistoissa on avarat oleskelutilat, parkettilattiat, avokeittiö integroituine kodinkoneineen ja reilusti säilytystilaa.

Lähipalvelut ovat Marinrannassa hyvät. Kauppakeskus Lippulaivaan pyöräilet vartissa. Saunalahteen pääset bussin kyydissä 10 minuutissa. Vuonna 2027 avautuvaan Kiviruukin Lukioon on lyhyt kävelymatka. Läheiseltä Länsiväylältä ajat omalla autolla nopeasti kehäteille ja valtaväylille.

Tutustu Vestan monipuoliseen laatukotien valikoimaan. Monessa asunnossa on esteettömät merimaisemat ja suurimmassa osassa oma sauna! Autamme sinua kodin hankinnan jokaisessa vaiheessa. Lue lisää matkasta uuteen YIT Kotiin kanssamme.

Vestan asukkaana käytössäsi on helppokäyttöinen YIT Plus-palvelu. Sen avulla hankit elämääsi helpottavia palveluita ja pysyt ajan tasalla kotisi ja taloyhtiösi asioista. Palvelun tunnukset saat kaupanteon yhteydessä. https://www.yit.fi/asunnot/asumisen-palvelut/yit-plus

Perustiedot

Kaupunginosa
Kivenlahti
Kohdenumero
PDFI123099
Kerros
1 / 8
Asuinpinta-ala
87,5 m²
Tontin pinta-ala
946 m²
Kokonaispinta-ala
87,5 m²
Huoneiston kokoonpano
4h+kt+s
Huoneita
4
Kunto
Uusi
Vapautuu
30.11.2026

Velaton hinta
397 800 €
Myyntihinta
198 900 €
Neliöhinta
4 546,29 € / m²
Valinnaisen vuokratontin lunastusosuus
71 055,93 €

Valinnainen vuokratontti

Tontin vuokravastike
315 € / kk
Vuokratontin lunastusosuus
71 055,93 €
Kohde sijaitsee valinnaisella vuokratontilla
Osakkaalla on oikeus lunastaa asunto-osakkeisiin kohdistuva tontin osuus taloyhtiölle.

Vastikkeet

Hoitovastike
393,75 € / kk
Pääomavastike
589,54 € / kk
Tontin vuokravastike
315 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
1 298,29 € / kk

Muut maksut

Vesimaksu
22 € / kk
Rahoitusmuoto
Laina-aika 25 v (1+24), korko 12 kk:n euribor 2,184% (8.9.2025)+marg. 1,16%=3,344%. 1. asumisvuotena maksetaan korkoa, 1. lyhennys 30.5.2028. Yhtiöllä on lunastettava vuokratontti, josta mahd. lunastaa huoneistokoht. osuuksia vuosittain (joko kokonaan tai puolet). Tontinlunastushinta on arvio, joka tark. lunastushetken vahvistettuun elinkustannusindeksiin. Lunastushintaan lisätään varainsiirtovero 3%, muut lunastuksesta aiheutuvat kulut mm. kaupanvahv. palkkio, lainhuud.kulut. Tontinvuokravastike korotetaan vuosittain elinkustannusind. muk. Lunastushinnat arvioitu valmistumisajankohtaan.

Talon ja tontin tiedot

Valmistumisaika
2026-11-30
Uudiskohde
Kyllä
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Espoon Vesta
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
2026
Huoneistojen lukumäärä
30
Kerroksia
8
Hissi
Kyllä
Energialuokka
A2018
Tontin koko
946 m²
Tontin omistus
Valinnainen vuokratontti
Kohde sijaitsee valinnaisella vuokratontilla

Tilat ja materiaalit

Yhteiset tilat
Irtaimistovarasto, Lastenvaunuvarasto, Ulkoiluvälinevarasto, Kuivaushuone, Tekniset tilat, Väestösuoja