199 000 €62 m²

Pätsiniementie 11 A, Toijala/Keskusta, Akaa2h+tupak+s+lasit.p

Velaton hinta
199 000 €
Hoitovastike
186 € / kk
Asuinpinta-ala
62 m²
Huoneita
3
Kerros
2 / 9
Rakennusvuosi
2022
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Toijala/Keskusta
Kaupunki
Akaa

Asunto Oy Akaan Kinon Kulma – Moderni kolmio Toijalan ytimessä

Keskeinen sijainti Toijalan palveluiden ja liikenneyhteyksien tuntumassa takaa vaivattoman ja huolettoman asumisen.

Nyt tarjolla laadukas 62 m² kulmahuoneisto vuonna 2022 valmistuneesta taloyhtiöstä. Asunto sijaitsee toisessa kerroksessa. Tässä kodissa avara tupakeittiö on toimiva yhdistelmä oleskelua, ruokailua, ruoanlaittoa ja vaikkapa musisointia. Makuuhuoneita on kaksi. Taloyhtiön suunnittelussa on panostettu mahtavan kokoisiin parvekkeisiin, ja myös tässä asunnossa se on hulppea: koko asunnon levyinen ja tietenkin lasitettu. Arjen sujuvuutta lisää oma sauna, ja toinen asunnon vessoista on käytännöllisesti erillisenä.

Asumismukavuudesta huolehtii ekologinen maalämpö vesikiertoisella lattialämmityksellä. Huoneistossa on myös viilennystoiminto, joka pitää kodin lämpötilan miellyttävänä kesähelteilläkin.

Asunto Oy Akaan Kinon Kulma sijaitsee omalla tontilla (hallinnanjakosopimus) paraatipaikalla. Toijalan rautatieasema sijaitsee vastapäätä, ja sieltä lähtee päivittäin yli 90 junavuoroa. Myös kaikki keskustan palvelut – elokuvateatteri mukaan lukien – löytyvät lyhyen kävelymatkan päästä.

Asunnon oston yhteydessä on mahdollista ostaa erillisinä osakkeina joko autokatospaikka tai sähköpistokkeellinen pihapaikka. Huoneisto on vuokrattu toistaiseksi voimassa olevalla sopimuksella, joten kohde sopii erinomaisesti myös sijoittajalle valmiin vuokralaisen ansiosta.

Yhteydenotot ja esittelyt: Pirkanmaan Asuntoykkönen Oy LKV Kiinteistönvälittäjä LKV, kaupanvahvistaja Anne Tuusa 040 505 1564

Perustiedot

Sijainti
Pätsiniementie 11 A, 37800 Akaa
Kaupunginosa
Toijala/Keskusta
Kohdenumero
20047253
Kerros
2 / 9
Asuinpinta-ala
62 m²
Kokonaispinta-ala
62 m²
Pinta-alojen lisätiedot
yhtiöjärjestyksen mukainen, isännöitsijäntodistuksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
2h+tupak+s+lasit.p
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
sopimuksen mukaan
Keittiön varusteet
Liesi: induktio, erillisuuni. Työtasot: laminaatti. Kylmäsäilytys: jääkaappi/pakastin. Varustus: mikroaaltouuni, astianpesukone, liesituuletin / suodatin.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Tyyppi: lasitettu. Suunta: etelä
Kylpyhuoneen varusteet
Varustus: suihkuseinä, pesukoneliitäntä, wc-istuin, suihku, peilikaappi, kylpyhuonekaapisto. Erillisen WC:n kuvaus: Erilliswc:ssä allaskaappi sekä peilikaappi. Varustus: peilikaappi, bidee-suihku.
Säilytystilat
kellarikomero
Tulevat remontit
2025 Huoneistojen ulko-ovien säätäminen
Tehdyt remontit
TALOYHTIÖSSÄ: 2024 Valvontakameroiden asennus piha-alueelle
Lisätiedot
Yhtiö omistaa puolet tontista (§) 6128 m2. Hallinnanjakosopimus yhdessä As Oy Akaan Kinon Aseman kanssa. Hallinnanjakosopimuksen mukaan yhtiöllä As Oy Akaan Kinon Aseman kanssa yhteisesti käytettäväksi sovittu leikki- ja grillipiha kalusteineen.
Kohde on
Osakehuoneisto
Tietoliikennepalvelut
laajakaista

Hinta

Velaton hinta
199 000 €
Myyntihinta
85 036,04 €
Lainaosuuden maksu
Kyllä
Neliöhinta
3 209,68 € / m²
Velkaosuus
113 963,96 €
Lunastuspykälä
Lunastusoikeus osakkailla
Lisätietoa velkaosuudesta
Rakennusaikainen laina, lainan saldo 1785984,84 €/30.4.2026, korkosid. 12 kk Euribor + a,45 %, Tasalyhenteinen. Lainan arvioitu päättymispäivä 30.11.2044

Vastikkeet

Hoitovastike
186 € / kk
Pääomavastike
620 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
818,30 € / kk
Lisätietoa vastikkeista

Muu vastike: Tietoliikennevastike 12,30 €/huoneisto

Muut maksut

Vesimaksu
20 € / kk
Vesimaksun lisätiedot
oma mittari
Muut kustannukset
Muut maksut: Vesimaksu huoneistokohtaisen mittauksen mukaisesti: kylmä vesi 5 €/m3 ja lämmin vesi 12 €/m3. Vesimaksuennakko 20 €/kk.Luovutusrajoitus: Yhtiöjärjestys 19 § Lunastuslauseke: Osakkeenomistajalla on Asunto-osakeyhtiölain 2 luvun 5 :ssä mainittu oikeus lunastaa autokatospaikka- tai autopaikkaosake, mikäli omistusoikeus osakkeeseen siirtyy toiselle muutla omistajalta kuin yhtiöltä. Lunastusoikeutta ei kuitenkaan ole, jos: a) osakkeen saaja on yhtiön nykyinen osakkeenomistaja b) osakkeen saaja on edellisen omistajan perintökaaren (40/1965) 2 luvussa tarkoitettu sukulainen tai aviopuoliso, tai c) osake on saatu testamentin perusteella. Lunastajan on lunastettava kaikki samalla kaupalla siirtyneet autokatospaikka- ja/tai autopaikkaosakesarjat.

Rakennusvuosi
2022
Huoneistojen lukumäärä
42
Kerroksia
9
Energialuokka
B2018 Viimeinen voimassaolopäivä 6.4.2031
Energiatodistus
Kyllä
Kiinteistön antennijärjestelmä
kaapeli-tv
Kiinteistönhoito
huoltoyhtiö. Kiinteistönhoidon lisätiedot: Suomen puhtaanapito- ja kiinteistöpalvelu Oy 0505430139 Lapintie 4, 37830 Akaa info@suomenpk.fi
Isännöinti
Retta Isännöinti Oy, Tampere Isännöitsijä Olli-Pekka Varis 010 228 0082 Olli.Varis@retta.fi Pyhäjärvenkatu 5 A, 3. krs, 33200 Tampere