49 000 €88 m²

Keskuskatu 48 A, Viiala, Akaa3h, k, kph, vh, las. parv.

Velaton hinta
49 000 €
Hoitovastike
396 € / kk
Asuinpinta-ala
88 m²
Huoneita
3
Kerros
3 / 3
Rakennusvuosi
1961
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Viiala
Kaupunki
Akaa

Viialan parhaimmalla sijainnilla oleva perheasunto heti vapaana.

Taloyhtiön kattoremontti on juuri valmistunut ja remontista tuleva rahoitusosuus jyvitetty jo asunnolle.

Kaksi isoa makuuhuonetta sekä mahtavan kokoinen olohuone takaavat ettei tila lopu kesken. Keittiössä runsaasti lasku- ja kaappitilaa. Huoneistosta saat pienellä remontilla unelmiesi kodin myös isolle perheelle. Yhtiö sijaitsee omalla tontilla. Isoimpia remontteja tehty hyvin, kuten käyttövesi sekä viemärit.

Viialan keskustassa sijaitseva asunto on sijainniltaan mitä parhain. Muutaman minuutin kävelymatkan päässä ovat kaikki keskustan palvelut, eikä juna-asemallekaan ole matkaa kuin muutama sata metriä.

Tuukka Hakkarainen Ylempi Kiinteistönvälittäjä, YKV LKV Strand Properties Brand Partner 040 174 3010 – tuukka.hakkarainen@strand.fi

Perustiedot

Sijainti
Keskuskatu 48 A, 37830 Akaa
Kaupunginosa
Viiala
Kohdenumero
21164386
Kerros
3 / 3
Asuinpinta-ala
88 m²
Tontin pinta-ala
2 515 m²
Kokonaispinta-ala
88 m²
Pinta-alojen lisätiedot
yhtiöjärjestyksen mukainen, isännöitsijäntodistuksen mukainen Yhtiöjärjestyksen mukainen huoneistoselitelmä 3h+k.

Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
3h, k, kph, vh, las. parv.
Huoneita
3
Kunto
Tyydyttävä
Keittiön varusteet
Varusteet: Jääkaappi/pakastin, astianpesukone, pyykinpesukone, liesi, liesituuletin. Tasot: laminaatti.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Tyyppi: lasitettu.
Kylpyhuoneen varusteet
Erillisen WC:n kuvaus: Suihku, allas, peilikaappi, WC.
Lattiamateriaali: laatta.
Seinämateriaali: kaakeli.
Näkymät
Ikkunoiden suunta: Torille.
Tulevat remontit
2025 Palovaroittimien hankinta ja asennukset. Öljylämmityksen huolto ja ohjauksen päivitys. Lämmitysjärjestelmän säätäminen ja tasapainoitus. Väestösuojan kunnostaminen. Yleisten tilojen kunnostaminen. Energiatodistus ja energiaremontin esiselvitys. 2026 Energiaremontin hankeselvitysvaihe. 2027 Energiaremontin hankesuunnitteluvaihe. Piha-alueen asfaltointi. 2028 Energiaremontin urakkakilpailutusvaihe 2029 Energiaremontin 1. vaiheen toteutus.
Tehdyt remontit
TALOYHTIÖSSÄ: 1995 ikkunaremontti. 2003 toinen poltin pannuhuoneeseen. 2004 sisäpihan asfaltointi ja sadevesien johdatus sisäpihalla. 2006 piharemontti, asbestit/ pannuhuone. 2007 katonreunaosa/13 000 euroa ja R-kioskin ulko-ovet/8066,13 euroa. 2009-2010 käyttövesiputkisto/122 500 euroa. 2010 uudet Abloy lukot/8066,13 euroa. 2010 pesutupa ja pyykkikone sekä kuivausrumpu/2965,71 euroa. 2011 vanhan vesivaraajan purku, pannuhuoneen lämpöjohtimen eristäminen/2957,67 euroa. 2012 saunaremontti. 2013 saunan uudet paneelit ja lauteet, pukuhuoneiden muovimatot/4500 euroa. 2014 sadevesikaivot tyhjennetty ja linjat huuhdeltu, pohjavesikaivoon asennettu 2 pumppua/1907,09 euroa. 2015 pannuhuoneeseen asennettiin padotuslattiakaivo. 2016 öljysäiliön puhdistus/tarkastus. 2017 viemäreiden kuvaus, valvontakamerat ja postilaatikot pihamaalle. 2018 pystyviemärin pinnoitus ja kellarissa olevan vaakaviemärin sukitus sekä piha-alueen viemäripainauman korjaus asettamalla uusi viemäri sekä viemärin sukitus kunnanviemäriin Nahkalinnankadulla yhteensä 144304,68 euroa. 2019 kiertovesipumppu, piharakennuksen viemäri uusittu kunnan viemäriin, viemärien ilmastointiputket pinnoitettu, ilmastointikanavien puhdistus, saunatilan matot. 2020 katteen uusiminen, kuivausteline. Kattoremontti 2021.021 B21 uusi ulko-ovi, raput pyörävarastoon Öljymittarin uusiminen, pikkutalon ikkunat (4kpl), kellariluiskan pariovien vaihto. 2024 A ja B-rapun sisääntuloaulojen maalaus Jätekatoksen korjaus ja maalaus Ilmanvaihtokanavien puhdistus Öljysäiliön puhdistus ja tarkastus Sadevesikaivojen uppopumpun uusiminen Yhteisantennin korjaus

Velaton hinta
49 000 €
Myyntihinta
41 741,23 €
Lainaosuuden maksu
Kyllä
Neliöhinta
556,82 € / m²
Velkaosuus
7 258,77 €

Vastikkeet

Hoitovastike
396 € / kk
Pääomavastike
105 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
501 € / kk

Muut maksut

Vesimaksu
14 € / kk
Vesimaksun lisätiedot
henkilöluvun mukaan
Muut kustannukset
Muut maksut: Vesimaksu on ennakko, tasaus kulutuksen mukaan.

Rakennusvuosi
1961
Huoneistojen lukumäärä
28
Liiketilojen pinta-ala
549 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
8
Kerroksia
3
Energialuokka
E2007
Energiatodistus
Kyllä
Tontin koko
2 515 m²
Kiinteistönhoito
huoltoyhtiö
Isännöinti
Akaan Isännöintitoimisto Olli-Pekka Rainto Toimisto@akaait.fi 04 315 1832 Keskuskatu 11, 37830 Akaa
Kaavoitustiedot
Kaavoituksen lisätiedot antaa: Akaan Kaupunki

Pysäköintitilan kuvaus
sähköpistokkeita: 16.
Yhteiset tilat
sauna. Taloyhtiössä muuta: Koneellinen poistoilmanvaihto. Kellarikomero, ulkoiluvälinevarato, pesutupa, sauna.
Olohuoneen varusteet
Lattiamateriaali: laminaatti. Seinämateriaali: maali/ tapetti.