15 000 €61 m²

Taipaleentie 3 A, Sumiainen, Äänekoski2h,k

Velaton hinta
15 000 €
Hoitovastike
244 € / kk
Asuinpinta-ala
61 m²
Huoneita
2
Kerroksia
1
Rakennusvuosi
1976
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Kaupunginosa
Sumiainen
Kaupunki
Äänekoski

Tervetuloa tutustumaan tähän rivitalohuoneistoon, jossa yhdistyvät rauhallinen asuminen, luonnonläheisyys ja käytännöllisyys. Huoneistossa on toimiva pohjaratkaisu: tilava olohuone, erillinen keittiö, makuuhuone, vaatehuone sekä oma sauna. Keittiössä on riittävästi kaappi- ja laskutilaa. Valokatteella varustettu terassi on valmistunut vuonna 2025 ja laajentaa oleskelutiloja ulos. Kauppa, koulu ja päiväkoti löytyvät kävelyetäisyydeltä. Luonnonläheinen ympäristö tarjoaa loistavat mahdollisuudet ulkoiluun, esimerkiksi läheisten lenkkipolkujen ja vesistöjen äärellä. Taloyhtiössä on tehty kattavasti perusparannuksia: ulko-ovet ja käyttövesiputket on uusittu, kaukolämpöön on liitytty, ulkomaalaus sekä pihan kunnostus on toteutettu. Asunnossa on vesimittarit. Sinulla on mainio tilaisuus muokata tästä juuri omaan makuusi sopiva koti. Varaa oma esittelyaikasi jo tänään ja tule tutustumaan paikan päälle!

Perustiedot

Kaupunginosa
Sumiainen
Kohdenumero
613254
Kerroksia
1
Kerroksen lisätiedot
Alin kerros
Asuinpinta-ala
61 m²
Tontin pinta-ala
3 900 m²
Kokonaispinta-ala
61 m²
Huoneiston kokoonpano
2h,k
Huoneita
2
Kunto
Tyydyttävä
Lisätietoa vapautumisesta
Heti
Keittiön varusteet
Jääkaappi, keraaminen liesi, liesituuletin, astianpesukone kalusteissa pieni pöytämallinen, kaapistot, kiinteät valaisimet.
Parveke
Ei
Kylpyhuoneen varusteet
Sauna, sähkökiuas, kylpyhuone, suihku, peilikaappi, pesukoneliitäntä, kiinteät valaisimet. Vesimittarit ovat kylpyhuoneessa
Säilytystilat
Vaatehuone
Näkymät
Huoneisto on läpi talon, keittiö ja olohuone on länteen.
Tulevat remontit
Suunnitellut: Hallituksen selvitys kunnossapitotarpeista vuosille 2025-2030: Huopakatteen korjaaminen/uusiminen. Sadevesien ohjaus pois talosta päin.
Tehdyt remontit
Huopakate uusittu v. 2001. Ulko-ovet uusittu v. 2003. Käyttövesiputket uusittu v. 2007. Kaukolämpöön liittyminen v. 2008. Ulkomaalaus v. 2008. Ilmanvaihtokanavien puhdistus v. 2014. Pihan kunnostus v. 2016. Etäluettavat huoneistokohtaiset vesimittarit, myös saunatiloihin v. 2021. Valokatteet terasseille 2025.. Asunnon remontit: Varastosta on tehty sauna. Muutoksesta ei löydy asiakirjoja. Saunan kunnossapitovastuu on osakkaalla.
Asunnossa sauna
Kyllä
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Palvelut: Lähikauppa Voikukka ja Postin palvelupiste 350 m, kirjasto 250 m, terveysasema Äänekoskella 28 km. Koulut: 250 m. Päiväkoti: Tiitelän päiväkoti 150 m.

Velaton hinta
15 000 €
Myyntihinta
15 000 €
Neliöhinta
245,90 € / m²

Vastikkeet

Hoitovastike
244 € / kk
Pääomavastike
/ kk
Erityisvastike
61,00 €/kk
Yhtiövastike yhteensä
305 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
10,00 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Vesimaksu 10,00 €/hlö/kk, autopaikka 3,00 €/kk.

Rakennusvuosi
1976
Huoneistojen lukumäärä
11
Liiketilojen pinta-ala
0 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
0
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1976
Tontin koko
3 900 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Pauli Vesala, Isännöinti Vesala Oy, 0405299775, info@isannointivesala.fi
Kunnan numero
992

Yhteiset tilat
Sauna, talopesula, kuivaushuone, urheiluvälinevarasto, pyörävarasto, yhteisantennijärjestelmä, mahdollisuus autopaikkaan
Pintamateriaalit
Keittiö: lattiassa laminaatti, seinät maalatut. Olohuone: lattiassa laminaatti, seinät tapetoidut. Makuuhuone 1: lattiassa laminaatti, seinät tapetoidut. Komeroita. Sauna: lattia laatoitettu, seinät paneloidut. Ikkuna. Kylpyhuone: lattia ja seinät laatoitetut.