423 € / kk30 m²

Kangastie 13, Tuira, Oulu1h+kt

Vuokra/kk
423 € / kk
Vapautuu
31.08.2026
Asuinpinta-ala
30 m²
Huoneita
1
Kerros
5 / 6
Rakennusvuosi
2026
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Tuira
Kaupunki
Oulu

Pohjaratkaisultaan toimivan mallinen yksiö. Eteisen yhteydessä on siivous- ja pyykkikomero yhdistelmä sekä säilytystilaa vaatteille. Keittiön varustukseen kuuluu keraaminen liesi, jääkaappipakastin, tilavaraus astianpesukoneelle sekä mikroaaltouunille. Olohuoneesta on käynti tilavalle lasitetulle parvekkeelle. Oleskelutiloista hieman erillään on syvennys sänkyä varten. Kylpyhuoneessa on suihku ja wc-varustus sekä tilavaraukset pyykinpesukoneelle ja kuivausrummulle. Asunnoissa on itsenäistä asumista tukevia ratkaisuja, kuten korotettu wc-istuin ja tukikaiteet kylpyhuoneessa, ja suunnittelussa on otettu huomioon esteettömyys.

Viihtyisiä asumisoikeus- ja seniorivuokrakoteja rakenteilla keskeiselle paikalle Oulun Tuiraan

Kangastie 13 A ja B asunnot sijaitsevat Tuirassa Oulun keskustan tuntumassa Oulujoen läheisyydessä ja valmistuvat arviolta 31.8.2026. Kohde on kuusikerroksinen asuinkerrostalo, jossa on maanalainen pysäköintilaitos ja pysäköintikansi. Asumisoikeusasunnot sijaitsevat A-rapussa ja ikääntyville suunnatut vuokra-asunnot B-rapussa. Talossa on kaikkiaan 35 laadukasta asumisoikeusasuntoa ja 77 vuokra-asuntoa.

Asukkaiden käytössä olevat yhteistilat, kuten irtainvarastot sekä ulkoiluvälinevarastot sijaitsevat rakennuksen maantasokerroksessa tai kellarissa. Asunnoissa on vesikiertoinen patterilämmitys sekä keskitetty ilmanvaihto.

Kohteessa on rajoitetusti autopaikkoja. Autopaikkojen varaus on mahdollista ainoastaan isommille asunnoille.

Hyvät lähipalvelut sekä ulkoilumaastot lähellä

Alueelta löytyy monipuolisesti palveluja, kuten päivittäistavarakauppoja, kouluja ja päiväkoteja. Arjen sujuvuutta lisää alueen hyvät liikenneyhteydet. Lähistöltä löytyy muun muassa uimaranta sekä Oulujoen Hartaanselän tarjoama kaunis kävely- ja pyöräreitistö. Asukkaat pääsevät nauttimaan Tuiran vehreästä ympäristöstä ja sen tarjoamista monipuolisista urheilu- ja ulkoilumahdollisuuksista. Tuiranpuistossa on loistavat puitteet luonnosta nauttimiseen.

Kangastie 13 B kohteeseen on jatkuva haku.

Näin haet uudiskohdetta:

- Asuntoa haetaan täyttämällä hakemus osoitteessa ta.fi/asuntohakemukset/vuokrahakemus http://ta.fi/asuntohakemukset/vuokrahakemus.
- Hakemusta täyttäessä valitse toivekohteeksi Kangastie 13 B.
- Asukasvalinnoissa huomioidaan hakijaruokakunnan tulot, varallisuus ja asunnontarve Varken asukasvalintaohjeistuksen mukaan.
- Katso asukasvalintaperusteet https://ta.fi/asunnot/vuokra-asunto/yleishyodyllisen-vuokra-asunnon-asukasvalintaperusteet/.

Kangastie 13 B asuntojen hinnat huoneistotyypeittäin:

1h+kt, 29,5–37,5 m², 400–502 €/kk

2h+kt, 43,0–47,5 m², 536–597 €/kk

Kiinteistö on savuton. Savuttomuus tarkoittaa, että tupakointi on kielletty koko kiinteistössä, sen huoneistoissa, parvekkeilla, piha-alueilla ja yhteisissä tiloissa.

Perustiedot

Sijainti
Kangastie 13, 90500 Oulu
Kaupunginosa
Tuira
Kerros
5 / 6
Asuinpinta-ala
30 m²
Kokonaispinta-ala
30 m²
Huoneiston kokoonpano
1h+kt
Huoneita
1
Kunto
Uusi
Vapautuu
31.08.2026
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Lasitettu parveke
Vuokrataan kalustettuna
Ei
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Vuokra
Vuokralaistyyppi
Päävuokralainen
Lemmikkieläimet sallittu
Kyllä
Postitoimipaikka
OULU

Hinta

Vuokra/kk
422,55 € / kk
Vakuus
423 €

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Vesimaksuennakko 17,30 €/kk/hlö

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Kyllä
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
2026
Kerroksia
6
Hissi
Kyllä
Taloyhtiössä on sauna
Kyllä
Energialuokka
A2018
Lämmitys
Kaukolämpö
Lisätietoja lämmityksestä
Kaukolämpö

Tilat ja materiaalit

Yhteiset tilat
Kuivaushuone, Pesutupa, Sauna, Yleinen alue