J-talon asunnot ovat opiskelijoiden mieleen sekä laadukkaiden materiaalivalintojen että yksilöllisten pohjaratkaisujen ansiosta. Pienimmissäkin yksiöissä kaikki neliöt ovat tehokkaasti käytössä. 5-kerroksisessa talossa on myös nykyaikaisia kahden hengen soluasuntoja, joissa molemmilla asukkailla on oma parveke ja wc. Yhteisissä tiloissa on kylpyhuone ja keittotilat.
Ilmoituksen kuvista näet asunnon pintamateriaaleja, mutta huomioithan, että asuintalossa on useita erilaisia asuntotyyppejä. Voit tutustua tarkemmin erilaisten huoneistojen pohjakuviin alta.
Talon ensimmäisessä kerroksessa sijaitsevat ulkoiluvälinevarastot polkupyöriä varten. Saunavuoroja J-talon asukkaat voivat varata muista Ylioppilaskylän taloista. Saunojen tavoin myös pesutuvat ovat Kylän asukkaiden yhteiskäytössä, lähimmät pesutuvat sijaitsevat viereisissä naapuritaloissa eli H- ja R-taloissa.
--
Kortepohjan ylioppilaskylässä yhteisöllisyys ja jakamistalous ovat arkipäivää - ne tekevät asumisesta viihtyisää ja sujuvaa. Vuokraan sisältyy veden, sähkön ja netin lisäksi pyykkitupien käyttö sekä yleiset saunavuorot, jotka Kylässä lämpiävät päivittäin. Asukkaiden yhteisessä käytössä on lukuisia yhteisiä tiloja, kuten Rentukka-talon suosittu kuntosali, opiskelutilat sekä erilaiset harrastustilat.
Rentukan tilojen lisäksi ylioppilaskylästä löytyy biljardihuone, grillikatos sekä pieni yhteisökirjasto, jotka niin ikään ovat asukkaiden vapaassa käytössä. Soihdun asukkailla on mahdollisuus käyttää yhteisiä lainatavaroita, kylässä sijaitsevaa yhteiskäyttöautoa sekä varata keväisin lähistöllä sijaitsevia viljelylaatikoita ja -palstoja omaan käyttöön.
--
Asunnot on ensisijaisesti varattu JYYn jäsenille ja muille opiskelijoille.
Huom! Yksiön vuokra sisältää yhden hengen vesimaksun. Jos vuokrasopimus solmitaan kahdelle hengelle, toinen vesimaksu lisätään vuokraan.