OKT tontti / rakennuspaikka
Reilu 1.300 m² tontti /rakennuspaikka (858-413-13-39, Peippola) Tuusulan Rusutjärven järvi- ja peltomaisemissa. Koululle ja uimarannalle on n. puoli kilometriä, veneenkin saanee uimarannan kylkeen, muut palvelut saatavilla Hyrylässä n. 5 km päässä.
Sähkö- ja vesiliittymät, paineviemärin pää on tontin rajalla. Alueelle on rakenteilla myös valokuituverkko.
Tontilla on kaksi vanhaa, purkukuntoista rakennusta, asuinkäytössä ollut on n. 100 m² ja n. 70 m² piharakennus (AT, S jne.).
Alueen osayleiskaavassa (https://www.tuusula.fi/attachments/text_editor/23447.pdf) merkintä on AT-1, eli "Kyläalue. Alueelle sallitaan asuinrakentaminen...". Olemassa oleva rakennuspaikka on (asema)kaava-alueen ulkopuolella eli suunnittelutarvealueella, joten uuden rakentamisen lupaprosessi lähtee joko sijoittamis- tai rakentamisluvan hakemisella, vanhojen purkamislupaa ei jälkimmäisessä tapauksessa pitäisi tarvita (RakL 55 §). Luvat ovat voimassa 3-5 vuotta, hakemalla jatkoa voi saada 2-3 vuotta kerrallaan (RakL 77 §). Tuusulan kunnan rakennusjärjestys (https://tuusula.fi/etusivu/asuminen-ja-ymparisto/rakennusvalvonta-ja-rakentamisen-luvat/rakennusjarjestys/) tarkentaa lupamenettelyä.
Rakennusjärjestyksen mukaan olevalle rakennuspaikalle saa rakentaa vähintään 200 kem² ja enintään 400 kem² verran (yhteensä asuinrakennusta ja sitä palvelevia muita yksikerroksisia rakennuksia), kunhan asuinrakennuksen kerroksia ei kellarin lisäksi ole kuin kaksi ja rakennus soveltuu ympäristöön. Lähtökohtana voinee pitää esim. 160 m² 1½-kerroksista asuinrakennusta ja 40+ m² autotalli/varastorakennusta. Korkeintaan 10 m² rakennelmia eikä isompiakaan katoksia (min 30% piiristä avoinna) ei lasketa rakennusoikeuteen. Katosten ja terassien pinta-ala on maksimissaan 50 % sallitusta kerrosalasta. Maalämmölle ei ole estettä, Päijännetunneli menee lähellä, mutta ei liian lähellä. Rakennuksen ja tontin rajan väli min 4 m.
Kunnan tontit Etelä-Tuusulassa ovat luokkaa 425 €/rakennusoikeuden k-m², joten vastaava rakennusoikeus maksaisi noin 85.000 €. Lisäksi tulee liittymis- ja rakentamismaksut eri verkostoihin (sähkö, vesi, jätevesi, yhteensä lienee noin 10.000 € luokkaa), joita tässä kohteessa edustaa vain jv-liityntä n. 2.600 €; senkin rakentamismaksu on aikanaan hoidettu.
No mitä tuolla lisähinnalla sitten saa? Maiseman ja väljän sijainnin, jonka voit kokea parhaiten käymällä paikan päällä.