65 250 €3 100 m²

Saariselkä, Kakslauttanen Kopararova, Vuomakeino Kortteli 22, tontti 1, Sodankylä

Myyntihinta
65 250 €
Tontin pinta-ala
3 100 m²
Kaupunki
Sodankylä

Kakslauttanen Kopararovan tonttialue sijaitsee Saariselällä Kiilopään retkeilykeskuksen tuntumassa. Alueella on hoidettu latuverkosto ja upeat retkeily- ja patikointimahdollisuudet tuntureilla ja kaakkoon rajoittuvassa Urho Kekkosen kansallispuistossa. Lähimmät palvelut ovat Saariselän keskuksessa.

Kohde on mahdollista myös vuokrata. Lisätietoa vuokrauksesta kohdassa "Kohteen käyttö- ja luovutusrajoitukset".

Perustiedot

Kohdenumero
9766844
Tonttityyppi
Muu tontti
Tontin pinta-ala
3 100 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Rannan omistus
Ei rantaa
Ajo-ohjeet
Sodankylästä 4-tietä pohjoiseen noin 120 km Kakslauttasen kohdalta Kiilopäälle johtavaa tietä n. 3 km. Saariselän keskukseen on matkaa n. 13 km.
Palvelut
Palvelut: Lähimmät palvelut Saariselällä n. 13 kilometrin päässä. Ivaloon on matkaa hiemen yli 40 km.
Kohde on
Kiinteistö
Kiinteistötunnus
758-893-100-1

Hinta

Myyntihinta
65 250 €

Muut maksut

Muut kustannukset
Muut maksut: Vesihuollon liittymämaksun 12 000 euroa perii Metsähallitus Laatumaa kauppakirjan tai vuokrasopimuksen allekirjoittamisen yhteydessä. Sähköliittymämaksun perii Metsähallitus Laatumaa kauppakirjan tai vuokrasopimuksen allekirjoittamisen yhteydessä. Sähköliittymän hinta: RA 12, 23-28: 3x25A 1.800 €,RA 13-16, 22, 33,34-2 ja 3: 3x35A 2.520 €, RA 32, 34-4, 35: 3x50A 3.600 €,RA 20-21, 29-30: 3x80A 5.760 € Luovutusrajoitus: Tontin voi myös vuokrata. Vuokra-aika on 40 vuotta. Elinkustannusindeksiin sidottu vuosivuokra on 6 % tontin myyntihinnasta. Vuokrasopimuksessa on vapaa koko vuokraoikeuden siirto-oikeus, ja tontin voi halutessaan ostaa kesken vuokrakauden. Luottotiedot tarkistetaan ennen vuokrasopimuksen tekemistä.

Talon ja tontin tiedot

Tilan nimi
22
Rakennuksen tyyppi
Muu tontti
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Omalla kulkuneuvolla, linja-auto Rovaniemeltä, lentokenttä Rovaniemellä ja Ivalossa, lentokenttäbussi liikennöi Saariselälle sekä Saariselältä lentokentälle jokaisella lennolla Ivaloon. Bussin aikataulut löytyvät hotellien ilmoitustaululta, tietoja aikataulusta saa myös Saariselän Infopisteestä. Saariselän ja Kiilopään välilla toimii skibussiyhteys.
Rakennusoikeus
230 m2.
Lisätietoa rakennusoikeudesta
Lisäksi tontille saa rakentaa erillisen talousrakennuksen 60 kr-m2.
Tontin omistus
Oma