Sepänkylän kartanon ent. hallikiinteistö 0.9Ha. Harvinainen P-kaava. Rak.oikeutta min. 1350m3
AINUTKERTAINEN TILAISUUS!
SEPÄNKYLÄN KARTANON ENTINEN TEOLLISUUSKIINTEISTÖ.
RAKENNA TÄHÄN KIRKKONUMMEN KOMEIN "OK-TALO" + YRITYSTILAT!
TAI TEE VAIN SIJOITUS TULEVAISUUTEEN HANKKIMALLA TÄMÄ TONTTI-KIINTEISTÖ (Espoolaisen OK-tontin hinnalla).
Monien mahdollisuuksien rakennuspaikka (kiinteistö) haja-asutusalueelle harvinaisella P-kaavalla! Kiinteistö on yksi Kirkkonummen hienoimpia rakennuksia ja kuivan maan rakennuspaikkoja. Mahdollisuus rakentaa (poikkeusluvalla) asumista joka on alisteista yritystoiminnalle/yrittäjän omaan käyttöön.
Sepänkylän kartanon entinen teollisuuskiinteistö:
Sonnimäki 1, tunnus 257-476-4-250, Pinta-ala 0.9082ha (Tien eteläpuolella)
Poikkeuksellisen suuri ja komea v.1917 rak. kartanon (alunperin) navettarakennus (myöh. teollisuuskiinteistö; myös Kunnan kiinteistörekisterissä "Teollisuuskiinteistö", kerrosala 1.350m2, yht.betonilattiaa (1 kerros + kellaritilat n.200m3) kivi/tiili/betoni-rakenteinen.
HUOM! Navettarakennus vaurioitui kattorakenteiltaan v.2012 tulipalon seurauksena. Lisäksi tulipalo oli alakerrassa kellaritilan kulmauksen 200m2 tilassa. Rakennuksesta on jäljellä huonokuntoinen tiili/betonirakenteinen runko. Navetan yhteydessä on tiilinen rehutorni rak. v.1963 jonka sisäkorkeus 11m, halkaisija 8m (ei kärsinyt vahinkoa tulipalossa).
Kaavoitustilanne:
Viimeisin osayleiskaava alueella astui voimaan 6/2014 jossa kiinteistön alue kaavoitettiin "P"-alueeksi (palvelut ja hallinto) joka käsittää palvelujen ja tuotannon sekä harvinaisen asumisen mahdollistavan rakentamisen ja yritystoiminnan samalla yhdellä kiinteistöllä. Kaavamerkintä ”P” on erittäin harvinainen haja-asutusalueella.
(Nykyisellä omistajalla oli jo kertaalleen hyväksytty poikkeamislupa v.2015 rak.oikeus oli tuolloin yht. 2.630m2 (+kellaritilat 200m2), sisältäen jaoteltuna seuraavat tilat:
- 2kpl asuntoja 2x200m2 (+mahd. liittää lisäksi toiseen allaoleva kellaritila 200m2, jolloin toinen asunto olisi ollut 400m2!), - tuotanto/teollisuustilat 530m2, - toimistotilat 340m2, - lämmin varastotila 1360m2, RAKENNUSOIKEUTTA OLI SILLOIN YHTEENSÄ 2.630m3)
HUOM. UUSI OMISTAJA HAKEE SIIS HALUAMAANSA RAK.OIKEUTTA. SIIHEN TARVITAAN KUNNAN POIKKEUSLUPA SEKÄ MUSEOVIRASTON PUOLTAVA LAUSUNTO.
Kohteen kuvaus:
Högforsin ruukin omistaja, vuorineuvos Wolter Ramsay rakennutti v.1917 Smedsbyn kartanon oheen tämän poikkeuksellisen suuren ja komean navettarakennuksen sekä tien toisella puolella sijaitsevan vaunuvaraston. Navetta ja vaunuvarasto ovat enää ainoat kartanon tässä kohtaa kylää jäljellä olevat rakennukset, itse kartanon päärakennuksen ja valtaosan kaikista muistakin sen rakennuksista tuhoutuessa venäläisten Porkkalan vuokra-ajan toiminnan seurauksena. Rakennukset eivät siis enää ole osa laajempaa kokonaisuutta tai pihapiiriä vaan muodostavat täysin oman tilansa/miljöönsä Sepänkylän kauniissa laaksomaisessa maisemassa etelään ja länteen suuntautuen, suuren laaksomaisen peltoaukean rinteen reunalla. Poikkeuksellisen komea ja jylhä linnamainen navettarakennus hallitsee koko Sepänkylän kylämaisemaa "kylän kruununa" ja maamerkkinä, tulipa kulkija Sepänkylän laaksoon mistä tahansa kolmesta ilmansuunnasta Kirkkonummen, Veklahden tai Masalan tietä.
Navettarakennus vaurioitui kuitenkin tulipalossa v.2012 ja vaatii siis mittavan saneerauksen/rakenteiden uusimisen (perustukset käyttökelpoiset). Tulipalossa vaurioituivat vanhat puiset kattorakenteet sekä osin alakerran kulma sekä kellaritilat (kiveä/betonia). Rakennuksessa on ostajan toimesta suoritettu paloraivaus/siivous ja rakennus on valmis saneerattavaksi siltä osin. Rakennus on kuitenkin poikkeuksellisen vankka kivi/tiili/betonirakenteinen ja perustettu pääosin kallion päälle. "Valmiina" on siis uudelle käyttötarkoitukselle/rakennukselle jo satojen tuhansien eurojen arvosta rakenteita esim. perustan runko punaista graniittia jossa pellonpuolella korkeutta n.4m. Lisäksi betoniset lattiatrakenteet/tukipilarit ja kellari sekä tulipalossa vahingoittumaton v.1963 rakennettu tiili/betonitorni (sisäkorkeus 11m, halkaisija 8m) valmiit pihat, asfalttitie vieressä
Tulevaisuuden suunnitelma/visio:
Tämä kiinteistö monine mahdollisuuksineen on täysin uniikki tilaisuus pääkaupunkiseudun läheisyydessä niin itse rakennuksena kuin P-kaavamerkinnältään kuin sijainniltaankin. Monipuoliset mahdollisuudet/vaihtoehdot hyödyntää kiinteistöä. On poikkeuksellista että samaan rakennukseen saa rakentaa käytännössä ”kaikkea” mahdollista (asumista/yritystoimintaa). Kiinteistöön voi saneerata siis hyvin erilaisia tiloja joko vuokrakäyttöön tai eri osina jopa vuokrattavaksi/myytäväksi.
Tämä kiinteistöprojekti olisi mielestäni ihanteellinen juuri vaikka esim. yhdelle/kahdelle yrittäjäperheelle. Kohde saattaisi kiinnostaa myös kiinteistösijoittajaa/yhtiötä, rakennuttajaa tai yritystä/toimijoita jotka etsivät itselleen sopivaa tuotanto/varastotilaa lähellä PK-seutua. Kiinteistö sopisi myös arkkitehtitoimistoille/suunnittelutoimistoille tms. upeaa ja tavallisesta poikkeavaa miljöötä hakevalle yritystoiminnoille. Projektin harvinainen mahdollisuus olisi myös rakentaa kiinteistöön esim. Loft-tyyppisiä asuntoja 1-2kpl á200m3 joista toiseen voisi halutessaan liittää alapuolella sijaitsevat rak.luvan ulkopuoliset kellaritilat 200m2, joka mahdollistaisi toisesta peräti 400m2:n täysin uniikin arvo/edustusasunnon, upealla sijainnilla 30min ajomatkan päässä Helsingin keskustasta.
HUOM. MYYNNISSÄ ON MYÖS TIEN TOISELLA PUOLELLA ERILLINEN KIINTEISTÖ "SONNIMÄKI 2" JOKA 0.62Ha + HALLIKIINTEISTÖ n. 200M3. KATSO ILMOITUS MYÖS OIKOTIELLÄ KOHDE: 23639122
LISÄTIEDOT JA ESITTELY 046 6886 846