Poikkeuksellisen rauhallisella paikalla, puhtaan Konniveden rannalla, sähkötön mökki 3000m² tontilla.
Kesämökki 44 m²
1mh, keittonurkkaus, oh, sauna, puuliiteri, ulkohuussi.
Tontti: 3000m². (Ei lohkottu) Mahdollisuus myös isompaan määräalaan.
Rantaviivaa 50m.
Poikkeuksellisen rauhallisella paikalla ja puhtaan Konniveden rannalla myynnissä sähkötön mökki. Tällä sijainnilla olevia kohteita ei tule usein myyntiin!
Kohde on vajaan 2 tunnin ajomatkan päässä pk seudulta. Perille vie 6km pitkä hiekkatie joten olet taatusti rauhallisessa, luonnonläheisessä paikassa. Ja järven rannalla! Rautjalan tietä hoitaa tienhoitokunta. Mökki on omassa rauhassaan, syvällä Ruukittomanlahden pohjukassa. Rakennus on kauempana muista mökeistä joten paikka on erittäin rauhallinen. Ohikulkuliikennettä ei ole. Mökkiä ympäröi upea luonto. Alueella on paljon korkeuseroja ja monipuolinen maasto.
Mökki sijaitsee Ruukittomanlahden pohjukassa. Tontti on valoisa ja aurinko paistaakin kesällä tontille koko päivän ajan laskeutuen illalla vastarannan, Kelloniemen, taakse. Vastarannalla ei ole rakennuksia. Lähin naapurimökki sijaitsee linnuntietä yli 600m päässä.
Ruukittomanlahti on syvä, kivi/kallio pohjainen, kirkasvetinen lahti joka on osa Konnivettä.
Tontin on rinnetontti joka takaa upean maiseman järvelle.
Uimaranta on hiekkapohjainen ja syvenee loivasti.
Rannassa on uusi 2024 valmistettu uimalaituri.
Mökki on rakennettu 2000 luvun alussa. Perustus on harkkopilari joten alapohja on hengittävä. Mökissä on lakattu puulattia, puupaneelit seinissä ja katossa. Peltikatto. Keittiöstä viemäröinti imeyttävään harmaavesikaivoon.
Tulisijoja on saunassa, terassilla ulkotakka sekä sisällä tuvassa kamiina. Hormit on nuohottu vuosittain.
Remontteja on tehty saunaan 2023 josta uusittiin koko lattia ja lauteet.
Mökissä on yksi makuuhuone jossa on kaksi vuodetta.
Tilavassa olohuoneessa on kamiina, levitettävä vuodesohva, ruokailuryhmä sekä retro-nojatuolit.
Keittiö sekä ruokailutila ovat olohuoneen yhteydessä. Keittiönurkkauksessa on kaasulla toimivat jääkaappipakastin ja liesi. Mökki myydään kalustettuna.
Tilavaan puulämmitteiseen saunaan pääsee terassin kautta. Uusittu sauna antaa hyvät ja pehmeät löylyt.
Pesuvesi lämpiää saunan padassa, kiukaan yhteydessä.
Terassilla on muurattu ulkotakka jossa voi käristää makkaraa ja nauttia tulen loimusta. Rannasta on vastikään karsittu puita jolloin saatiin mahtava näkymä järvelle. Pihaa koristaa isot pihlajat ja parkkitilaa on reilusti.
Mökin läheisyydessä on puukatos sekä ulkohuussi.
Tämä mökki on täynnä mahdollisuuksia. Rakenna täysin oman näköisesi kokonaisuus; grillikota, nukkuma-aitta tai iso terassi mökin ympärille. Uusi säädos piharakennuksien rakennuttamisesta ilman rakennuslupaa antaa vapautta toteuttaa tälle tontille juuri sellainen unelmien kesäpaikan josta olet haaveillut! Täällä sinua ei taatusti häiritse naapurit eikä isot ylläpitokustannukset.
Rakennusoikeutta on jäljellä kaavan mukaisesti; Rantaosayleiskaava, Konnivesi etelä.
Sähköliittymä on mahdollista ostaa Järvi-Suomen Energialta.
Kaava:
https://www.heinola.fi/wp-content/uploads/2021/01/Konnivesi-I-ja-II-rantaosayleiskaavakartta-etelaosa.jpg
Selitteet:
https://www.heinola.fi/wp-content/uploads/2021/01/Konnivesi-I-ja-II-rantaosayleiskaava-kaavamerkinnat-ja-kaavamaaraykset.jpg
Lisätietoa rakentamisesta antaa Heinolan rakennusvalvonta.
Veneilijälle: Vuolenkosken ravintola ja kauppapalvelut ovat lähellä ja satamapalveluita löytyy Heinolan satamasta.
Ole rohkeasti yhteydessä mikäli tämä olisi sinulle sopiva kesänviettopaikka!
Anniina Seppälä
+358 440 859358