174 000 €79 m²

Liljatie 1 A, Viertola, Vantaa3h+k+sauna

Velaton hinta
174 000 €
Hoitovastike
237 € / kk
Asuinpinta-ala
79 m²
Huoneita
3
Rakennusvuosi
1986
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Kaupunginosa
Viertola
Kaupunki
Vantaa

Kaksikerroksinen rivitalohuoneisto

Heti vapaa, valoisa ja toimiva 79 m² rivitalokolmio omalla saunalla. Asunto tarjoaa käytännöllisen pohjaratkaisun ja viihtyisät tilat kahdessa kerroksessa.

Keittiö on omana tilanaan ja varustettu uudella astianpesukoneella ja jääkaapilla. Eteisestä on suora kulku kylpyhuoneeseen, jossa sijaitsee oma sauna sekä paikka pesukoneelle. Eteisestä avautuu myös tilava ja avara olohuone, josta johtavat portaat yläkertaan. Olohuoneesta on käynti aidatulle takapihalle, jonka yhteydessä on myös oma ulkovarasto.

Yläkerrassa sijaitsevat kaksi makuuhuonetta sekä erillinen wc. Toisesta makuuhuoneesta on käynti omalle parvekkeelle, joka tuo lisää asumismukavuutta.

Asunto sijaitsee erinomaisella paikalla hyvien kulkuyhteyksien varrella: Tikkurilan juna-asema on lähellä, ja kaupat, palvelut sekä koulut ovat kävelyetäisyydellä. Bussipysäkki löytyy lähes ovelta. Ulkoilun ystäville alue tarjoaa upeat puitteet Vantaanjoen varrella, ja myös Heurekaan on lyhyt matka.

Varaa oma esittelyaikasi ja tämä voi olla juuri sinun kotisi! 0447618013 Janika Lind

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Liljatie 1 A, 01300 Vantaa
Kaupunginosa
Viertola
Kohdenumero
80486061
Asuinpinta-ala
79 m²
Tontin pinta-ala
3 247,7 m²
Kokonaispinta-ala
79 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
3h+k+sauna
Huoneita
3
Kunto
Tyydyttävä
Lisätietoa vapautumisesta
Heti.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappi, uuni ja astianpesukone. Liesi: Sähköhella.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Ulostyönnetty parveke
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku ja pesukoneliitäntä. Erillisten WC:n lukumäärä: 1. Erillisen WC:n varusteet: WC-istuin, bidee-suihku ja peili.
Säilytystilat
Kylmä ulkovarasto
Tulevat remontit
5-vuoden suunnitelma: 2025 Leikkipaikan uudelleen rakennus .Piha-alueen kunnostus 2026 Julkisivun lahovaurioituneiden puuosien uusiminen 2026 Piha-asfaltoinnin osittainen uusiminen 2026 Lämminvesivaraajien uusinta 2025-2026 Liljatien ja Tikkurilantien välisen aidan kunnostus 2026 Viemärikuvaus 2027 IV- hormien nuohous ja ilmamäärien säätö
Tehdyt remontit
2025 Palovaroittimien asennus (taloyhtiön vastuulle) 2024 A- Talon pohjaviemärin uusiminen, B-talon viemäripainauman korjaus 2024 Huoneistojen etupihan portaiden valujen korjaus 2024 Leikkipaikan purkaminen 2023 Aitojen korjauksia 2023 Energiatodistuksen uusiminen 2023 Viemärien kuvaus 2023 Huoneiston B11 lämminvesivaraajan uusiminen 2023 Raitisilmasuodattimien vaihto 2022 Sadevesikaivojentyhjennys + huuhtelu 2020 Vesikaton tiiveyskorjaukset + huoltomaalaus 2020 Kattoturvatuotteiden, otsalautojen ja vedenohjausjärjestelmän uusiminen 2020 Huoneisto ikkunoiden uusiminen 2016 IV- hormien nuohous 2015 Jätehuoneen/varaston korjauksien jatkaminen 2014 Ovien ja lukituksen uusiminen 2013 Pohjaviemäreiden huuhtelu ja kuvaus 2012 P-alueen asfaltoinnin uusiminen 2011 Antennijärjestelmän korjauksia 2010 Huoneistoaitojen uusiminen 2009 A-talon maalaus, ulkoseinät, ovet ja ikkunapuitteet 2004 Aidan uusinta 2002 Vesikattojen maalaus 1998 KPH-vesieriste ja väliseinäkorjaukset 1998 Lämminvesivaraajat uusittu
Palvelut
Tikkurilan keskustaan alle 1km, Tikkurilan keskustassa ruoka-kapat ja muut palvelut, Tikkurilan juna-asema myös vieressä. Ratikka tulossa. Hyvät kulkuyhteydet, bussipysäkki vieressä. Hyvät ulkoilu mahdollisuudet Vantaan joelle alle 1km. Lasten leikkipuistot aivan asunnon vieressä. Koulut ihan vieressä.
Kohde on
Osakehuoneisto
Postitoimipaikka
Vantaa
Tietoliikennepalvelut
DNA, 25/10M, Taloyhtiölaajakaista

Hinta

Velaton hinta
174 000 €
Myyntihinta
157 323,68 €
Neliöhinta
2 202,53 € / m²
Velkaosuus
16 676,32 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
237 € / kk
Pääomavastike
233,05 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
470,05 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Vesimaksuennakko 9,5 € / kk / hlö, tasaus kulutuksen mukaan
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Lisätietoja maksuista: Huoneistokohtainen vedenmittaus: Taloyhtiössä on huoneistokohtainen veden mittaus. Osakkailta peritään ennakkovesimaksu kuukausittain perustuen huoneiston asukkaiden määrään. Taloyhtiön kustannuksella veden tasauslaskutus tehdään kerran vuodessa. Mikäli osakas haluaa tilata ylimääräisen vedentasauslaskutuksen huoneistoonsa, tulee hänen lukea itse huoneistonsa vesimittarit ja ilmoittaa lukemat isännöintitoimiston asiakaspalveluun. Osakas maksaa ylimääräisestä tasauslaskutuksesta aiheutuvat kustannukset. Autopaikka 10,00 € / kpl Autopaikka kylmä 5,00 €/ kpl
Autopaikan kustannukset
10 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Liljapuisto
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön lisätiedot: RL1 Korjauslaina Ikkunat OP -536 Hankelaina, nostettu 46 830,00 €, saldo 31.1.2026 21 408,00 € RL3 Vesikaton kunnostus OP -528 Hankelaina, nostettu 47 830,00 €, saldo 31.1.2026 22 265,68 € RL4 Viemärikorjaukset N -874 Hankelaina, nostettu 136 709,92 €, saldo 31.1.2026 131 995,78 €. Taloyhtiön kiinnitykset: 486 140,94 €.
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Rakennusvuosi
1986
Huoneistojen lukumäärä
15
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1986