145 000 €76 m²

Jaakonmäenkatu 22, Ruotula, Tampere3h, k, kph/wc, vh, las. parv.

Velaton hinta
145 000 €
Hoitovastike
424,20 € / kk
Asuinpinta-ala
76 m²
Huoneita
3
Kerros
3 / 3
Rakennusvuosi
1965
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Ruotula
Kaupunki
Tampere

RUOTULASTA YLIMMÄN KERROKSEN KOLMIO PUISTOMAISIN NÄKYMIN!

Asunto Oy Ruotulan Salpa on valmistunut 1965. Yhtiössä on 54 asuinhuoneistoa. Autopaikkoja löytyy sekä talleina että pihapaikkoina sähköpistokkein. LVIS-saneeraus on tehty 2005. Ikkunaremontti on valmistunut 2024. Taloyhtiö lämpiää kaukolämmöllä.

Nyt vapautumassa oleva koti sijaitsee 3/3 kerroksessa. Läpitalon sijaitsevassa kodissa keittiö ja olohuone sekä lasitettu parveke katselevat puistomaisemaan. Kaksi makuuhuonetta ovat kumpikin kivankokoiset huoneet. Vaatehuone lisää mukavasti säilytystilaa ja kylpyhuone/wc:ssä on sopiva paikka myös pesukoneellesi. Viilentävä ilmalämpöpumppu takaa mukavuuden nyt kesälläkin!

Lämpimästi tervetuloa tutustumaan tähän kivaan kotiin!

Perustiedot

Kaupunginosa
Ruotula
Kohdenumero
1411966
Kerros
3 / 3
Asuinpinta-ala
76 m²
Tontin pinta-ala
5 819 m²
Kokonaispinta-ala
76 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Yhtiöjärjestyksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
3h, k, kph/wc, vh, las. parv.
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Muu ehto. 2 kk kaupanteosta
Keittiön varusteet
Jääkaappi/pakastin, induktioliesi, erillisuuni, liesituuletin, astianpesukone. Lattia: Laatta (lattialämmitys). Seinät: maalattu, välitila tapetti+lasi
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Lasitettu parveke. Parvekkeen ilmansuunta: Etelä. Kunnossapitovastuu: Parvekelasituksen kunnossapitovastuu osakkaan vastuulla.
Kylpyhuoneen varusteet
Suihku, wc-istuin, allaskaappi, peili, pesukoneliitäntä. Lattia: Laatta. Seinät: Laatta
Säilytystilat
Kylmäkellari, Muu erillinen varasto. Kaapistot, vaatehuone, häkkivarasto, jäähdytetty kellari
Näkymät
Puistomaiset, pihalle. Ikkunasuunnat: pohjoinen, etelä
Tulevat remontit
2025 Vanhent.käsisammuttimien vaihto. Päätykolmioiden profiilipelt.huoltomaal. ja vesikaton paikkamaalaus(päätös tehty). 2026 Lämmönjaon uusinn.suunn. ja toteut. Parvekkeiden kunnostushankk.suunn. ja kilpailut. Parvekekaiteiden uusim. Sis.autotallien ovien huolto, säätö ja kunnost,ellei ole vaihdettu uusiin. Samassa yhteydessä tarkist.vesikourujen tippalistojen kiinn. 2027 Mahd.sähkösaneer. suunnittelun aloitus. Elementtisaumaust.uusinta. Parvekkeiden kunnostushankk. toteutus, sis. autotallien ovien huolto, säätö ja kunnostus(ellei uudet). Yl.tilojen lämpöpatter.säätöpyörien vaihto termostaatteih. Mikäli sähkösaneer.suunn. päätetty toteuttaa edell. saneeraukseen sis., myös sähköautojen latausvalmius ja yl.tilojen ja ulkovalais. uusinta. 2028-2033 Kunnossapitotarp.kpt:ssä.
Tehdyt remontit
Ilmalämpöpumpun asennus. Olohuoneen tapetointi. Muutostöistä ilmoitettu taloyhtiölle: kyllä. Edellämainittuihin toimiin liittyvät suunnitelmat ja asiakirjat ovat toimeksiantajalla: kyllä. 2025 Pohjaviemärin huuhtelu ja kuvaus. Hoitosiltojen asennus. 2024 Palovaroittimien uusinta. Yleistilojen puu-ulko-ovien uusinta 3 kpl. Julkisivusaneeraus, puu-ulkopintaisten ikkunoiden uusinta. Kph:iden silikonien uusinta. Ikkunoiden uusinta (ei parvekeikkunoita eikä ovia) varustettuna tuloilmaventtiilillä. Ilmastoinnin puhdistus, säätö ja tasapainotus. Kolme yleisten tilojen puuovia uusittu. 2023 Asuntojen märkätilojen kosteuskartoitus, energiatod. voim.6.4.2033, kuntoarvio +10v PTS 2022 Antenni- ja yleiskaapelointijärjestelmän uusiminen 2019 IV-kanavien puhdistus ja säätö 2017 Julkisivujen ja parvekkeiden pieniä paikkauskorjauksia, peltikattojen huoltomaalaus. Parvekeovien ja -ikkunoiden uusiminen. Talouskellarien huoltokorjaukset. 2009 Katujulkisivun kunnostus ja sisääntulokatosten rakentaminen. 2005 LVIS-saneeraus (käyttövesi- ja viemäriputkien uusiminen, asuntojen sähkönousujohtojen ja ryhmäkeskusten uusiminen, kylpyhuoneen pintojen ja laitteiden uusiminen, etupihan asfaltin uusiminen pohjatöineen. Lukkojen ja avainten uusiminen. Lämmönsiirrinten sekä linjasäätö- ja patteriventtiilien uusiminen. 1998 Jätekatoksen rakentaminen 1997 porraskäytävien maalaus 1996 ulko-ovien uusiminen 1995 parvekepuolen julkisivukunnostus 1989 ikkunoiden uusiminen parvekeikkunoita lukuunottamatta
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Takahuhdin koulu n. 1,6 km, Irjalan päiväkoti n. 0,8 km, K-market Ruotula n. 1,5 km, Linnainmaan kauppakeskus n. 3,2 km, Takahuhdin koulu - Irjalan koulutalo n. 0,8 km. Tammer-Golf n. 1,2 km, Tenniskeskus n. 1,5 km, Niihama-Kauppi ulkoilureitit n. 3 km

Velaton hinta
145 000 €
Myyntihinta
139 096,92 €
Neliöhinta
1 907,89 € / m²
Velkaosuus
5 903,08 €
Lainalaskuri

Vastikkeet

Hoitovastike
424,20 € / kk
Pääomavastike
108,58 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
8,00 € / kk
Vesimaksun lisätiedot
Perusmaksu. 23 € / kk
Muut kustannukset
Autotallivuokra 50€/kk, autopaikka 15€/kk.
Autopaikan kustannukset
15 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Ruotulan Salpa
Lisätietoa taloyhtiöstä
Parvekelasitukset: osakkaiden omia hankintoja ja osakkaat vastaavat niiden kunnossapidosta. Vastuu mahdollisesta kylpyhuoneen lattialämmityksestä ja sen kunnossapidosta on osakkeenomistajalla. Yhtiökokouksessa päätetty nostaa kaikki huoneistotkäsittävä internet-yhteys 24/2 Mbit/s:iin. Kustannukset katetaan hoitovastikkeella. Autopaikoista tehdään kirjallinen sopimus yhtiön edustajan kanssa.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1965
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1965
Kerroksia
3
Rakennusmateriaali
Pääasiallinen rakennusmateriaali: Elementti
Kattomateriaali
Peltikate
Kattotyyppi
Harjakatto
Energialuokka
D2018
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poisto
Tontin koko
5 819 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö Pirkan Talohuolto
Isännöinti
Retta isännöinti Oy, Toni Andem p. 010 228 4300 Pyhäjärvenkatu 5 A 3. krs, 33200 Tampere
Kaavoitustiedot
Asemakaava. Lisätietoa kaavoituksesta antaa Tampereen kaupunki, Frenckellin palvelupiste, 041 7308168
Liikenneyhteydet
Bussipysäkki n. 0,8 km
Lämmitys
Kaukolämpö
Lisätietoja lämmityksestä
Lämmitystapa: Kaukolämpö
Tontin vuokra päättyy
31.01.2085