229 000 €51 m²

Hämeenpuisto 39 A, Hämeenpuisto, Tampere2h, k, kph, lasitettu parveke

Velaton hinta
229 000 €
Hoitovastike
81,44 € / kk
Asuinpinta-ala
51 m²
Huoneita
2
Kerros
2 / 9
Rakennusvuosi
1962
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Hämeenpuisto
Kaupunki
Tampere

Viehättävä kaksio Hämeenpuistossa – Poikkeuksellisen edulliset asumiskustannukset

Nyt tarjolla ainutlaatuinen tilaisuus hankkia koti Tampereen arvostetuimmalta paikalta, historiallisen Hämeenpuiston varrelta. Tämä valoisa ja toimivapohjainen 51 neliön kaksio yhdistää kaupunkiasumisen parhaat puolet: keskeisen sijainnin, kauniit näkymät ja poikkeuksellisen matalat asumiskustannukset.

Asunto sijaitsee ensimmäisessä kerroksessa, mutta ei kuitenkaan katutasossa. Kodin sydän on avara olohuone, jonka suurista ikkunoista avautuu näkymä sisäpihalle ja sieltä on käynti asunnon lasitetulle parvekkeelle. Keittiö on toimiva ja makuuhuoneeseen mahtuu kaikki tarvittava.

Asumiskustannukset ovat tässä kodissa hämmästyttävän alhaiset, sillä hoitovastike on ainoastaan 81,44 € kuukaudessa. Tämä on harvinaista herkkua näin keskeisellä sijainnilla.

Asunto Oy Hämeenpuisto 39 on vuonna 1962 rakennettu taloyhtiö joka pitää sisällään 61 asuinhuoneistoa ja yhtiö lämpiää kaukolämmöllä.

Tämä koti on täydellinen valinta sinulle, joka arvostat elävää kaupunkikulttuuria, historiallista tunnelmaa ja taloudellisesti järkevää asumista. Kaikki keskustan palvelut, teatterit ja ravintolat ovat vain kivenheiton päässä.

Tervetuloa tutustumaan ja ihastumaan tähän puistokadun helmeen

Kohdetta myy: Miika Suntinen Asuntomyyjä 0406106929 miika.suntinen@bo.fi Instagram ja TikTok: bolkvmiikasuntinen

Perustiedot

Sijainti
Hämeenpuisto 39 A, 33200 Tampere
Kaupunginosa
Hämeenpuisto
Kohdenumero
9545802
Kerros
2 / 9
Asuinpinta-ala
51 m²
Tontin pinta-ala
2 562 m²
Kokonaispinta-ala
51 m²
Pinta-alojen lisätiedot
yhtiöjärjestyksen mukainen Yhtiöjärjestyksen mukaan:
Huoneiston kokoonpano
2h, k, kph, lasitettu parveke
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
sopimuksen mukaan
Keittiön varusteet
Liesi: induktio. Työtasot: laminaatti. Kylmäsäilytys: jääkaappi/pakastin. Varustus: liesituuletin, astianpesukone.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Tyyppi: lasitettu.
Kylpyhuoneen varusteet
Varustus: pesukoneliitäntä, lattialämmitys, wc-istuin, suihku.
Tulevat remontit
Isännöitsijäntodistuksen ja kunnossapitotarveselvityksen mukaan: Vanhan osan huoneistoihin ja kerhotilaan palovaroittimien tarkastus/uusiminen 2025, IV-kanavien nuohous, mittaus ja säätö 2025.
Tehdyt remontit
TALOYHTIÖSSÄ: Isännöitsijäntodistuksen ja kunnossapitotarveselvityksen mukaan: 2024 piha-autopaikoille (6 kpl) autojen lämmitys/latausmahdollisuus, kameravalvonta yhteispihalle, väestönsuojan kunnostaminen. 2023 yhteisten tilojen kunnostaminen ja 3 uutta varastoa kellariin, LH 2 ja LH 3-4 kunnostaminen vuokrauskäyttöön. 2022 piha-autopaikkojen säköt, kuntosalin rakentaminen, rappukäytävien kunnostus (lattiat, seinien maalaus sekä huoneistojen ovet) ja hankittu lämmöntalteenotto. 2021 uusittu hissit esteettömiksi. Ullakon huoneistot (6 kpl) ja piha-alue valmistuvat. 2021 uusi sauna ja kerhotila alakertaan. Uudet huoneistokohtaiset varastot. Kylmävarastot poistettu käytöstä. 2017 taloyhtiön tontin määräosan kauppa. 2014-2013 KVR-urakka sis. ikkunat, julkisivut, parvekkeet ja viemärit, sähkönousut, huoneistokohtaiset sähköpäätauut, ATK-kaapelointi. 1996 uusittu katuviemäri. 1995 kaukolämmönvaihdin. 1988 ikkunat uusittu.

Velaton hinta
229 000 €
Myyntihinta
204 816,91 €
Lainaosuuden maksu
Kyllä
Neliöhinta
4 490,20 € / m²
Velkaosuus
24 183,09 €

Vastikkeet

Hoitovastike
81,44 € / kk
Pääomavastike
213,78 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
295,22 € / kk

Muut maksut

Vesimaksu
25 € / kk
Saunan kustannukset
12,00 e / kk
Vesimaksun lisätiedot
henkilöluvun mukaan
Muut kustannukset
Muut maksut: Vesimaksuennakko 25€/henkilö/kuukausi. Autohallipaikkavuokra 140€/kk, Autohallipaikkavuokra2 120€/kk, Autopaikkavuokra2 100€/kpl.

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Hämeenpuisto 39
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1962
Huoneistojen lukumäärä
61
Liiketilojen pinta-ala
241 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
3
Kerroksia
9
Energialuokka
C2018 E-luku 106, energiatodistus voimassa 2.1.2030 asti
Energiatodistus
Kyllä
Tontin koko
2 562 m²
Kiinteistönhoito
huoltoyhtiö. Kiinteistönhoidon lisätiedot: Lassila & Tikanoja Oyj
Isännöinti
Retta Isännöinti, Tampere Timo Virtanen
Kaavoitustiedot
Tampereen kaupunki, kaavoitus
Kaavatilanne
Asemakaava
Kuntotutkimus
2020 hyväksytty tekninen PTS ohjeellisesti noudatettavaksi. 2013 urakka asiakirjat, suoritettu KVR urakka. 2011 asbestikartoitus. 2008 parvekkeiden ja julkisivun kuntotutkimus. 2007 tehty peruskuntoarvio.

Pysäköintitilan kuvaus
autohallipaikkoja: 21.
Yhteiset tilat
Taloyhtiössä muuta: Ilmanvaihtojärjestelmä: koneellinen poisto. Antennijärjestelmä: Kaapeli TV DVB (digitaalinen kaapeli). Kaapeliyhtiö ja tietoliikennejärjestelmät: Telia (50M), taloyhtiölaajakaista. Kerhohuone, väestönsuoja, pesutupa, kuivaushuone, askarteluhuone ja huoneistokohtaiset varastot. Liiketiloja, joista vuokratuottoja taloyhtiölle. .