Tervetuloa ihastumaan vuonna 1928 valmistuneen Sulkavantalon suurensuureen yksiöön, joka antaa tilansa puolesta mitä loistavimmat puitteet erilaisille tilaratkaisuille ja asunto vapautuu käyttöösi heti kaupanteossa!
Tämä viehättävä Asunto Oy Heinäpuisto eli Sulkavantalo on Erkki Artturi Liuhan käsialaa ja edustaa oman aikakautensa helmiä. E. A. Liuhan käsialaa ovat monet tunnetut Tampereen rakennukset, kuten Ojakadun kolmio ja Lähteenlinna. Lisäksi hänen kätenjälkensä näkyvät myös Tuulensuun ja Tempon talossa.
SIsälle asuntoon astuessasi saavut vaaleaan eteiseen, johon saa mukavasti säilytystilaa ulkovaatteille. Eteistä vastapäätä on asunnon tehokas kylpyhuone, johon mahtuu kaikki tarvittava - wc-istuin, suihku, peili ja allas, sekä pesukoneliitäntä. Kylpyhuone on uusittu yhtiön linjasaneerauksen yhteydessä vuonna 1999.
Asunnon seinä-, lattia- ja katto pinnat on juuri maalattu 9/2025, joten pääsetkin muuttamaan maalipinnoiltaan täysin uutukaiseen kotiin. Keittiötä on päivitetty reilu 10 vuotta sitten ja keittiön varusteluun kuuluvat mm. jääkaappipakastin, astianpesukone, sähköliesi sekä kaappitila. Olohuone on sen verran iso, että sinne saat erilaisilla tilanjakoratkaisuilla oman "huoneen" sängylle sekä vaatekaapeille. Kuvissa on tehty virtuaalisesti esimerkki tyylikkäästä lasikehikkoseinästä, joka sopisi tilaan loistavasti. Lisäksi olohuoneeseen mahtuu sohvaryhmä, työpiste sekä keittiön edustalle ruokapöytä. Lattioita koristavat upeat lautalattiat ja kauniit ikkunat ikkulautoineen kutsuvat ihastelemaan ikkunasta avautuvia Kivipunalanpuisto-maisemia.
Asunto Oy Heinäpuisto on vuonna 1928 valmistunut yhtiö, jonka ullakolle on rakennettu kahdeksan uutta lisähuoneistoa vuonna 2020. Viisi kerroksinen yhtiö koostuu 48 asunnosta, 14 sähköpistokepaikasta sekä kahdesta liiketilasta, joista toinen on päiväkoti. Yhtiössä on painovoimainen ilmanvaihto ja jokaiselle asunnolle kuuluu Telian 100M/100M laajakaista. Taloyhtiössä on tehty vuosien aikana runsaasti isoja remontteja, kuten 2023 saunaosaston kunnostaminen, 2022 julkisivuremontti, 2021 ikkunoiden uusiminen, 2020 sähkösaneeraus sekä hissien rakentaminen, 2011 katualueen sadevesiviemärisaneeraus, 2004 katon pinnoitus ja 1999 käyttövesi- ja viemärisaneeraus.
Sijainti on kerrassaan loistava yhdistelmä Pyynikinharjun lenkkeilymaastoja ja kivenheiton päässä olevia keskustan palveluita aina kulttuurista päivittäiskauppoihin. Vierestä kulkevat niin linja-autot kuin ratikkakin, joten liikkuminen käy vaivattomasti.
Tämä asunto soveltuu loistavasti niin ensiasunnoksi, sijoitukseen kuin muuten keskeiseltä sijainnilta asuntoa etsivälle.
Esittelyt ja lisätiedot:
Heini Salminen (vanhempainvapaalla)
Ylempi kiinteistönvälittäjä, YKV, LKV
0400-769212 | heini.salminen@herrainmaki.fi
Eeva Puntala, Herrainmäki LKV
asuntomyyjä, partner
0504966170 | eeva@herrainmaki.fi