74 000 €34 m²

Puistokatu 22, Heinäpää, Oulu1h,k,kph

Velaton hinta
74 000 €
Hoitovastike
166,60 € / kk
Asuinpinta-ala
34 m²
Huoneita
1
Kerros
3 / 3
Rakennusvuosi
1973
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Heinäpää
Kaupunki
Oulu

Valoisa ja hyväpohjainen 34 m² yksiö erinomaisella sijainnilla Heinäpäässä.

Valoisa ja hyväpohjainen 34 m²:n yksiö erinomaisella sijainnilla omalla tontilla Heinäpäässä, kävelyetäisyydellä keskustasta. Asunto sijaitsee talon ylimmässä, 3. kerroksessa.

Huoneistossa on selkeä ja helppokäyttöinen pohjaratkaisu: valoisaan huoneeseen on helppo jäsentää sekä oleskelu- että nukkumatila, ja keittokomerossa on arkea sujuvoittava perusvarustus (jääkaappipakastin, liesi ja liesituuletin). Kylpyhuoneessa on pesukoneliitäntä. Asunto myydään valmiiksi vuokrattuna. Vuokra on 490 €/kk + vesimaksu 22 €/hlö/kk. Vuokrasopimus on toistaiseksi voimassa oleva (irtisanomisaika vuokranantajan puolelta 6 kk). Mikäli ostat asunnon omaan käyttöösi saat odotusajalta vuokratuoton. Asunto on erinomainen valinta sekä sijoittajalle, joka arvostaa valmista vuokrasuhdetta, että asukkaalle, joka haluaa nauttia kaupunkielämästä erinomaisella sijainnilla.

Asunto Oy Oulun Puistokatu 22 on hyvin hoidettu taloyhtiö, jolla on oma tontti. Hoitovastike on 166,60 €/kk (4,90 €/m²). Yhtiöön on tehty laajasti sekä taloteknisiä että rakenteellisia korjauksia, mm.

1997: huopakatto uusittu 2000: parvekkeet uusittu 2006: käyttövesiputkisto uusittu 2015: ikkunat ja parvekeovet uusittu 2021: viemäreiden sukitus sekä tonttivesijohdon ja viemärikaivojen korjauksia 2024: vesikaton kuntotarkastus ja huoltokorjauksia; väestönsuojan tarkastus ja varusteiden päivitys 2025: iv-kanavien puhdistus ja ilmanvaihdon kartoitus; lukituksen uusiminen

Sijainti on erinomainen: K-Market noin 400 metrin päässä, Heinäpään monipuoliset liikuntapalvelut aivan vieressä ja Oulun keskustan kattavat palvelut noin kilometrin etäisyydellä. Bussipysäkit sijaitsevat noin 100 metrin päässä.

Soita ja varaa oma yksityisesittelysi!

Jukka-Pekka Halunen Kiinteistönvälittäjä, LKV p. 040 138 8668 jukka.halunen@roof.fi

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Puistokatu 22, 90120 Oulu
Kaupunginosa
Heinäpää
Kohdenumero
80470886
Kerros
3 / 3
Asuinpinta-ala
34 m²
Tontin pinta-ala
2 146 m²
Kokonaispinta-ala
34 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
1h,k,kph
Huoneita
1
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Myydään vuokrattuna. Asunto on vuokrattu toistaiseksi voimassa olevalla sopimuksella (irtisanomisaika vuokranantajan puolelta 6kk). Vuokra on 490 €/kk + vesimaksu 21 €/hlö/kk. Vuokralainen maksaa lisäksi oman sähkösopimuksen mukaiset kulut.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin, liesi ja liesituuletin
Parveke
Ei
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: Suihku, wc-istuin, pesukoneliitäntä ja allaskaappi. Erillisten WC:n lukumäärä: 1. Erillisen WC:n kuvaus: wc-istuin kylpyhuoneessa.
Säilytystilat
Lisätietoja säilytystiloista: häkkivarasto ja toinen varasto käytöstä poistetussa kylmäkellarissa.
Tulevat remontit
Kunnossapitotarveselvityksellä suunnitteilla: Viemäreiden huuhtelu ja kuvaus. Taloyhtiön sähköjärjestelmien kuntokartoitus. 2027 Piharemontti ja asfaltti korjaukset hankesuunnitelma. 2028 Pihan saneeraus. Lämmönvaihtimien uusinta. Julkisivujen kuntoarvio. 2029 Märkätilojen kuntoarvio. 2030 Kellarin käytävä huoltomaalaus. Taloyhtiön saunan ja pesutilojen saneeraus. Vesikaton tarkastus 2026 Lukijan on huomattava, että kunnossapitotarveselvitys on hallituksen näkemys kunnossapitotarpeista viiden vuoden aikana. Päätökset mahdollisesti käynnistettävien kunnossapitotöiden ja muutostöiden suunnittelusta, toteutuksesta sekä rahoituksesta tehdään yhtiökokouksessa erikseen. Kunnossapitotarveselvityksellä mainitut toimenpiteet saattavat aikaistua tai myöhentyä. Myyjä ei vastaa taloyhtiön myöhemmin päättämistä kunnossapitotoimenpiteistä ja niistä aiheutuvista huoneistolle tulevista kustannuksista.
Tehdyt remontit
1997: huopakatto uusittu. 2000: parvekkeet uusittu. 2006: käyttövesiputkisto uusittu. 2007: lämmönvaihdin. 2011: Bauer-vedenkäsittelylaite. 2011: jäteasema. 2012: syöksytorvet ja palotikkaat. 2015: ikkunat ja parveke-ovet. 2016: patteriverkoston tasapainotus ja säätö. 2017: porraskäytävien maalaus. 2020: sisäänkäyntien lisäovet 2020: pyykkituvan pesukoneen uusinta. 2020: viemäreiden huuhtelu ja kuvaus. 2021: viemäreiden sukitus. 2021: pihan tonttivesijohdon ja viemärikaivon korjaus + vanhojen sakokaivojen täyttö. 2022: pyörävaraston valaistuksen uusinta. 2022: pihan nurmialueen ja asfaltin korjaus (Aleksanterinkadun puoleinen pääty). 2022: sadevesikourujen korjaus. 2022: sähköautojen latauskartoitus. 2023: kuivausrummun hankinta pyykkitupaan. 2024: palovaroittimien asennus huoneistoihin. 2024: vesikaton kuntotarkastus ja huoltokorjaukset. 2024: väestönsuojan tarkastus ja lakisääteisten varusteiden päivitys. 2025: iv-kanavien puhdistus ja ilmavaihdon kartoitus, lukituksen uusiminen.
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Kyllä
Palvelut
K-market n. 0,4 km. Heinäpään liikuntapalvelut vieressä. Oulun keskustan palvelut n 1km.
Kohde on
Osakehuoneisto
Postitoimipaikka
Oulu
Tietoliikennepalvelut
Telia taloyhtiönetti 35-50M, joka sisältyy vastikkeeseen (kaapeli-TV pistokkeesta).

Hinta

Velaton hinta
74 000 €
Myyntihinta
71 572,89 €
Neliöhinta
2 176,47 € / m²
Velkaosuus
2 427,11 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
166,60 € / kk
Pääomavastike
36,38 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
202,98 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
12,00 € kuukaudessa
Vesimaksun lisätiedot
Vesimaksuennakko 24 € / kk / hlö, tasaus kulutuksen mukaan
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Lisätietoja maksuista: Mikäli yhtiölainan maksaa kerralla pois (huoneiston velaton hinta), ei rahoitusvastiketta peritä. 1.7.2026 alkaen rahoitusvastike 0,71 €/m2/kk (24,14 €/kk)

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Oulun Puistokatu 22
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1973
Huoneistojen lukumäärä
24
Liiketilojen pinta-ala
0 m²
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1973
Kerroksia
3
Energialuokka
Energialuokka: D2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 15.09.2033
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Painovoimainen ilmanvaihto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
2 146 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
REIM Oulu Oy, Päivi Similä, paivi.simila@reim.fi, 0207 441 700
Kaavoitustiedot
asemakaavoitus@ouka.fi
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Bussipysäkit n. 0,1 km.

Pysäköintitilan kuvaus
Taloyhtiön autopaikat: Autopaikat yhtiön hallinnassa, jonotuksen mukaan.