51 000 €50 m²

Maunukselantie 19 A, Kuusankoski, Kouvola2h+k+s

Velaton hinta
51 000 €
Hoitovastike
215 € / kk
Asuinpinta-ala
50 m²
Huoneita
2
Kerros
2 / 4
Rakennusvuosi
1999
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Kuusankoski
Kaupunki
Kouvola

Viehättävä ja valoisa saunallinen kaksio Kuusankosken parhaalla paikalla. Kettumäen luonto pihapiirissä ja sijainti kuitenkin palveluiden lähellä keskusta-alueella. Lenkkipolut ja hyvin hoidetut hiihtoladut ovat vieressä. Loistava pohjaratkaisu tekee arjesta toimivan ja saa tilat tuntumaan jopa neliöiltään isommalta. Tässä talossa on hyvin hoidettu taloyhtiö ja 50 neliön kaksiossa on iso parveke, josta näkymä luontoon. Asunto on hissillisen talon toisessa kerroksessa. Taloyhtiön käytössä kuntoiluhuone, kaksi tilavaa häkkivarastoa ja taloyhtiössä on KSS Sunny -aurinkosähköjärjestelmä.

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Maunukselantie 19 A, 45700 Kouvola
Kaupunginosa
Kuusankoski
Kohdenumero
80491279
Kerros
2 / 4
Asuinpinta-ala
50 m²
Tontin pinta-ala
4 233 m²
Kokonaispinta-ala
50 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
2h+k+s
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Heti.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin, liesi, liesituuletin ja astianpesukone. Liesi: Keraaminen liesi.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu ja ulostyönnetty parveke. Parvekkeen suunta: Pohjoinen.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku, suihkuseinä, pesukoneliitäntä, lattialämmitys, bidee-suihku ja peilikaappi.
Säilytystilat
Ullakko ja häkkivarasto
Tulevat remontit
2026 Aitotallien maalaustyöt 2027 Pihan asfaltin ja laatoituksien uusinta 2030 Kosteiden tilojen tarkastus
Tehdyt remontit
2025 lämmityksen tasapainottaminen. 2024 Talon yläpihan vesien ohjaaminen talon ohi, vesimittareiden vaihto, lämpöpaketin vaihto, lämmityksen patteritermostaattien vaihto, parkkipaikan laajennus ja sähköauton latauspisteen asentaminen, ilmanvaihtojärjestelmän huolto 2023 Aurinkopaneelit 2022 Väestösuojan oven muutostyö, taloyhtiön toimesta asennettu palovaroittimet huoneistoihin, ulko-oven oviautomatiikan uudistaminen 2019 Porraskäytävävalaistus liiketunnistimilla toimivaksi 2017 Jätekatoksen rakentaminen 2011 Ikkunoiden alumiiniset kittilistat 2008 Pihan sadevesikaivojen ja viemäröinnin lisäys 2005 Ikkunoiden maalaus 2002 Määräalan osto kaupungilta
Palvelut
Kaupat, apteekit ruokapaikkoja, huoltoasema kävelyetäisyydellä
Kohde on
Osakehuoneisto
Kiinteistötunnus
286-21-188-2
Postitoimipaikka
Kouvola

Hinta

Velaton hinta
51 000 €
Myyntihinta
47 325,50 €
Neliöhinta
1 020 € / m²
Velkaosuus
3 674,50 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
215 € / kk
Pääomavastike
51 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
266 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Vesimaksuennakko 18 € / kk / hlö, tasaus kulutuksen mukaan

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Kuusankosken Kultakettu
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön lisätiedot: Taloyhtiössä on tehty asukkaiden kesken energiayhteisösähkösopimus. Tämä tarkoittaa, että huoneisto saa taloyhtiön käyttämättä jääneestä aurinkovoimalan sähköenergiasta huoneistopinta-alan mukaisesti sähköenergiaa käyttöönsä. Taloyhtiö on rahoittanut hankkeen kokonaan ja ne joilla ei ollut mahdollisuutta maksaa osuuttaan, maksavat taloyhtiölle rahoitusvastiketta. Huoneistolla 8 ei ole lainaa aurinkovoimalasta. Taloyhtiön kiinnitykset: 369 508,87 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1999
Huoneistojen lukumäärä
18
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1999
Kerroksia
4
Energialuokka
Energialuokka: C2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 25.09.2034
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
huonekohtainen poisto ja tulo
Kiinteistön antennijärjestelmä
Antenni
Tontin koko
4 233 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Tili&Isännöinti Hermunen, Pekka Floman, pekka.floman@tilihermunen.net, 0401964336
Kaavoitustiedot
Kouvolan kaupunki
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Sujuvat yhteydet omalla autolla Paikallisbussi liikennöi keskustasta.
Lämmitys
Kaukolämpö, Aurinkolämpö
Lisätietoja lämmityksestä
Kaukolämpö, Aurinkolämpö
Lisätietoja talosta