Hiljainen myynti - huomisen kohteet jo tänään!

Tulossa myyntiin -merkinnällä olevat asuntoilmoitukset ovat hiljaisessa myynnissä olevia asuntoja. Seuraamalla näitä asuntoja saat tietää aina ensimmäisten joukossa, mitkä asunnot ovat tulossa myyntiin. Ota yhteys ilmoittajaan ja kerro kiinnostuksestasi asuntoa kohtaan.

TULOSSA MYYNTIIN

28 875 €35 m²

Alvar Aallon katu 9, Sunila, KotkaHuone, alkovi, kt, kph, terassipiha, varasto

Velaton hinta
28 875 €
Hoitovastike
210 € / kk
Asuinpinta-ala
35 m²
Huoneita
1
Kerros
1 / 3
Rakennusvuosi
1939
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Sunila
Kaupunki
Kotka

Modernin arkkitehtuurin helmi Sunilassa

Tervetuloa kokemaan 1900-luvun modernin arkkitehtuurin helmi historialliseen Sunilan asuinalueelle – yhteen arkkitehtien Alvar ja Aino Aallon suunnittelemista merkittävimmistä töistä.

Tämä 35 m² kokoinen maantasoyksiö edustaa puhdaslinjaista funktionalismia parhaimmillaan. Aallon suunnittelussa keskeistä oli mittakaavan hallinta sekä rakennusten ja luonnon saumaton vuoropuhelu – nämä periaatteet konkretisoituvat tässä kodissa.

Terassitalojen vuonna 1938-1939 valmistuneet rakennukset seuraavat luonnollisesti kallioista maastoa, ja tässä asunnossa vehreä, oma pieni terassipiha toimii luontevana jatkeena sisätiloille. Maantasosijainti ja oma terassi heijastavat Aaltojen ajatusta asumisen laajentumisesta sisä- ja ulkotilan välillä.

Suuret ikkunapinnat tuovat sisään runsaasti luonnonvaloa. Asunnon pohja on suunniteltu tehokkaaksi ilman hukkaneliöitä – tässä yksiössä on eteinen, olohuone, makuuhuone, ruokailutila, keittotila, kylpyhuone ja varasto (jonne kulku keittiöstä).

Sunilan alue on kansainvälisesti tunnustettu esimerkki kokonaisvaltaisesta suunnittelusta, jossa arkkitehtuuri, maisema ja yhteisöllisyys muodostavat eheän kokonaisuuden. Alueen asema UNESCOn maailmanperintökohteena on vireillä yhdessä 12 muun Alvar Aallon suunnitteleman kohteen kanssa, mikä korostaa Sunilan poikkeuksellista kulttuuri- ja arkkitehtonista arvoa.

Tämä koti ei ole pelkästään asunto – se on osa arkkitehtuurihistoriaa ja elävä esimerkki pohjoismaisen modernismin ihanteista.

Kiinnostuitko? Ole yhteydessä

Perustiedot

Kaupunginosa
Sunila
Kohdenumero
24473429
Kerros
1 / 3
Asuinpinta-ala
35 m²
Huoneiston kokoonpano
Huone, alkovi, kt, kph, terassipiha, varasto
Huoneita
1
Kunto
Hyvä

Hinta

Velaton hinta
28 875 €
Neliöhinta
825 € / m²

Vastikkeet

Hoitovastike
210 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1939
Liikehuoneistojen pinta-ala
0 m²
Kerroksia
3